IBM 5 nm Çip Üretecek

569

2 yıl önce Samsung ve GlobalFoundries ile 7 nm çip üretmeyi başaran IBM, önümüzdeki hafta 5 nm çip tanıtımını Japonya’da yapacak. Tüketicilerin cihazlarına ne zaman yansıyacağı bilinmemekle birlikte, özellikle telefonların batarya dayanıklılıklarının artacağı ve boyutlarının küçüleceği tahmin ediliyor.

Dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden olan IBM, devrim yaratabilecek bir teknolojik ilerlemenin müjdesini verdi. Yaklaşık 2 yıl önce dünyada ilk defa 7 nanometrelik çip üretmeyi başaran şirket, 5 nm çiplerin de üretimine olanak sağlayacak önemli ilerlemeler kat edildiğini belirtti. 2 yıl önce yarı iletkenler konusunda uzmanlaşmış Samsung ve GlobalFoundries ile çalışan IBM’in ürettiği 7 nm çipler henüz seri üretim ürünlerinde kullanılmaya başlanmamış ve en erken 2018 yılı başlarında piyasaya çıkacak olsa da, devrim niteliğindeki bu gelişme hayatımızı doğrudan olumlu etkileyecek.

Yeni çip teknolojisinden mobil pazarın en olumlu etkilenecek sektör olması tahmin ediliyor. Çünkü 7 nm çiplerde 20 milyar transistör bulunurken, bu sayı 5 nm çiplerde 30 milyara çıkıyor. Düşük enerji tüketimini sağlayan teknoloji ile birlikte bu sayede telefonlardaki bataryalar küçülecek ve daha dayanıklı olacak. Tek şarj ile eskisinden 2-3 kat daha uzun süre kullanım imkânı sunulacak. Bu teknoloji; benzer batarya teknolojisini kullanan her cihaz için geçerli olacak. Mobil dünyanın yanı sıra verinin yoğun şekilde kullanıldığı internet tabanlı uygulamalar, programlama ve yapay zekâ ürünlerinin de IBM’in bu çalışmalarından olumlu etkilenmesi bekleniyor.

Çipteki bu teknolojik gelişme, çekirdekteki yeniliğe dayanıyor. Eski teknolojide FinFET olarak bilinen ve elektrik devresini taşımak üzere silikon bazlı yalıtkanın üzerine kat çıkma mantığı ile oluşturulan tasarım bundan sonra tarih olacak. Bunun yerine milyonlarcasının yığın halinde kullanılarak ana transistör yapısının oluşturulduğu ve nano katmanlı bir tasarım kullanıldığı kaydediliyor. Böylece performansın üst düzeye çıkarılması için devrelerde ince ayarlar da yapılabiliyor. Her ne kadar FinFET tasarımlar da 5 nm boyutuna indirgense de, mimarinin içindeki uzantıların mesafesini azaltmak nano katmanlı teknolojiye göre daha verimsiz oluyor.

IBM, geliştirdiği yeni teknolojinin ayrıntılarını Japonya’nın Kyoto şehrinde bu hafta yapılması beklenen 2017 VLSI Teknoloji Sempozyumu‘nda açıklayacak. Bu gelişmenin tüketici teknolojilerine yansımasının ise ne kadar süreceği şimdilik belli değil.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir