Hıdırellez’de Dilek Dileme Nasıl Yapılır

28062

Her yıl 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece Hıdırellez olarak bilinir. Hıdırellez özellikle Türk dünyasında kutlanan mevsimlik bayramlardan birisidir. Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştuğu gün olduğu düşünülen bu gün Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılır. Hıdırellez genel olarak yeşillik, ağaçlık alanlarda, su kenarlarında, bir türbe veya yatırın yanında kutlanır. Ayrıca insanlar bu gecede dilenecek dileklerin kabul olduğuna inanırlar. Peki bu gecede nasıl dilek dilenir hep beraber bakalım.

 #1 Hiçbir şeye zarar vermiyoruz.
 hıd

Dileklerimizin gerçekleşmesi için hiçbir yeşilliğe ve hiçbir canlıya zarar verip, kırmayacağız.

#2 Kapıyı, pencereyi açıyoruz.
 velux-cati-penceresi-gzl-serisi-1

Sabah erken kalkıp kapıyı, pencereyi açık bırakıyoruz bu sayede eve bereket giriyor.

#3 Doğayla buluşuyoruz.
 do

Bugün zaman buldukça doğaya çıkıp çıplak ayakla toprağa basıyoruz ki Hızır’ın ayak izlerine basıp onun enerjisinden nasiplenelim.

#4 Gül ağacı bulmalısınız.
 pink-rose-tree

Hızır ve İlyas gül ağacı altında buluştukları için gül ağacının altında rahatça dilek dileyebilirsiniz ve sabaha karşı bu ağacı tekrar ziyaret etmelisiniz.

 #5 Gül ağacının dibine istediğiniz şeyi çizin.
 asdasd

İstediğiniz bir şeyi gül ağacının dibine tahta çöplerle çizebilirsiniz. Ama sabah çizdiğinizi kimseye göstermeden kaybetmelisiniz.

 #6 Gül ağacının dalına dilek asabilirsiniz.
 DSC00307

Dileğinizi bir kağıda yazıp gül ağacına asabilirsiniz. Ama okunmaması için dikkatli olmalısınız.

#7 Ya da dilek kesesi.
 IMG_3714

Bir başla yolda dileğinizi bir dilek kesesine yazabilirsiniz .Bazılarına göre kırmızı, bazılarına göre de mavi keseye koyulan dilekler çabuk kabul olur. Siz istediğiniz renkte keseye koyun. Kese yoksa çorapta olabilir.

#8 Dileğinizi açıkça yazın.
 meryemanadilek2

Dileğinizi bir kağıda yazıp veya çizip bir yere yapıştırabilirsiniz.

 #9 Dileklerimizi keseye koyup gömebiliriz.
 topraka

Dileklerimizi ayrıntılı yazmak her zaman daha iyidir. Mesela bir ev yazmaktansa, büyük havuzlu bir ev yazmak daha iyidir. İsteğimizi yazdık, çizdik ve bir keseye koyduk daha sonra keseyi bir gül ağacının dibine gömüyoruz.

 #10 Keseyi çıkarıyoruz.
 toprak

Gece olduktan sonra gömdüğümüz keseyi çıkarıyoruz. Bazılarına göre ne kadar çok durursa o kadar iyi ama gün ağarmadan çıkarmalıyız.

#11 Dileğimizi suya atıyoruz.
bu-gercekler-sizi-cok-sasirtacak-bilimsel-gercekler-12543951

İnanca göre Hızır karadan, İlyas denizden gelmiştir. Biz de gün boyu topraktan enerjisini alan dileğimizi suyla buluşturarak işlemimizi bitiriyoruz.

#SonBişey: Dilediklerimize dikkat!
 05.06.2012ediz10

Dileklerimizin kabul olduğu bu günde dilediklerimize dikkat etmeliyiz. Gerçekleşmesi halinde altından kalkamayacağımız, başkalarının hayatını olumsuz etkileyecek istek ve arzularda bulunmamalıyız.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir