İnternetten nasıl para kazanılır?

772

Artık 5 yaşındaki çocukların bile sörf yaptığı internet için ‘her köşe kapılmış, buradan iş çıkmaz’ asla demeyin. Çünkü internetin köşeleri yok ve dünyada 3,5 milyar insan internet kullanıyor. Eğer dünya insanlarıyla ortak bir dil biliyorsanız hepsiyle sosyal iletişim kurmanıza müsaade edecek kadar da özgürlük tanıyor. Peki para kazandırıyor mu? Sahi, internetten nasıl para kazanılır?

Önce Türkiye’de internetten nasıl para kazanılır onu konuşalım. İşsizlik oranlarının günbegün arttığı ülkemizde üniversite bitirmiş olsanız bile kurumsal bir firmaya kapağı atamadıysanız ve babanız da size ilelebet bakacak kadar zengin değilse alternatif kazanç kapıları araştırmalısınız. Üstelik eğer öğrenciyseniz harçlığınızı çıkarmak için internetten nasıl para kazanılır diye daha çok merak ediyor olmalısınız. İnternet  kazanç kapılarından önü en açık platform olup size diploma sormayan, tecrübe aramayan ama hırs ve azminizi de ödüllendirebilen sağlam bir kapı! Nasıl mı? Gelelim internetten para kazanma tekniklerine;

İnternetten para kazanma teknikleri

internetten para kazanma

Yazma yeteneğiniz varsa, ya da eliniz kalem tutuyorsa diyelim…

Blog açabilirsiniz.

İnternette kimse sizden bir ‘Yüzyıllık Yalnızlık’ yazacak kadar Gabriel Garcia Marquez olmanızı beklemiyor. Ama yazarak iyi bir şeylere değiniyor, bilgi veriyor, eğlendiriyor veya düşündürüyorsanız bir blog açmakla işe başlayabilirsiniz. Blog açmak oldukça basit ve ücretsiz, üstelik teknik bilgi de gerektirmiyor. Eğer ‘sabah uyandım, yüzümü yıkadım, işe gittim, işten geldim ve bunun gibi’ diye rutin ve manasız bir günlük tutacaksanız hiç girişmeyin. Bloğunuz gelişime açık ve arkası yarın tadında olursa takipçileri 1 iken 5 olacak ve gittikçe bilinirliği artacaktır.

Açtığınız blogdan ilk 6 ayda pek bir gelir beklemeyin ama sonrasında para kazanmak bu ilk 6 ayın emeğine ve sonraki zamanların azmine bağlı. Bloğunuzun takipçi sayısı arttıkça reklam alacaksınız, her tıklanma size gittikçe büyüyen bir gelir sağlayacak. Türkiye’de artık hatırı sayılan bloglar var ve yazarları gece uyurken bile para kazanıyorlar. Üstelik bu gelirler ortalama bir maaşın çok üstünde…

 Makale yazarı ya da editör olabilirsiniz.

Leb-i derya internete her gün yeni bir site ekleniyor, dünya gündemi her geçen gün değişiyor. İnternetin bilgi akışı hiçbir zaman kesilmeyeceği için, kelimelerin gücü de artıyor. Eğer gündemi takip ediyor, doğru kaynaklardan araştırabiliyor ve web sitelerinin istediği formatlarda yazılar üretebiliyorsanız (Türk dil kurumu ve SEO kurallarına uyarak tabii ki!) makale yazarı / editör olabilirsiniz. Tüm bunlara haizseniz ve üzerine biraz da yetenek ekiyorsanız daha iyi bir yazar statüsünde markalaşabilir ve 1000 kelimelik makalelerde 50-75 tl ücretlendirme yapabilirsiniz.

İnternet sitelerinin kelime sihirbazı Oğuz Atay aramadığını ama içerik üretemeyenlere de google’ın yazar gözüyle bakmadığını belirtmeden geçmeyelim. İnternetten para kazanmak için baştan savmacılık mübah değil!

internetten-para-kazanma-2-310x165

 Affiliate marketing yapabilirsiniz.

Pazarlama gurusu olmanıza gerek yok, ‘affiliate marketing! satış ortaklığı demek. Belki de internetten para kazanmak için en etkili teknik bu! İnternet size, sizinle fiziksel teması olmamış, dokunmadığınız hatta görmediğiniz ürünlerin tanıtımını yaparak da para kazandırabiliyor. Ürünler hedef kitleye sizin yaptığınız tanıtımlarla satılıyorsa satıştan komisyon alıyorsunuz. Sermayesiz ve zamanı istediğiniz kadar esnetebileceğiniz bu sistem, takip edilen bir blog yazarıysanız ve bloğunuzda ürün tanıtımı yaparsanız sizi reklam giderlerinden muaf tutup kar oranınızı artırıyor.

 

Ya da en büyük hobiniz internette zaman geçirmekse ve keşke hobimden para kazanabilsem diyorsanız iletişim platformlarını iyi kullanın.

interneten para kazanma

 Youtube’a video yükleyebilirsiniz.

Son zamanlarda youtube’da fenomen olmuş isimleri zaten basından da görüyor ve dikkat ediyorsunuzdur. Fenomen olacak kadar iddialı olmasa bile özgün, faydalı, öğretici, telif haklarına saygılı ve fark yaratan videolar çekip youtube’a yükleyebilirsiniz. İzleyenininiz çok olursa hatırı sayılır bir gelir elde etmeniz mümkün. Yurtdışında işi gücü bırakıp ekip kurarak video çeken youtube insanları var. Ve inanın çok kazanıyorlar. Bizde gelirler henüz o aşamalara gelmedi ama gidişat artacağını gösteriyor.

internetten para kazanma

 Facebook’a başka bir gözle bakın.

Eğer bir satış ortağıysanız facebook fan sayfaları size ürün tanıtarak gelir kapısı aralayabilir. Facebook bu kadar popülerken ve bedavayken ne kadar fazla insana ulaşırsanız o kadar ürün tanıtırsınız. İşte size bedava dükkan! İyi yönetmek için affiliate marketing’i iyi bilmeniz gerekiyor.

 Instagram sadece bir fotoğraf albümü değil unutmayın.

Sadece fotoğraf gösteren Instagram’ın güçlü yükselişi hızla devam ediyor. Facebook’a dükkan diyorsak Instagram’a da vitrin demek doğru olacak. Satış ortaklığı için çok iyi ortam, iyi değerlendirin. Hedef kitleye ürün tanıtma ve karşılığında komisyon kazanma konforunu sağlayan platformlardan… Yeter ki takipçi sayınızı artırın, insanların sizi merak etmesini sağlayın ve firmaların ‘gel benim ürünlerimi tanıt’ demesini bekleyin.

 Twitter’ı es geçmeyin.

İnternetten para kazanmanın en tatlı ve en kolay yolu twitter olmasa da hali hazırda çok takip edilen bir hesabınız varsa yine satış ortaklığı ve reklam alarak para kazanabiliyorsunuz.

 

Anket doldurarak da internetten para kazanmak mümkün.

İyi bir gelir elde edeceğinizi ya da küçük gelirinin emek verdikçe çoğalacağını ummayın. Anket doldurmak geleceğe dair gelişime kapalı ve anı kurtaran küçük gelirler sağlayan bir internet uğraşı. Güvenilir, legal ve aylık ödemeleri sistemli araştırma şirketleriyle çalışırsanız alacağınız ücret cep harçlığınız olabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir