İğneli ve Öldürücü Zehri İle 13 Deniz Canlısı

5382

Her yerde olduğu gibi deniz canlılarında da zararlı ve öldürücü zehire sahip bir çok balık ve canlı türü var. Bir çoğunun varlığından haberdar olsakta, bilim adamları henüz varlığından haberdar olmadığımız, denizin, okyanusun çok çok derinlerinde yaşayan bir çok canlı türünün olduğunu söylüyor.

Belgesellerde gördüğümüz enteresan tipli deniz yaratıklarına genel olarak sadece görsel olarak aşinayız. Hatta bir çoğunun adını ilk defa yazımızda duyacak olsanız da bu canlılar daha önce bir çok ölüme sebebiyet verdiler.

Bilim adamlarının dikkatini çeken ve üzerinde türlü deneyler ile nasıl bir canlı olduğu üzerine çalışmalar yapılan en tehlikeli deniz canlılarından 13 tanesini sizler için listeledik.

#1 Çizgili yayın balığı

En belirgin özelliklerinden biri anal yüzgeçlerinin, yılan balıklarına benzer olmasıdır. Ağız bölgesindeki 4 çift bıyık, alt ve üst çeneye eşit dağılımlıdır. Nadir de olsa yüzgeçlerinde ölümcül zehirli dikenler bulunur. Malezya’da, mercan kayalıklarında rastlanan aynı zamanda Indo-Pasifik’te de açık sularda görüldüğü olmuştur. Genç olanlar 100 adetlik gruplarla dolanırlarken, ergin olanlar 20 adetlik sürüler oluşturur.

ghksıytf

#2 Kurbağa balığıgiller

Bu tür balıkgillerde 8 gene ait 51 çeşit bulunur. Bunlardan 1 tanesinin nesli tükenmiştir. Bütün türleri genelde zehirlidir ve bazılarının gözlerinin arkasında bulunan bir organ sayesinde, 50 volt gücünde elektrik ile çarpmaları mümkündür. Avlarını, zeminde, sadece ağız ve gözleri gözükecek şekilde kuma gömülerek beklerler. Bunların yanında göğüs yüzgeçlerinde 2 adet zehirli diken vardır.

zehirli-sonbisey

#3 Resif kaya balığı

Çirkinlikleri ile kayaya olan benzerliklerini kamuflaj olarak kullanırlar. Sırt kısmında bulunan 13 zehirli dikeni tehlike anında ve av zamanı dikleştirirler. Pasifik ve Hint okyanusunda bu balık tarafından zehirlenen bir çok insan olduğu için panzehiri üretilmiştir ve erken teşhis edilirse eğer kişinin hayatı kurtarılabilir.

zehirli-sonbisey

#4 Thorn deniz yıldızı

Bizim alışık olduğumuz, hoşumuza giden hatta kuruttuğumuz deniz yıldızlarından çok farklıdır. Mercan kayalıklarını mesken edinmiş bu canlılar çok çabuk yayılma özelliğine sahip. Sağlıklı bir thorn deniz yıldızı dişisinin yılda yaklaşık 100 milyon yumurta yumurtlaması mümkündür. Dikenlerinde bulunan zehiri karşısındaki canlıya enjekte etme özelliği yoktur. Tamamiyle kendi koruması için ve ona yaklaşacak olan, zarar verecek olan canlı, thorn deniz yıldızına dokunduğunda zehirlenecektir. İnsanlarda ise uzun sürecek ağrılara ve zor durdurulan kanamalara sebebiyet verir.

zehirli-sonbisey

#5 Mavi halkalı ahtapot

Dünyanın en zehirli deniz canlıları arasında başı çeker. Bakterileri tükrük bezlerinde barındırır ve bakterilerden sağladığı toksinlerle, bir ısırık ile dakikalar içinde bir insanı öldürecek güce sahiptir. Japonya’dan, Avustralya’ya, Hint okyanusundan, Pasifik Okyanusa kadar yayılmışlardır. Balon balıklarındaki zehirden 10.000 kat daha güçlüdür, zehiri ve panzehiri yoktur.

zehirli-sonbisey

#6 Yangın mercanı

İsminin yangın mercanı olmasının sebebi, dikenlerine değildiğinde 2 gün ile 2 hafta arasında o bölgenin yanma hissi vermesidir. Sıcak sularda çok çabuk yayılır ve zehirli dikenleri sebebiyle diğer canlıların üremesinde sorun yaratır.

ghksıytf

 

#7 İskorpitgiller

Akrep balıkları(iskorpitgiller) dünyanın en zehirli balıkları arasındadır. Hemen hemen her türü keskin ve sivri dikenlerden oluşan bir deriye sahiptirler. Bu dikenler mukus yapısında bir zehir salgılarlar. Görütüleri sebebiyle kamuflaj yetenekleri gelişmiş ve avı için pusuya yattıklarında, an geldiğinde avlarını öldürmeleri dakikayı geçmez.

zehirli-sonbisey

#8 Aslan balığı

Geninde 9 tür bulunan, renkli görüntüleri ile çekici gözüken aslan balıkları yüzgeçlerinde bulunan iğne yapılı siyah deposuyla, kendisi için tehlike yaratan canlıları uyarır. Günümüzde bir çok sıcak suya yayılmış durumdadırlar, saldırmak amaçlı değil ama merak amaçlı da olsa yaklaşan canlılara karşı, yayıldıkları bölgenin ekolojik sistemini etkileyecek güçtedir zehirleri.

zehirli-sonbisey

 #9 Balon balığı

19 gende ve 120 türden oluşan balon balıkları, saldırı anında şirin görüntülerinden eser bırakmayarak, içlerine hava yada su doldurarak şişiyorlar. Bu şişkin ve büyüyen görüntü ile karşısındakine ilk uyarıyı veriyor. Bu uyarıyı dikkate almayan saldırgan ise iğnelerine dokundu anda dakika geçmeden ölmüş oluyor. Dünyanın en zehirli ikinci omurgalısıdır.

zehirli-sonbisey9

#10 Deniz tavşanları

Deniz tavşanları, yumuşak, kabuksuz ve savunmasız olduklarını düşünebilirsiniz ancak besinlerini oluşturan zehirli sünger ve deniz şakayıklarından elde ettikleri toksinleri depolayarak tehlike anında kullanırlar. Canlıları renkli görünümleriyle büyüleyen deniz tavşanları, göründüğü kadar çekici değildir.

zehirli-sonbisey10

#11 İğneli vatoz

Görünüş olarak geniş, yatsı ve yine kamuflaj yeteneğine sahip canlılardır. Bıçağın yapısını andıran kuyruğunda zehirini taşır ve kendinden büyük olan canlılara karşı savunma olarak kullanır. 4,5 metre uzunluğunda ve 350 kg büyüklüğüne kadar ulaşırlar ve genelde kumlu, çamurlu bölgeleri tercih ederler.

zehirli-sonbisey11

#12 Bantlı deniz yılanları

Kara yılanı olan çıngıraklı yılanın zehirinden 10 kat daha güçlüdür. Ancak zehirli yapılarına göre uysaldırlar ve insanları ısırmaları çok nadirdir. Tropikal bölgelerin sığ sularında yaşarlar. Dişileri, erkeklerine göre daha büyüktür ve diğer deniz yılanlarından bir farkı da hem karada hem de suda yaşayabilmeleridir.

zehirli-sonbisey12

#13 Kutu denizanası

Bu tür denizanasının kuyrukları herhangi bir tehlike anında, çok yoğun ve güçlü küçük oklardan oluşan zehir demeti arındırır. Zehiri, 60 insanı öldürebilecek güçtedir ve hemen müdahele edilmez ise geri dönüşü yoktur. Bir çok kurbanı, deniz ortasında yardım isterken boğularak yada kalp krizi geçirerek ölmelerine sebep olmuştur. Bu canlı sebebi ile Avustralya’nın kuzey sahillerinde bir çok uyarı tabelası bulunmaktadır.

zehirli-sonbisey13

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir