iOS 9 ile Gelmesi Beklenen 9 Özellik

2249

Teknoloji dünyasına yön veren Apple, sunduğu cihazlarla büyük başarı sağlarken yeni işletim sistemi ios 9’da, ios8’de yaşanan sorunları yaşamamak için birçok yenilik yapılacağı şimdiden konuşulmaya başladı. World Wide Developer Conference isimli etkinlikte ios9’u tanıtacak olan firmanın, hemen ardından yeni iphone 6 ve iphone 6s’i tanıtması bekleniyor. İnternette dolaşan haberlere göre gelmesi beklenen yeni özellikleri sizin için derledik.

#1 HOME uygulaması

HomeKit-021-660x371

9to5Mac’in haberlerine göre Apple’ın, HomeKit uyumlu aksesurları kontrol etmek için iOS 9’da Home isimli bir uygulama sunacak.  Kullanıcıların Siri veya Home uygulaması aracılığıyla iOS cihazlarından evdeki akıllı aydınlatma sistemlerini, Wi-Fi destekli garaj kapılarını, akıllı termostatları, akıllı kapı kilit sistemlerini ve diğer ev aksesuarlarını kullanabilmesi bekleniyor.

 

#2 Yeni Font

font

Apple, yeni saati Watch’ta okumayı kolaylaştırmak üzere “San Francisco” adında yeni bir yazı tipi kullanmaya başlamıştı. Bu yazı tipinin iOS 9 ve OS X 11’de standart font olarak yer alması bekleniyor.Apple normalde font olarak iOS ve OS X’te Helvetica Neue kullanıyor.

#3 Bölünmüş Ekran

ipadprosplitx

iPad kullanıcılarının en çok istedikleri özellikler arasında yer alan bölünmüş ekran özelliğinin iOS 8 güncellemesiyle gelmesi bekleniyordu. Yine aynı beklentiler içerisinde olan kullanıcılar için iyi haber 9to5Mac’ten geldi. Önümüzdeki ay düzenlenecek WWDC konferansı kapsamında tanıtılması ve yıl sonunda yayınlanacak iOS 9’la da aktif olarak kullanılması bekleniliyor.

#4 Apple Harita

555efba6f0dc1e0e6469f8d3

Apple içinden bir kaynaktan gelen bilgiye göre Apple Harita’nın iOS 9’la daha fazla özelliğe sahip olacağı netlik kazanmış oldu.Ulaşım sekmesinde eklenilen bu harita özelliğinin detayları ve bölgelere göre kullanım farklılığı gösterip göstermeyeceği bilinmiyor. Ancak Apple’ın uzun süredir özellikle Amerika’da özel araçları ile harita gelişimini sağlamak için veritabanı oluşturduğu biliniyordu.

#5 iTunes

555efbaf04207c057c2f6f74

iOS 9 ile 2013’ten bu yana güncellenmeyen iTunes 11’in yenilenmesi ve iTunes Radyo özelliğinin gelmesi bekleniyor. Rakiplerinden geri kalan uygulamanın tüm arayüzünün değişeceği düşünülüyor.

#6 Kişileştirme

iOS-8-Prototype-Leaked-659

Android gibi kişiselleştirme olanağı olmayan iOS işletim sisteminin en büyük eksikliği olarak gösterilen bu durum iOS 9 ile bitiyor. iOS 9 bu özelliği tamamen kullanıcının kontrolüne bırakabilir. İstediğimiz gibi bir arayüz tasarlayabilir ve kullanabiliriz. Bu özelliklik Apple App Store’da artık temalar görebileceğimiz anlamında geliyor.

#7 Siri

siri

Siri’nin yetkileri artırılacak. iOS 9 sadece iPhone’ları bağlayan bir işletim sistemi değil. Tüm Apple platformlarında çalışıyor. iOS 9 ile Siri hangi platformda nasıl davranacağını tanımlayabilen bir altyapıya ulaşacak.

#8 Toplu taşıma uygulaması

maps-transit

Apple Harita’nın da gelişitirilmesiyle iOS 9 ile metro, tren, havayolu ve karayolu gibi çoklu ulaşım ağlarına ulaşabilen bir uygulama gelmesi bekleniliyor. Bu uygulama bilet fiyatlarından, sefer saati değişikliklerine kadar hemen her şeyi kontrol ederek bize bildirecek.

#9 iCloud

icloud-setup-mac

iOS 9’da 2014 yılının sonuna doğru patlak veren iCloud olayından Apple bir ders almışa benziyor. Paylaşılan bilgilere göre yeni iCloud güvenlik sisteminde ses tanıma özelliği bulunacak. Yani kullanıcılar şifre yerine ses anahtarı kullanarak iCloud hesaplarına giriş yapabilecek.

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir