İrmikli pasta harcı nasıl yapılır

1595
irmikli pasta
irmikli pasta

Bugün en değerli okuyucum için irmikli pasta harcı nasıl yapılır , kolay pasta harcı hazırlama , irmikli pasta harcı yapımı tarifini anlatacağım.Eyvah! misafirlerin gelecek ve işten, güçten, yoğunluktan, yorgunluktan… çok fazla uğraşmak istemiyor musun? Bir sürü tarif arasında sıkışıp kaldın, tuzlular hazır ama tatlıya gelince kararsız mı kaldın? Ağır ve midene oturan tatlılardan sıkıldın ve tadı damağında kalacak ama seni de mideni de yormayacak bir tatlı tarifi mi arıyorsun. öyleyse hoş geldin sevgili okur! tam da olman gereken yerdesin. Birazdan vereceğim tarif hem seni fırınıydı derecesiydi uğraştırmayacak hem de senin ve misafirlerinin parmaklarını ısırtacak hafif türden bir sütlü tatlı tarifi.

malzemeler:

(3-4 kişilik bir pasta için aşağıdaki miktarlar yeterlidir)

  • 4 su bardağı süt
  •  Bir margarinin 5’te 1’i
  • 8 normal kaşık şeker
  • 8 normal kaşık irmik
  • 1 paket vanilya
  • 1 paket tercihen esmer petibör bisküvi

malzemelerimiz bu kadarcık. gelelim pastamızın yapılışına.

yapılışı:

Bir tencereye Sütü, 1/5 margarini (aynı boyutta tereyağı da kullanılabilir tercih sizin), şekeri, irmiği ve vanilyayı aynı anda döküp ocağın altını yakıyorsun. (ocağın altını yakmak önemli bir nokta sevgili okur bu ayrıntıyı atlamamanı şiddetle tavsiye ediyorum). bir tahta kaşık yardımıyla dibinin yapışıp yanmasını önlemek için kaynayana kadar karıştırıyorsun. (bu yaklaşık 20 dakika sürecektir.) hazırladığımız harç puding kıvamına gelinceye kadar karıştıracaksın. Harcın alması gereken kıvamı tarif etmek gerekirse şöyle anlatabilirim: kaşığı tencereye daldırdığınızda Hz. Musa’nın Kızıldeniz’i yardığı gibi, sen de elindeki kaşık ile tenceredeki harcı yarıp geçebildiğinde artık harcın doğru kıvama gelmiş demektir. Bu kıvamı yakaladığında artık ocağın altını söndürebilirsin demektir.

harcımız hazır olurken bir taraftan da petibör bisküvilerimizi herhangi bir tepsiye a4 kağıdı büyüklüğünde dizmiş ol ki harcımız sıcağı sıcağına bisküvilerle daha iyi kaynaşabilsin. harç hazır olduktan sonra harcımızı bisküvilerimizin üzerine dökecek ve arasına bir kat daha bisküvi koyacaksın. daha sonra üzerini tekrar harç ile kapatacaksın. Ve işte bembeyaz enfes bir bisküvili pasta yaptın!

Öneriler:

  • Kalan bisküvileri elinde ovuşturarak pastanın üzerine şekiller ya da yazılar yazabilirsin.
  • Petibör yerine bebe bisküvisi de kullanabilirsin.
  • Pasta tabanı üzerine bu harcı sürerek nefis meyveli pastalar yapabilirsin.
  • Harcı kaselere servis ederek puding niyetine yiyebilirsin. eğer kaselerde yemeyi düşünüyorsanız size tavsiyem sıcak yemeniz. çünkü bence sıcakken daha lezzetli oluyor

Afiyet olsun…

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir