İşe Yarar Uygulamalar : POCKET

3178

Sizinde illaki başınıza gelmiştir. İlgilendiğiniz konu ile ilgili harikulade bir yazı görürsünüz ama onu o anda okumak için vaktiniz yoktur veya kısıtlıdır. Bu duruma siteler kendi içlerinde çözümler üretselerde genellikle üyelik isterler. Keza bu yazıları hep aynı sitede yada hep aynı blogda bulucak değilsiniz. Ayrıca üyelik demek form doldurmak demek (Eminim çoğumuz nefret ediyodur.) kayıt olacağınız sitenin e-mail adresinizi spamla doldurup doldurmayacağı ikilemine düşmek demek (Bunun farklı bir çözümü var onada sonraki yazımda değineceğim.) emek demek 🙂 İşte size çözüm POCKET.pocket-icon

Olaydan sadece yazı ya da makale olarak bahsettik ama bu yapacağınız bir aletin yapılış adımlarını içeren birşey olabilir. Ödevinizle alakalı güzel bir makale olabilir. Güzel kullanışlı bir site olabilir. Örnekler çoğaltılabilir siz daha sonra durumu daha iyi kavrayacaksınız.

#1 Nedir bu ?

Pocket bir uygulama. Uygulama dediğime bakmayın aynı zamanda bir web sitesi üzerinden de kullanılabiliyor. Android ve IOS işletim sistemleri için uygulamaları da mevcut tabi.

Öncellikle web sitesinden detaylı bilgi bulabilirsiniz ama ingilizce malesef -> Pocket Web Sitesi

Pocket beğendiniz bir yazıyı ya da herhangi birşeyi daha sonra ulaşmak üzere kaydetmenize yarar. Okuyucu kipinde gösterir ve bu sayede daha sonra okurken web sitelerinin reklamlarını yada diğer kafa karıştırıcı yerlerini görmek zorunda kalmazsınız. Dilerseniz sayfayı olduğu gibi de görebilir ya da siteyi direk ziyaret edebilirsiniz. (İnternet bağlantısı gerektirir.)

İşin bir diğer güzel kısmı “Pocket” kullanırken internet bağlantısına ihtiyaç duymamanız tabi ki. İnternet bağlantısına gerek yok dediysek de abartmayın kendi serverlarına kaydederken internet bağlantısına ihtiyaç duyuyor tabi ki. Ya da masaüstü bilgisayarınızdan Pocket‘a eklediğiniz bir sayfayı telefonunuzdan okumanız için senkronize olması gerekiyor. Bu senkronize olma kısmını hallettikten sonra eklediğiniz siteyi daha sonra internet bağlantısı olmadan da okuyabiliyorsunuz. Fakat sonuncuyu senkronize edemedim diye size daha önce senkronize ettiği yazıları okutmama gibi bir kötülük yapmıyor. Umarım demek istediğim anlaşılmıştır.

pocket-ss pocket-ss3

 

 

#2 Nasıl Kullanırım ?

Öncelikle kayıt olup kendinize bir hesap edindikten sonra uygulamayı kullandığınız işletim sistemine göre marketinizden ediniyorsunuz. Linkleri de yazının altına ekleyeceğim. Daha sonra herhangi bir web sitesinde gezinirken eğer kaydetmeye değer bulursanız tarayıcınızın “Paylaş” özelliğini kullanarak “Pocket“ı listeden seçiyorsunuz. Daha sonra “Pocket”  onu hesabınıza tanımlı bir şekilde kendi serverlarına kaydediyor.

pocket-share-in-apppocket-share-browser

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tabii yukarıda bahsettiğim yöntem mobil aygıtlar için geçerli. Masaüstü veya dizüstü sistemlerde ise Pocket‘ın kendi web sitesine girdikten sonra yukarıdaki menüden “+” tuşuna basarak kaydetmek istediğiniz sitenin linkini ekleyebilirsiniz.

add-link-pocket

Ama farkettiğiniz gibi bu pek kullanışlı bir yol değil. Bunun için Pocket eklentileri var.

Chrome tarayıcılar için -> Pocket Eklentisi

Firefox tarayıcılar için -> 38.05 üzeri sürümlerde yerleşik olarak geliyor.

Opera tarayıcılar için -> Pocket Eklentisi

Safari tarayıcılar için -> Pocket Eklentisi

page_saved

Linklere tıklayarak edinebilirsiniz. Bir dakika ben neden eklenti ekleyip tarayıcımı ağırlaştırım ya da güvenmiyorum diyenler olabilir 🙂 Onlar içinde birşeyler düşünülmüş.

page-saved-bookmark

Bu linke tıkladıktan sonra “+Pocket” yazan kırmızı kutuyu yer imlerinize sürükleyerek pocket kısayolu edinebilirsiniz. Bu sayede beğendiğiniz yazının bulunduğu sitede bu yer imine tıklayarak kolayca web sitesini Pocket‘a kaydetmiş olursunuz.

Fakat eklentiler size daha çok yönetim imkanı sağladığı ortada.

#3 Başka ne var ?

pocket-recommended

Recommended” sekmesi altında sizin Pocket’ınıza eklediğiniz sayfalara benzer sayfalar öneriliyor. Bu sekme her playformda (Android – IOS – Web Sitesi) var. Ancak buradaki sayfalar kayıtlı olmadığı için çevrimdışı yani internet bağlantısı olmadan ulaşamıyorsunuz malesef.

Aynı zamanda ilginizi çeken kişilikleri takip edip onların kendi pocketlarına ekledikleri sayfaları görebiliyorsunuz ya da sizlerde takipçilerinizle paylaşabiliyorsunuz. Fakat merak etmeyin her eklediğiniz sayfa paylaşılmıyor. Paylaşmak istediğiniz sayfayı siz ayrıca özel olarak belirttiğiniz zaman takipçileriniz görebiliyor.

Eklediğinz sayfalara etiketler (tag) vererek onları sınıflandırıp, kategorize etmenize olanak sağlıyor. Bu daha sonra belirli konu ile ilgili yazılarınızı okumanıza büyük olanak sağlıyor. Örneğin sadece “teknoloji” ile etiketlediğiniz yazıları görebilirsiniz.. Aynı zamanda arama çubuğunu da kullanabilirsiniz ama etiket sisteminin mantığı farklı.

Aynı zamanda kaydettiğiniz siteleri varsayılan olarak gelen yazılar, videolar, resimler olarak ayrı şekilde listeleyebilirsiniz.

#4 Ücretli mi ?

Hayır değil ama tabi ki ücretli sürümü de var. Daha önce tamamıyla ücretsiz başladıkları serüvene ücretli servisler de eklediler sonradan. Şaşırdık mı ? Tabii ki hayır çünkü ortada bir emek ve şirket var. Çalışanlar var, bilgilerin depolandığı serverlar var. Ama ücretsiz sürüm de gayet yeterli. Ücretli sürümün neler sunduğuna bakıcak olursak ;

#1 – Sonsuz Kütüphane Özelliği

Permanent Library” olarak adlandırdıkları, kaydettiğiniz web sitelerini sonsuza kadar saklama sözü. Hatta kaydettiğiniz web sitesi kapansa bile !

#2 – Güçlü Arama Özelliği

Powerful Search” olarak adlandırdıkları, ne aradığınızı tam olarak bulan örneğin tamamıyla metinde, başlıklarda, etiketlerde, yazarlarda arama yapabilen motor.

Ben tam olarak anlamadım 🙂 Yani ne kadar gerekli ki bu özellik ? Varsayılan arama moturuda bu işi layıkıyla görüyor zaten. Fakat bu onların asıl işlemleri kısıtlamadan kullanıcıya yeni özellikler sunma gayreti gösteriyor. Zaten alan kullanıcıların da daha çok destek olmak amaçlı aldıklarını düşünüyorum ki olması gereken de bu.

#3 – Önerilen Etiketler Özelliği

“Suggested Tags” olarak geçen kaydettiğiniz web siteleri kolayca önerilen etiketlerle etiketliyebileceğiniz özellik. Yanlış anlaşılmasın hala isteğiniz etiketleri verebiliyorsunuz. Ücretsiz sürümünde bile.

#5 Fiyatlar ?

Türkiye için konuşucak olursak aylık ve yıllık ödeme şekilleri mevcut.

Aylık – 10,49 lira

Yıllık – 24,00 lira

Yıllık paket aylığa göre çok daha avantajlı gözüküyor.

#6 Yükleme Linkleri

Web sitesini yazının başlarında verdi ama yine de tekrar verelim. Masaüstü sürümünü oradan kullanabildiğiniz gibi mobil için linklere, hakkındaki sorulara ve açıklamalara da web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Tabii ki ingilizce olarak :/

Pocket web sitesi

Android için Pocket

IOS için Pocket

Daha sonraki işe yarar uygulamalarda görülmek üzere. Umarım uygulama işinize yarar.

 

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir