Hiroşima’ya Düşen Atom Bombasından Sağ Çıkan Bonsai İle Tanışın

2910

hirosima atom bombasindan sag cikan bonsai agaci

Bu gördüğünüz şirin mi şirin arkadaş bir japon beyaz çamı, yani diğer adıyla bonsai. Siz sormadan söyleyelim: Hayır, bonzai ile alakası yok. Gayet helal su emmiş bir ağaç türü kendisi.

Birkaç gündür dünya gündeminde kendine güzel bir yer edinen bu ağacın anlamı büyük. 390 yıl önce dikilmiş olan sevimli arkadaşımız o zamandan beri yaşamını sürdürmekte, ancak ilginçliği bunla kısıtlı değil.

70 yıl önce bugün Hiroşima sınırlarına atom bombası düştüğünde, bombanın düştüğü yerin sadece 3 km uzağında yaşayan bir aileye ait olan bonsai ağacı bir çok hayvanın, bitkinin ve 140 bin insanın aksine bu olaydan kurtulmayı başarmış. Nesiller boyunca ağaca bakan aile de 1975 yılında barışın bir sembolü olması amacıyla ağacı ABD’ye teslim etmiş.

hirosima atom bombasindan sag cikan bonsai agaci 2

Ağacın dünya gündemine böyle hızlı bir giriş yapmasının nedeni ise tarihin insanlık adına belki de en utanç verici olayı olan Hiroşima’daki atom bombasının yıldönümünde olmamız. Amerikan Ulusal Arboretumu’nda görev yapan Kathleen Emerson-Dell ağacın Hiroşima nedeniyle değil, iki farklı kültürün arasındaki dostluğu ve bağlılığı sembolize etmesi amacıyla verildiğini söylüyor. Hatta 2001 yılına kadar ağacın Hiroşima ile olan bağlantısını bilmediklerini bile ekliyor, öğrenmeleri ise o yıl içerisinde ağacın sahibi olan bonsai ağacıyla ilgili bilgileri konusunda nam salmış Masaru Yamaki’nin iki torununun ağacı ziyaret etmeye gelmesi sayesinde oluyor. Kathleen o zamandan beri ağacın bu garip öyküsünü sır olarak tutmadıklarını ama dünya kamuoyuna da duyurmadıklarını söylüyor.

Kaynak: nationalgeographic

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir