İlklerin Adamı Ekol Hoca Bu Sefer de Periscope’da

2330

İnternetten onu izleme bahanesiyle Facebook’ta mı takılmadık? Sınav gecesi videosunu izleyip, sınavdan 100 alma hayalleri mi kurmadık? Matematiğin aslında o kadar zor olmadığını onun sayesinde mi öğrenmedik? Hepimizin tanıdığı biri o… Ekol Hoca. 1.3 megapiksellik kameralardan, Periscope yayınına.

İzmir Körfez Dershaneleri’nde matematik öğretmenliği yapan Mustafa Mete Ekol, internette yayınladığı görüntülü ders anlatımlarıyla ünlenmişti. Meşhur olma hikayesini şöyle anlatıyor: ”Ben 2006 yılında ‘ekolhoca.com’ internet sitesini açtım. Bu sitede ücretsiz olarak matematik ve geometri ders videoları hazırladım. Bunlardan da öğrenciler dokuz yıldır faydalanıyorlar. Dershanelerin kapanma sürecinde ciddi sıkıntılar yaşadık. Tepkimizi de göstermek için sokağa çıkmadık, taşkınlık yapmadık, çünkü biz öğretmeniz. Sadece haklı tepkimizi sosyal medyada duyurmaya çalıştık. Bu süreçte kendi internet sitemle fazla ilgilenemedim. Dershaneler kapanırsa ne yaparız diye düşündük. Eğer Anayasa Mahkemesi iptal etmeseydi dershanelerin kapanmasını, ben 1 Eylül’de işsiz kalacaktım. Ben öğretmenim, başka iş bilmiyorum, 20 yıldır matematik anlatıyorum. Ne yapabilirim diye internet üzerinden ders videoları anlatmaya başladım. Twitter ve Periscope, çıkış oldu benim için. İbrahim Okuyucu’yla tanıştım. Kitap okuma etkinlikleri yapıyoruz 05.30’da, kendisi ona katıldı. Periscope derslerine katıldı. Bir de ünlülerle canlı yayın yapıyoruz, öğrencilerime özel. İbrahim Okuyucu üzerinden yaptığımız canlı yayınla Periscope’un San Fransisko’daki ofisi de ilk defa görüldü. Periscope CEO’su, çok geniş bir kitleye canlı yayın üzerinden verdiğim dersler sebebiyle bana teşekkür etti, bu da haber oldu.”

Bundan sonra her gün saat 22.00’de canlı ders anlatımları yapacak olan Ekol Hoca, “Sınıf ortamından çok daha eğlenceli, güzel bir ortam. Yayına bağlandığım zaman öğrenciler, katıldığı illeri yazıyor. Konu anlatıyorum, soru soruyorum. Öğrenciler parmak kaldırıyor, anlamadıkları yeri soruyorlar özgür bir şekilde. Yerine göre muhabbet, yerine göre ders anlatıyoruz. Güzel bir ortam oluyor. Her gün ödüllü soruyu bilen ilk öğrenciye NT Mağazaları’ndan, Körfez Yayınları’nın Matematik-2 soru bankasını hediye ediyoruz. O da bir güzellik oldu. O şekilde sabah kitap okuma etkinliği. NASA’daki bir bilim adamıyla canlı yayın da yaptık, çok sayıda kişi katıldı. Amacımız, öğrencilere faydalı olmak. 1 Eylül’de işsiz kalacağını düşünen bir öğretmen, ne yapacağım diye düşünürken öğrencilerimle başka bir ortamda buluştum. Demek ki engellemelerin, yasaklamaların bir anlamı yok.” dedi.

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir