“İlişki Sırasında Şeyhinizi Düşünün” Tavsiyesi Sosyal Medyanın Gündeminde

2873

Geçen hafta malum, Düzce Belediye Başkanı’nın Passat isyanı hepimizi yöneticilerimiz hakkında düşünmeye sevketmişti. Acaba onları yeterince anlamıyor muyduk? Nerede neyi eksik yapmıştık da bir büyüğümüz kendisini böyle hissetmişti? Biz henüz bunun üstesinden gelemeden, bir parça olsun huzura kavuşamadan Pazartesi gününe yepyeni bir heyecanla uyandık.

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rifat Okudan’ın, bir makalesinde, ilişki sırasında şeyhini düşünen insanların çocuklarının bereketli ve güzel ahlaklı doğacağını söylediği ortaya çıktı. Haberin yayılmasıyla sosyal medya kullanıcılarının ilgisine maruz kalması bir oldu. Makalede kullanılan ifadeler şöyle:

“İnsanın güzel işlerdeki gayet ve çalışmaları övülmüş, kötü işlerdeki çalışmaları da zemmedilmiştir. Bundan dolayı fukaha bir adamın yabancı bir kadını düşünerek cima etmesinin haram olduğu görüşündedirler. Buna karşın bazı ulema, bir adamın cima halindeyken Salihleri hatırlamasını güzel görmüşlerdir. Onlara göre, hatırlanan o zatın güzel ahlakının bereketinin doğacak çocuğa sirayet etmesi umulur. Haliyle gördüğü ve sevdiği masivadan dolayı insanın nefsi ve hayali o gayrla meşgul olur, konuşur, zihninin aynasında onu canlandırır. Talebe üstadını, mürid şeyhini, şahıs eşini, ister istemez düşünür; hayalini zamanının büyük bölümünde bununla harcar. Bu durum çoğu zaman insanın dimağını ve hatta azalarını harekete geçirir. Çünkü suretler, insanların nefslerinde bakılanın ahlakının tohumunu eker”

# 1

# 2

# 3

# 4

# 5

# 6

# 7

https://twitter.com/hic_t/status/706751111785484289

# 8

# 9

https://twitter.com/YeminleBiktim/status/706762045002280960

# 10

https://twitter.com/YeminleBiktim/status/706762231636221952

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir