Hobbitler Gerçekten Var Mıydı?

1657

Hobbit hayranlarına bir müjdemiz var. Araştırmacılar, Hobbit benzeri bir türün milyonlarca yıl önce yaşadığına dair kanıtlar buldu.

Yaklaşık 10 yıl önce Endonezya’nın Flores adasında küçük insanlara ait fosiller bulundu. Araştırmacılar o fosillerin bir insan türüne ait olduğunu düşündü ve Homo floresiensis adını verdi. Bu ırkın insanları yaklaşık 1 metre boyunda ve 17 bin ile 1 milyon yıl arasındaki dönemde yaşadıkları düşünülüyor.

1

İlk başta insan ırkının bir türü olduğunu düşündükleri fosillerin yapılan diş incelemeleri sonucu başka bir türe ait olduğu anlaşıldı. O dönemin diğer insanlarına göre daha küçük bir vücuda ve beyne sahip Homo floresiensis, az gelişmiş köpek dişine ve çok gelişmiş azı dişine sahip ki bu da başka hiçbir insanda rastlanmayan bir özellik.

2

Fosiller, Asya fosil tarihçesinde daha önce rastlanılmamış bir örnek. Bu yüzden de insan ırkının daha küçük boyutlusu demek yetersiz kalıyor. Uzmanlar, bu ırkın erken dönemde Asya kıtasındaki Homo erectus’tan ayrılarak izole bir adada cüceleştiğini ve bu küçük beyin ve vücut boyutlarına ulaştığını düşünüyor.

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir