Her Sabah Yatağınızı Toplamak Sandığınız Kadar İyi Bir Fikir Olmayabilir

2256

İş yatak toplamaya geldiğinde insanların kolaylıkla ikiye bölündüğünü söyleyebiliriz: Yatağını her sabah düzenli şekilde toplamadan rahat etmeyenler ve “Nasıl olsa akşam yine bozulacak” diyip yatak toplamayı mantıksız bulanlar. Bilim dünyasındansa bu konuyla ilgili yeni bir haber var; yatak toplamamanın sağlık açısından daha yararlı olduğu bulundu.

yatak toplamak sagliga zararli yatak tıoplamamak sagliga yararli (1)

Nedenini merak edenler ve “Bunu bir de anneme anlatın” diyenler için durumu kısaca özetleyelim; mikroskobik boyutlardaki mayt adı verilen canlılar toplanmış yatak içerisinde sıcak ve nemli bir bölge bulabildikleri için daha çok ürüyorlar. Ki bu canlıların zararları arasında astıma neden olmak ve aynı zamanda alerjilere sebep vermek var. Yatak toplanmadığındaysa kuru kalan yüzeydeki maytlar da ölmekte.

“Yatağımda mayt mı var” diye düşünüp dehşete düştüyseniz sakin olmanızı öneririz. Kabul, an itibariyle yatağınızda yaklaşık 1,5 milyon tane mayt bulunmakta ; fakat maytlar hayatımızın bir parçası. Ölü hücrelerimizi yiyen bu küçük arkadaşların varlığını bile hissetmeyiz çoğumuz. Ancak bu hepimiz için geçerli değil, bazılarımız maytların ürettiği maddelere karşı oldukça hassas ve alerjik. Özellikle sabahları yataktan kalktığınızda öksürme, hapşırma veya gözlerinizde kaşınma hissediyorsanız yatağınızı birkaç gün toplamamanızı öneririz.

yatak toplamak sagliga zararli yatak tıoplamamak sagliga yararli (2)

Yine de herkes aynı fikirde diyemeyiz. İngiltere’de bir kurum için çalışan bilim adamı Andrew Wardlaw konuyla ilgili “Maytların kuru ortamlarda yaşayamadıkları ve nemli ve sıcak yerlere ihtiyaç duydukları bir gerçek, ancak çoğu evin maytların ölmesi için yeterince nemsiz olduğunu sanmıyorum. Yatağınızı toplamasanız bile onlar için pek sorun olmayacaktır.” diyor.

Araştırma sonuçları birkaç ekstra testin ardından yayınlanacak, o zamana kadar yüzde yüz emin olamayacağız ancak yine de bir dahaki sefere yatağı toplayasınız gelmediğinde sağlam bir bahaneniz olmuş olacak.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir