iOS 11 Açık Betası Sonunda Yayınlandı

829

 

iOs 11 açık betası

Apple tarafından sunulan iOS 11 işletim sistemi, bir süre önce geliştiricilere yönelik olarak beta sürümü kullanımdaydı. Apple geliştiricileri hesaplarına giriş yapmak suretiyle beta sürümüne ulaşabiliyorlardı. Ancak normal kullanıcılar ise iOS 11 sürümünü deneme fırsatına sahip değildi. Nihayet en sonunda iOS 11’in açık beta sürümü yayınlandı. Artık isteyen her kullanıcı iOS 11’in çıkmasını beklemeden yeni sürümü deneyebilecek.

Apple kullanıcıları tarafından heyecanla beklenen iOS 11 sürümü özellikle iPad kullanıcıları için bambaşka bir tablet deneyimi sunacak. Kullanım bakımından MacBook deneyimine oldukça yaklaşan iPad, çoklu uygulama kullanımı alanında yeni bir dönemin kapılarını açıyor. Kontrol merkezinin tamamen yenilendiği yeni güncellemede aynı zamanda bildirim merkezi de yenilendi. Kontrol merkezi farklı ihtiyaçlara yönelik olarak özellikler sunuyor. Hücresel veri kontrol merkezinden açılıp kapatılabiliyor, el fenerine hızlı erişim sağlanabiliyor ve istenilen diğer özellikler de bu alana eklenip çıkartılabiliyor. iPad ana menüsündeki alt kısımda bulunan dock alanı tamamen yenileniyor. Mac’lerdekine benzer bir görünüm kazanan bu alana eskiye göre çok daha fazla uygulama eklenebilecek. Ayrıca son kullanılan uygulamalara da bu alanın sağ tarafından hızlı şekilde erişim sağlanabiliyor.

iOS 11 ile gelen en dikkat çeken özelliklerden biri de yeni dosya uygulaması. Bu uygulama sayesinde buluttaki ve cihazdaki tüm verileri tek bir yerden ulaşılabiliyor. Yalnızca iCloud değil, Google Drive ve Dropbox gibi bilinen bulut servislerine buradan rahatlıkla ulaşılabiliyor. iOS dışında macOS ve tvOS betalarının da yer aldığı beta programına katılmak için cihazınızdan “beta.apple.com/sp/betaprogram” adresini ziyaret ederek oradaki yönergeleri takip etmeniz yeterlidir.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir