Hindistan’ın Karanlık Yüzü; Sati

2211

İnanışa göre binlerce yıl önce tanrı Şiva’nın karısı Dakshayani (nam-ı diğer; Sati) kocasının ölümünün arkasından çok üzülmüş, günlerce yas tutmuş ve kendini kurban etmeye karar vermiştir. Kocasının cesedi yakılırken ateşin ortasına yürümüş ve bağdaş kurup oturarak kendini diri diri yakmıştır. Hint destanı Ramayana’da Sati; “Masumluğunu kanıtlamak için ateşte yürüdü” diye geçiyor. Kendini eşi için kurban edenlerin “Sati” olarak adlandırılması da bundan kaynaklanıyor.

sati-gelenegi   Gelelim dünyanın en renkli ülkesindeki “töre cinayetlerinin” ayrıntılarına…

#1 Dul Kadınlar

Hindu inancına göre dul kadınlar her türlü zevke veren şeyden uzak yaşamalı, yeniden evlenmemeli ve hiç bir eğlenceye katılmamalıdır. Kafası traşlanarak yaftalanan dul kadınlar, yerde yatmak, beyaz giymek ve pirinç lapasıyla beslenmek zorundadırlar.

 

100.jpg.710x470_q85_crop

#2 Mükemmel Eş

Hinduizm’de iyi kadın, iyi eş olmanın kendini kocasına adamak olduğuna inanılıyor. Ve kocasının ölümünden kadın sorumlu tutuluyor. Neticede bu kadının başarısızlığı sayılıyor ve elbette kadın cezayı hak ediyor…

 

Hindu wedding, Rajasthan
Hindu wedding, Rajasthan
#3 İntihar ve İtibar

Kendini, kocasına gerçekten adadığını kanıtlamak için yakan kadınlarsa sadece ailelerinde değil, içinde yaşadıkları toplumda da itibar görüyorlar. Öyle ki bu meşru intiharın ardından Sati yapan kadının ailesi toplumca el üstünde tutuluyor.

 

baslik-parasi-drahoma_780x519-qfktl5qfvq

#4 Sati’ye Karar

Ölen adamın bir gün içinde yakılması gerekiyor. Bu süre zarfında da kadının Sati olması için yakılmayı isteyip istemediğine karar vermesi gerekiyor. İnanca göre kadının kocasıyla birlikte kısa süre içinde yakılması evliliğin yeniden başlamasını sağlıyor. Böylelikle Sati yapan kadın “dul” olarak değil de ölen adamın karısı olarak anılmaya devam ediliyor.

 

fft16_mf2853198

#5 Ölümlerden Ölüm Beğen

20140618123617_1403538439

Kadın kendini Sati olarak ilan ettikten sonra kocasının yanına 3 şekilde gidebiliyor. 1) Eşi yakılmak için yatırıldığında yanına uzanabilir, 2) Eşi yanarken ateşin içine dalabilir, 3) Ateş yakılmadan önce eşinin kucağına bağdaş kurmuş vaziyette oturabilir.

solvyns_sati_plate3

#6 Ya İntihar Ya Cinayet

Ardından ölen eşin oğlu ya da en büyük erkek akrabası odunları ateşe verir. Bu esnada kadın ateşe atlama konusunda bir tereddüt yaşarsa yahut ateşin çıkmaya çalışırsa; üzerine odun parçaları atılır, bambu ile vücudu bastırılır ya da öldürülür.

#7 Yeter ki Öl

Kadın kendisini eşiyle birlikte kurban ederse 35 milyon yıl, eşinin yakılma işleminden sonra kurban ederse 65 milyon yıl cennette kalacağına inanılır.

#8 Roop Kanwar

Babürler Sati geleneğini kaldırmak için çok uğraşmışlardır. Sonrasında İngilizler bu geleneği 1829 yılında yasaklamışlardır ve 27 yıl sonra kendini yakmayan kadınların evlenme yasağı da tamamen kalkmıştır. Fakat 1987 yılında Rajasthan eyaletinde Roop Kanwar’ın ölümüyle Sati tartışmaları yeniden gün yüzüne çıkmıştır.

20040312002504603

Kısacası Hindistan’da ya eşinizle öleceksiniz ya da dul kaldıktan sonra toplum baskısından…

Meraklısına: Hindistan’daki Sati geleneğini en güzel işleyen film: WATER yahut KANLI SU

kanli-su

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir