HomePod Tanıtımı Apple Tarafından Yapıldı: İşte Hoparlörün Özellikleri

525

Apple, geçtiğimiz günlerde akıllı hoparlörü HomePod ile ilgili tanıtımı WWDC’de yaptı. 2016 yılı ile birlikte akıllı hoparlör pazarı da ivme kazandı. Amazon tarafından önderliği yapılan sektör kısa süre içerisinde önemli bir ticaret hacmine kavuşunca, diğer büyük teknoloji firmalarının da ilgisini çekti. Teknoloji devi Apple’ın bu pazara yeni bir ürünle giriş yapacağı son birkaç aydır konuşuluyordu. Ancak söylentilerde bahsedilen özellikler ile Apple tarafından geçtiğimiz gün tanıtımı yapılan HomePod özellikleri arasında oldukça fark bulunduğu görüldü.

WWDC’de HomePod’u geçtiğimiz gün tanıtımını yapan Apple’ın yeni ürününün özellikleri merak ediliyordu. Bugün için akıllı hoparlör pazarının hâkimi Amazon. Ancak Amazon ABD dışındaki pazarlarda çok büyük bir hacme sahip değil. Dolayısıyla Apple firmasının global pazarda atacağı adımlar HomePod’un geleceği açısından oldukça önemli. Geçtiğimiz yıl sesli asistanı Alexa ile desteklenen Echo isimli cihazı satışa sunan Amazon, bu pazara öncülük eden firma olarak konumlanmıştı. Echo sesli komutları anlıyor ve onlara temel dinamikler üzerinden yanıt verebiliyordu. Amazon’un bu yeni cihazı kısa süre içerisinde kullanıcılar tarafından benimsendi. Bu gelişme ilk olarak Google’ın dikkatini çekti. Google kısa bir süre sonra Google Home ismindeki akıllı hoparlörünü piyasaya çıkardı.

Genel olarak Echo ile benzer özellikleri taşıyan Google Home, Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlar ile uyumlu çalışmasıyla öne çıktı. Bugün itibariyle ABD pazarının yaklaşık %25’i Google’ın hâkimiyetinde bulunuyor. Geriye kalan %75’lik kısmı ise Amazon elinde bulunduruyor.

Apple tarafından geçtiğimiz gün tanıtılan HomePod ile ilgili olarak son birkaç aydır ciddi sızıntılar söz konusu oldu. Akıllı hoparlörü Echo Show ile aynı ekrana sahip olacağı, videoları oynatabileceği, FaceTime ile görüntülü konuşmaya imkân sağlayacağı öne sürülüyordu. Ancak bu iddiaların hiçbiri doğru çıkmadı. Apple tarafından üretilen akıllı hoparlör HomePod,  adeta Mac Pro’nun minyatür bir versiyonu olarak piyasaya çıktı. Bu yeni Apple ürünü tasarımsal anlamda kullanıcılara önemli bir yenilik sunmadı.

HomePod’u rakip akıllı hoparlörlerden farklı kılan en önemli özellik; iOS desteği ve diğer teknik özellikleri. Apple’ın yeni ürünü gücünü Apple A8 çipinden alacak. Nihayetinde bir hoparlör olan bu ürünün yaptıkları ve yapabilecekleri bakımından söz konusu işlemcinin fazlasıyla yeterli olduğu düşünülüyor. Öte yandan ızgaralı bir tasarıma sahip hoparlörün üst kısmında dokunmatik bir panel yer alıyor. Ayrıca “Hey Siri” diye seslenildiğinde son derece hoş bir Siri animasyonu sizi karşılıyor. Hoparlörün üzerindeki dokunmatik kontroller ise HomePod’taki birtakım basit ayarlamaları yapmanızda size yardımcı oluyor.

HomePod üzerinde 6 adet mikrofon yer alıyor. Bu hoparlörler çok kanallı eko önleme özelliği ile donatılmış olup, sesin daha net ve temiz çıkmasını sağlıyor. HomePod ayrıca bulunduğu konumu hissederek uygun ses dağılımını da buna göre gerçekleştiriyor. Kısacası hoparlörü Apple Music ile kullanarak bir şarkı dinlemek istediğinizde, hoparlörden çıkan ses odanın içinde dengesiz bir şekilde yayılmıyor. Yani odanın dört bir yanına hoparlör konulmuş gibi bir müzik deneyimi yaşıyorsunuz. HomeKit ile uyumlu olan hoparlör eğer akıllı bir eviniz varsa, birçok özelliği de size sunabiliyor. Akıllı evinizi HomeKit ile kontrol ediyorsanız, istediğiniz tüm şeyleri tek bir komut ile HomePod’a yaptırabiliyorsunuz.

Sonuç olarak akıllı ürünler ile dolu akıllı bir eve sahip iseniz, HomePod oldukça işinize yarayacak bir hoparlördür diyebiliriz. Aksi durumda sadece müzik çalan bir hoparlör ile HomePod arasında pek bir fark olmayacaktır. HomePod’un 349 dolar fiyattan satışa sunulacağı belirtilirken, piyasaya çıkış tarihi ise 2017 Aralık ayında olacak.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir