Iron Maiden’ın Birbirinden Güzel 20 Şarkısı

2744

Rock ve metal müzik dinleyicilerinin en çok sevdiği ve sevmese dahi en çok saygı duyduğu gruplardan biri Iron Maiden. 35 yılı aşkın müzik kariyerleri boyunca şarkılarıyla milyonları peşinden sürükleyen ve pek çok kişiye göre de metal müzik tarihinin en büyük grubu olan Iron Maiden, bu ünvanı sonuna kadar da hak ediyor. Nasıl etmesin, bas gitarda metal müzik cemiyetlerinin önde gelen isimlerinden Steve Harris; vokalde sahnede bir saniye bile durmadan koşup o enerji harcamasıyla hala bas bas şarkı çığırabilen Bruce Dickinson; bateride kendine özgü teknikleriyle uzayda bile dinleseniz onun çaldığını anlayabileceğiniz Nicko McBrain; gitarlarda ise birbirinden yetenekli ve özel Dave Murray, Adrian Smith, Janick Gers üçlüsüyle insanın aklını başından alan bir grup bu.

Biz de boş durmadık, babaların anısına hem dinlemeyenlerin neler kaçırdıklarının küçük bir bölümünü görmesi için, hem de dinleyenlerin bizim vesilimizle 2 saatliğine kulaklarının pasının silinmesini isteyerek böyle bir liste oluşturduk. Kulaklıkları takın, konser başlıyor:

#1 Prowler

Kronolojik sırayla gidelim dedik ve Iron Maiden efsanesinin başladığı, ilk albümün ilk şarkısıyla konseri başlatmaya karar verdik. Yıl 1980. Adeta “Bekleyin, bu daha başlangıç” dercesine 4 dakika boyunca insanı dünyadan koparan bu eşsiz parçaya kulak verin.

https://www.youtube.com/watch?v=J4DpRYAVWiQ

#2 Phantom Of The Opera

İlk albümün muazzam bir diğer parçası. Riff ve sololarıyla konserlerin en çok istenen parçalarından biri olmasıyla kalmayan, adını Maiden tarihine altın harflerle yazdırmış bir şarkı. Özellikle 2:48’den sonra birdenbire boyut değiştirtiyor, aman dikkat.

#3 Strange World

İlk albümü bırakamıyoruz tabi ki. Rock ve metal müzik tarihindeki belki de en muhteşem ilk albümden bahsediyoruz sonuçta. Bu şarkı ise Iron Maiden tarihinin belki de en dokunaklı parçalarından biri. Gerek sözleriyle, gerek doğa harikası intro’suyla, gerekse de adeta yürek dağlayıp evlere ateşler salan solosuyla gerçek anlamda can yakan bir şarkı.

#4 The Prisoner

3. albüme yatay geçiş yapıp bu yılların şaheserinden devam ediyoruz. Her ne kadar Maiden’ın kült şarkıları sayılmaya başladığında ilk başlarda sayılmasa da müthiş sözleriyle ve insanın aklını başından alan güzellikteki muazzam sololarıyla Maiden’ın en önemli şarkılarından biri.

#5 22 Acacia Avenue

Efsane albüm “The Number of The Beast”ten bir başka şarkıyla devam ediyoruz. Bir hayat kadınını anlatan bu şarkıda yok yok, birbirinden muazzam iki solo, birbirinden gaz mükemmel riff’ler, davullar ziller, kusursuz vokal. Dinleyip gaza gelmeyen bizden değildir!

https://www.youtube.com/watch?v=XXyDG4HftCA

#6 Hallowed Be Thy Name

Ve sırada pek çok kişiye göre metal müzik tarihinin en muhteşem, en harika şarkılarından biri. Tek başına bile Iron Maiden’ın neden efsane olduğunu yüzünüze vuran, kelimelerle tarif edilemeyecek kadar mükemmel bir şaheser. Boşuna bu şarkıyı anlatmaya çalışıp klavyemizi yormayalım, sizi şöyle alalım. (The Number of the Beast ve Run To The Hills gibi iki efsane şarkıyı liste dışı bıraktığımızın farkındayız, ancak tüm diskografiyi de yazmak mümkün değil.).

#7 The Trooper

Kılıçları kuşanın, sever vakti! Kırım Savaşı’nın bir parçası olan bir muharebeyi konu alan şarkının dünya dışından gelmiş gibi duran kusursuz riff’i dillere 30 yıldır pelesenk olmuş durumda. Size hala olmadıysa birazdan olmak üzere.

#8 2 Minutes To Midnight

5. albüm olan ve Maiden’ın en ihtişamlı albümlerinden biri olarak kabul edilen Powerslave’in ikinci şarkısıyla devam ediyoruz (Aces High’ı harcadılar matmazel (Haşa!)). Grubun adı anıldığında akla ilk gelen, konserlerin en çok beklenen şarkılarından biri olan bu efsaneyi günde iki defa tok karnına tüketiniz.

#9 Rime Of The Ancient Mariner

Maiden tarihinin 30 yıldır en uzun şarkısı olma özelliğini koruyan bu şarkı 18. yüzyılda yazılan ve bir denizcinin maceralarını anlatan bir şiirden esinlenerek oluşturulmuş. Konusu ve sözleri bile saygı duymaya yetecekken o da ne, gaipten sololar duyuyoruz! Dinleyiniz, dinletiniz.

#10 Wasted Years

6. albümün efsane parçasıyla listeye tam gaz devam ediyoruz. Iron Maiden dendiğinde akla ilk gelen şarkılardan biri olan bu güzellik, grubun uzun yıllardır devam eden turlardan ve bu süreçten nasıl etkilendiğini anlatıyor.

#11 Alexander The Great (356-323 BC)

İsminden de anlaşıldığı üzere Büyük İskender’i konu alan bu muazzam şarkı daha ilk notasından itibaren sizi içine çekiyor, bir daha da bırakmıyor. Her Iron Maiden hayranının başucunda bulunması gereken bu şarkıyı arkanıza yaslanıp aynı isimli filmden alıntı sahnelerle yapılmış bu videoyla beraber izleyin.

#12 The Evil That Men Do

Konserlerde tüm alanın birlikte eşlik ettiği o muhteşem nakaratıyla bilinen harika bir şarkıyla devam ediyoruz. Dinleyince Yaşar’ın hafızalarda yer etmiş o meşhur şarkısının melodisiyle “Ah o konserde ben de olsaydım” diyeceksiniz.

#13 Wasting Love

Strange World ile beraber Maiden’ın en önemli iki ağıtından biri olan bu parça da daha ilk saniyesiyle beraber bünyeye etki ediyor. Bu şarkıyı dinleyip iç çekmeyen daha neye hüzünlenebilir bilemiyoruz.

#14 Fear Of The Dark

Listemizin 14 numarasında “Iron Maiden ne ola ki?” diyenlerin bile “Aa, bu şarkıyı biliyorum bir yerden” diyeceği Fear Of The Dark var. Her ne kadar “Fiyır of dı dark meydıncısı o yeeağ” gibi ithamlarda kendine yer etmiş bir şarkı olsa da değerinin asla düşmeyeceği, konserlerin baş tacı olan bu şarkıyla sizleri baş başa bırakıyoruz.

#15 The Wicker Man

Yorulanlar, boynu tutulanlar görüyoruz. Daha listemiz bitmedi, ha gayret. Milenyumun ilk Iron Maiden albümünün açılış parçası olan The Wicker Man kısmen duraklama dönemine girmiş grubun adeta yeniden doğuşunu simgeler kalitede bir şarkı.

#16 Brave New World

Aldous Husley’nin aynı isimli romanından esintiler taşıyan bu şarkı da yeni model Iron Maiden’ın ilk eserlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Sololarıyla aklınızı başından alması kuvvetle muhtemel.

#17 The Thin Line Between Love And Hate

Araştırmalara göre damar tıkanıklığına iyi gelen, tansiyona olanlara iyi gelen ve ağrı kesici özelliği de bulunan bu şarkıyla listemize devam ediyoruz. Özellikle son 4 buçuk dakikasıyla insanın ayaklarını yerden kesme özelliğine sahip (Biliyoruz, Blood Brothers’a ayıp ettik. Keza The Nomad’e de.).

https://www.youtube.com/watch?v=i5Dwj3e5DdQ

#18 Dance Of Death

Iron Maiden tarihinin en kötü albüm kapağına sahip olan aynı isimli albümün en iyi şarkısı olan Dance Of Death de sözleriyle, melodileriyle, eşsiz sololarıyla, her şeyiyle bu listede olmayı sonuna kadar hakediyordu, biz de görmezden gelemedik (Yalnız o albüm kapağı…)

https://www.youtube.com/watch?v=MZDB0mAMkA4

#19 Satellite 15… The Final Frontier

Sıra geldi son albüme… Albümün açılış parçası olan bu şarkıda o etkileyici girişiyle ismine yakışır bir şekilde insanı adeta uzay boşluğunda hissettirebiliyor (Tren falan, uzay boşluğu falan). 4:35’ten sonra asıl şarkı başlıyor, kaçırmayın!

#20 Coming Home

Listemizi son albümden muhteşem bir ballad’la bitiriyoruz. Özellikle konser versiyonunu koyalım ki güzel bir şekilde listemizi noktalayalım istedik, izleyip “Bu adamlar bir harika dostum!” modunda gününüze devam edin!

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir