Home Office Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları

3297

Uzun yıllardır yurtdışında süre gelen bu çalışma sistemini Türkiye daha yeni yeni son 2-3 yıldır benimsemeye başladı. Evden çalışmanın, ofis ortamında çalışanlara göre maalesef iş olarak görmedikleri aşikar. Çünkü yıllardır ofis ortamında çalışan insanlar bu durumu hemen kabullenemiyorlar ve bir noktada haksızlık olarak algılıyorlar.

1

Evden çalışanların ise ofiste çalışmayı sevmediklerini yazmak bile mantıksızlık olur ancak bu durumun evden çalışanlar içine hem avantaj hem de dezavantajları olduğu kesin.

İnsanlar düşünüyor ki; evden çalışanlar istedikleri saatte uyuyabilir ve dolayısıyla ertesi gün çalışma gününe başlarken istedikleri saatte uyanabilirler. Böyle bir durum yok. Yani çalışma disiplinine sahip, işine sahip çıkan ve işini severek yapan evden çalışanlar, emin olun her sabah bakın her sabah diyoruz saat 9:00’da bilgisayar başında olmak durumunda. Eğer bu durum sarkarsa işler de sarkar, işlerin sarkması demek sosyal hayattan fedakarlık etmek demek. Bunun ipini kaçırdığınız an boş zamanlarınızı da kaçırmış oluyorsunuz..

Her sabah erken uyanmak durumundalar diyorum çünkü evden çalışanların haftasonlarının bir kısmı da çalışma ile geçiyor. Genelde evden çalışanların internet üzerinden çalıştıklarını düşünürsek, ellerinde ki işi güncel tutmaları gerektiğinin herkes farkında. Ancak hafta içi herşeyin sorumluluğunda olup, işlerini aksatmadan ve düzgün bir şekilde yapan çalışan için bu durum onu çokta zorlamayacaktır.

homeoffice

Evden çalışanların belirli bir mesai saatinin olmadığını insanlara kabullendirmek gerek artık. Beyaz yakalıların sabah 9:00 akşam 18:00 saatleri arasında sergiledikleri performansı, evden çalışanların haftanın her günü ve saati sergilemeleri gerek ki, pozitif geri bildirim alabilsinler.

Beyaz yakalıların işlerine daha iyi odaklandığı küçük istatistiklerle kanıtlanmış durumda. Çünkü ofiste ilgisini çekebilecek ekstra bir durum yok, dikkatin dağılmasını sağlayacak etkenler yahut danışabileceği insan çok. Ama evden çalışanlarında sinirlerini bozan bir patronu yahut başından ayrılmayan ısrarcı bir yöneticisi yok. Aynı zamanda evden çalışanların daha verimli olabilmeleri için, kendilerine ait bir çalışma masası, düzeni hatta odası olmalı. Yoksa fazla dikkat dağıtıcı şeylerin olması muhtemel.

Bunların dışında evden çalışanların, beyaz yakalılara göre dezavantajları ise maaş sistemi. Tabii ki hakkını almadığını düşünen bir çok beyaz yakalı vardır. Ancak bu konuda evden çalışanlardan daha avantajlı oldukları aşikar.

Evden çalışanların bir diğer avantajları ise, trafik derdinden kurtulmaları. Trafik hele ki İstanbul trafiğini çekmek istemeyen insanlar artık evlerini iş yerlerine yakın olmasına özen gösteriyorlar. Kariyerleri pozitif yönde ilerliyor ise iş yerine daha yakın bir yere taşınıyorlar. Evden çalışanlar ise trafik karmaşasını sadece sosyal hayatlarında giriyorlar.

Önemli bir sorun ile karşı karşıya kalındığı zaman yani işten izin alınması gerektiği zaman beyaz yakalıların peşini bırakmayan bir kuyruk, nasıl izin alıcam? Bu durum tabii ki patronlarından yakınan çalışanlar için geçerli. Evden çalışanların ise, işini doğru ve düzenli bir şekilde yapıyorsa hiç bir sorun teşkil etmeyecektir.

İş yeri aslında bir bakıma da sosyalleşme yeri olduğundan, beyaz yakalılar evden çalışanlara göre daha şanslı. Ev işe iş arasında ki zaman paylaşımını oturtamamış olan evden çalışanların bu durumda asosyalleşmeleri kaçınılmaz. Zamanı bir taraftan kesip bir tarafa eklemek ise iş akışında sıkıntılara sebebiyet veriyor.

Ama psikoloji olarak “evden çalışıyorum” cümlesi duyulduğunda, aklımızdan “ne? evden mi? oh ne rahat, yatarak çalış, istediğin zaman çalış.” tarzında cümleler geçmesi de normal. Aslında her iki sisteminde avantajları ve dezavantajları var. Ancak her iki taraf içinde işini isteyerek, saygıyla ve sorumluluklarını yerine getirerek yapılması, avantaja dönüşecektir.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir