İngiltere 1 – 1 Rusya | Maç Değerlendirmesi

1505
EURO 2016’nın ikinci gününde, B grubu mücadelesinde İngiltere ile Rusya karşı karşıya geldi. 1-1 berabere biten maç, Galler’i grup birincisi yaptı…
Turnuva öncesi

Futbolun beşiği İngiltere, her turnuvaya yeni bir heyecanla bu sefer olacak galiba diye start alır ama ev sahibi oldukları 1996 Avrupa Şampiyonası’ndaki yarı final dışında başarılı oldukları bir turnuva yok. Bu sefer yine her zaman olduğu gibi yüksek beklentiye sahipler, neler olacağını göreceğiz. Teknik direktör Roy Hodgson, kadro seçiminde eleştirilmişti. Premier Lig’i ikinci bitiren Tottenham’a oldukça güveniyor Hodgson. Rusya karşısında tam 5 Tottenham’lı forma giydi.

Rusya ise Capello’nun ardından Leonid Slutski ile anlaşmıştı. Aynı zamanda Rusya ligini şampiyon bitiren CSKA’nın da hocası olan Slutski’nin başındaki en büyük sorun takımın 29 olan yaş ortalaması.

Maç

1252522_9b01787fb1d36e662b9dfc613f0237f1

90 dakikayı değerlendirecek olursak… Aslında İngiltere maçın neredeyse tamamında sahanın hakimi gibiydi, kalelerinde ciddi bir pozisyon da görmediler. Özellikle ilk yarıda oldukça baskılı oynadılar ve Rusya orta alanı dahi geçmekte zorlandı. Rooney’in orta üçlüde oynadığı bu düzende santrfor Kane’in yanına Vardy de girebilirdi, zira İngiltere baskılı oynamasına ve az çok pozisyona girmesine rağmen gol atmayı başaramamıştı, üstelik Rusya’nın atakları tehlike de arz etmiyordu. Hodgson bunu tercih etmeyerek bekledi, ama ikinci yarıda, ilk yarıdaki o İngiltere baskısı azalmıştı. Özellikle hücumda kopuk kopuk oynamaya başladılar. Neyse ki imdada Tottenham’ın dahi çocuğu Dyer’ın harika frikiği yetişti 72. dakikada. Ama uzatma dakikalarının son saniyelerinde, tarihinde uzun topu en iyi oynayan takım olan İngiltere, Rusya’dan bir uzun top ve kafa golü yiyerek 1 puana razı oldu.

Sonuç

352AA66600000578-3636942-image-a-74_1465678607567

İngiltere’nin bugün oynadığı oyun fena değildi, elbette ki en iyiler arasında değiller belki potansiyel olarak ama, tecrübelilerle gençlerin kaynaşmasıyla ve özellikle Leicester – Tottenham ikilisinin yüksek form düzeyine sahip oyuncularıyla, en azından çeyrek final görme şansları yüksek. Rusya karşısında ilk yarıdaki konsantrasyonlarını bundan sonra 90 dakikaya yaymayı başarmaları gerekiyor yalnızca.

Turnuva fena gitmiyor, sürprizlere ve heyecana açık olduğunu da görmüş olduk. Türkiye’nin yarın oynayacağı Hırvatistan maçıyla da tam olarak ısınacağız aslında EURO 2016’ya.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir