Hem Gezip Hem de Dil Öğrenebileceğiniz 10 Spesifik Meslek

2155

Bildiğiniz üzere yabancı dil bilmek size seyahatlerde, yeni insanlarla tanışmanızda,iletişim kurmanızda hatta sağlık konusunda bile yararlı olur. Peki bildiğiniz yabancı dillere ek olarak farklı dilleri öğrendiğinizde hangi sektörlerde iş bulabilecekseniz onlardan biraz bahsedelim istedim.

Yazıya başlamadan önce yabancı dillerin kullanılabilirliği hakkında biraz bilgi versek fena olmaz sanırım.

Peki hangi yabancı dilleri bilmeniz size en iyi şartları sunar?

https://www.webdesitem.com/

1

a. İspanyolca: Dünyada en çok konuşulan 3. dildir ve yaklaşık 500 milyon insanla iletişim kurabilirsiniz.ABD ve Avrupa’da İngilizceden sonraki resmi dil olmasının yanı sıra 4 kıtadaa konuşulmaktadır(Avrupa,Güney Amerika, Kuzey Amerika,Afrika)

b. Fransızca: 5. en büyük ekonomi olmasının yanı sıra yabancı yatırımların en çok yapıldığıülkedir. Fransızca bilmek size sadece Fransa’da iş imkanı sağlamaz; Kanada, İsviçre,
Belçika ve Afrika kıtasının bazı bölgelerinde de iş imkanı sağlar.
https://drseocu.com/
C. Almanca: Ekonomistlere göre Almanca bildiğiniz takdirde şirket başvurularında Almanca’nın sizi bir adım öner çıkartması mümkün:
İspanyolca %1.5 bonus
Fransızca %2.3 bonus
Almanca %3.8 bonus kazandıracaktır size.

Almanca sizin İspanyolca kadar geniş bir alana ulaşabilmenizi sağlamaz fakat Almanya’nın da BMW,Mercedes gibi dünyanın en büyük araba şirketlerinin yanı sıra Nivea,Bosch,Adidas gibi  arklı alanlarda büyük şirkerlere sahip olduğunu bilmekte fayda var.

d. Mandarin: Buraya Mandarin’i yazmamız şaşıracak bir şey gibi gözükse de aslında öyle değil. Bildiğiniz gibi dünyanın yaklaşık altıda birlik nüfusunu Çin oluşturuyor ve tabii dünyanın en çabuk büyüyen ekonomilerinden biri olan Çin’e de ulaşmak gerekiyor. Özellikle de belirtmekte fayda var dünyanın en büyük bankaları ya Hong Kong’dadır ya da Çin’dedir.

e. Arapça: Dünyanın en zengin bölgelerinden biri olarak bilinen Arap yarımadasın’da yıllı milli hasılat 600 milyar dolar olarak söyleniyor. Arap dünyasında çok fazla spiker,sözcü ihtiyacı var fakat talep çok yetersiz bu konuda. Eğer olur da o civarda çalışmayı düşünürseniz iş teklifi
mektuplarını masanızda bulabilirsiniz.
antalya mutlu son masaj
Hem yabancı dil öğrenip hem de çalışabileceğiniz sektörler :
-Medya sektörü
-Seyahat acentaları ve turizm.
-Bankalar ve sigortalar
-Yerel,genel yönetimler
-Uluslararası yardım kuruluşları
-Yayıncılık şirketleri
-Elçilikler
-Sağlık servisleri
-Sosyal servisler
-Orta okul,lise,üniversitelerde
Yabancı dilleri bildiğinizde çalışabileceğiniz 10 spesifik
meslek:

#1 Oyun çevirmenliği

Oyun endüstrisi

Bir kısmımız Nintendo oynayarak büyümüşüzdür.Peki size bir nevi nintendo oynarak para kazanabileceğinizi söylesek şaşırır mısınız? Nintendo gibi şirketler daima İngilizce’den Japonca’ya veya diğer dillere çeviri yapabilecek oyun çevirmenleri arıyor.

2

#2 Marka uzmanlığı

Teknoloji Endüstrisi

Bilinen en büyük şirketlerden Google yabancı pazarlarla iç içe olmak için Marka uzmanı arıyor. Kısacası marka uzmanları müşterilere Google’un geliştirdiği ürünleri tanıtıyor diyebiliriz. Yakın zamanda Türkiye’deki şubelerini de genişletebilirler haberiniz olsun isterseniz.

3

 

#3 Topluluk temsilcisi

Oyun sektörü

WoW, Diablo gibi çok sükse yaratan oyunların yapımcısı olan Blizzard Latin Amerikalı oyuncularına daha iyi bir hizmet verebilmek için İspanyolca-İngilizce bilen temsilciler aramaktadır. Aynı zamanda bu meslek oyunu geliştirme ve şirketteki etkinliklerin içinde de yer alacak.

4

#4 Uçuş görevlisi

Turizm ve Seyahat sektörü

Bilmediğiniz yerlere seyahat edip de yeni tecrübeler edinme,insanlar tanıma ve bunlara karşılık para kazanma fikri sizi de heyecanlandırıyordur sanırım. Birçok havayolu şirketi yabancı dil bilen uçuş görevlisi aramaktadır bu konuda yukarıda bahsettiğimiz dillerden birini bilmeniz sizin avantajınıza olacaktır tabii ki de.

5

#5 Gönüllülük esası

Yardım kuruluşları

Pencils of Promise gibi yardım kuruluşlarının amacı dünyadaki gelişmeye çalışan ve fakir olan ülkelere yardımcı olmak fakat tahmin ettiğiniz üzere yardıma gittikleri ülkelerin çoğunda İngilizce ana dil değil. Mandarin ya da İspanyolca bilmeniz sizin hem insanlarla iletişime geçmenizde hem de yardım kuruluşlarındaki yerinize yardımcı olacaktır.

6

#6 Analist ya da Yardımcı

Uluslararası banka ve finans şirketleri

Bankacılık bildiğiniz üzere uluslararası bir sektör ve bunun getirisi olarak da farklı kültürlerde, farklı ülkelerde insanlarla muhatap oluyorlar. Yabancı dil biliyor olmanız size ikna etme ve anlaşma konusunda çok yardımcı olacaktır.

7

#7 Fotoğrafçılık

Medya sektörü

Fotoğrafçılık dillerin ötesinde bir sanat olma yolunda fakat istediğiniz takdirde fotoğraf çekerek dünyayı dolaşmanız mümkün: Seyahat fotoğrafçısı olmak isterseniz yabancı dilini öğrenmek istediğiniz ülkelere gidip hem çalışıp hem de dil öğrenebilirsiniz. Büyük şirket sahibi insanların da gittiği ülkelere kendi fotoğrafçısını götürdüğü de bilinen bir gerçek bunu da bir düşünün isterseniz.

8

#8 Uluslararası muhabirlik

Medya sektörü

Hikayeleri sever misiniz? Dünyayı dolaşırken insanlara yardım edip onların mesajlarını paylaşma gibi bir hayaliniz var mı? Gazetecilik belki aradığınız meslektir. En iyi hikayeyi bulmak istiyorsanız birçok ülkeyi gezmeniz gerekebilir İngilizce ideal bir seçenek olsa da ek bir dil biliyor olmanız da fena olmaz sanırım.

11

#9 Tasarımcı

Moda sektörü

Milan’da, Barcelona’da ya da Sao Paulo olabilir çünkü moda evrenseldir ve bütün dünyadan insanlarla çalışabilme şansına sahipsinizdir bu sebepten de birden fazla dil bilmeniz gerekebilir. Bunun için İspanyolca,İtalyanca ya da Fransızca en uygun dillerden birisi denebilir.

9

#10 İnsan kaynakları

Endüstri

Günden güne şirketler ve sektörleri büyümeye devam ediyor,bütün dünyaya açılmaya çalışıyorlar. Şirketler ne kadar öncelik olarak Avrupa ve Amerika’ya ofis açıyor olsa da Güney Amerika ve Asya’da gerek eleman fazlalığı gerekse de işçi ücretlerinden dolayı son zamanlarda buralara da ofis açmaya başladı. İnsan kaynaklarının da buradaki rolü çalışanlarla iletişim halinde olmak ve işe alım için yeterliliklerini test etmek. Tahmin ettiğiniz üzere burada da birden fazla dil bilmek bir adım öne çıkartacaktır.

10

Zamanınızı ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim hepinize,umarım yazıdan memnun olmuşsunuzdur. Sağlıcakla kalın! 🙂

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir