İş Görüşmesi İçin Kıyafet Seçimi ve İpuçlar

13065

İş görüşmesi için kıyafet seçimi nasıl olmalı?

İş görüşmesinde ilk izlenim son derece önemlidir. Profesyonel bilginiz
becerileriniz, okuduğunuz okullar ne kadar önemli ise dış görünüşünüzde
son derece önemlidir.


Renkli giyinmeyi seviyorum, iş görüşmesinde de giyinirim demeyin sakın! Bu tarz kıyafetler sizi ciddi göstermez. Bunun yerine daha düz ve sade renklerde(siyah,gri,lacivert) kıyafetler giyerek bunları takılar ve aksesuarlarla renklendirebilirsiniz. Hem böylece ciddi görünümünüzden taviz vermemiş olursunuz. Kadınlar takı olarak (fular, kolye) erkekler (kravat, fular) gibi aksesuarlarla kendilerine renk katabilirler.

İş görüşmesi için giderken spor ayakkabıları tercih etmeyin. İş görüşmesi gerçekleştikten sonra spor yapacak gibi görünmeyin. 🙂 Başvuracağınız iş spor alanında olsa da ilk görüşmede spor giyim ile gitmeniz uygun olmaz. Kadınlar spor yerine biraz yüksek topuklu ve dar bir kesim (stiletto,platform) ayakkabı tercih edebilir. Yaz ayı yaklaşıyor kadınların sıklıkla kullandığı ve rahat olan parmak arası terlikleri umarım tercih etmezsiniz. 🙂 Eğer kış aylarında iseniz moda olan tüylü botlar ve ayakkabılar yerine daha çok deri ve az taşlı yarım botları veya sade uzun çizmeleri tercih etmenizi öneririz.

Erkek ve kadınların giyimi kadar bakımı da önemlidir. Bakımdan kastım erkeklerin saç ve sakalının kesilmiş veya düzenli olması. Kadınlarında saç bakımı,saçın sağlıklı ve fönlü olmasıdır. Sizde bir işveren olsanız karşınızdaki iş görüşmesine gelen kişinin saçı başı darmadağın birbirine karışmış olmasını istemezsiniz sanırım. Size saçınız düzgün olsun dedim diye sizde bayanlar için söylüyorum düğüne gider gibi yapmayın saçınızı. :)Doğal ama güzel olun. Diğer bir önemli nokta ise kadınlarda makyaj!


İş görüşmesinde tabi ki güzel olmanız gerekiyor.Ama bunu abartmayın.Makyaj kadının vazgeçilmezidir. Ama iş görüşmesine giderken sanki düğün varmış gibi abartılı makyajı tercih ederseniz 1-0 yenilmiş yada geride başlarsınız. İlk başta dediğim gibi bilgiler kadar ilk izlenimde önemlidir.

İş görüşmesi için bir diğer önemli ipucu ise kot pantolondur. Sakın ama sakın hiçbir görüşmede kot giymek gibi bir hataya düşmeyin. Başvurduğunuz iş her ne kadar buna uygun olsada asla giymeyin. Kot yerine boru paça yada tercihe göre dar paça kumaş ve keskin çizgilerden oluşan koyu renklerde pantolon giymeyi tercih ederseniz kazanan mutlaka siz olursunuz. Genellikle bayanların tercihi siyah veya lacivert biraz bol keskin çizgileri olan kumaş pantolonlar yada dar kalem eteklerdir. Giyiminiz kadar güzel kokmanız da önemlidir. Deodorant, parfüm gibi güzel kokmanızı ve karşı tarafı etkilemenizi kolaylaştıracak ürünler kullanmanızı tavsiye ederim. Yalnız abartı olmayacak. Sıktığınız ağır kokudan dolayı işsiz kalabilirsiniz 🙂

Yeni işe başlayacak kişiler için bu kadar şeyi yapmak daha zordur. Çünki daha önce iş başvurusunda bulunmuş kişiler giyim gibi birçok konuda maddi yönde hazırlıklıdır. Ama yeni işe başlayanlar hiçbir hazırlığı olmadığı için maddi yönde biraz sıkıntı çekebilirler. Her güzel başlangıç için biraz zorlu çekmek pek de önemli değil:)
Artık iş görüşmesine nasıl hazırlanmanız gerektiğini öğrendiniz. Şimdi 1-0 önde olarak görüşmelere katılabilirsiniz.
Bol şanslar:)

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir