HDP Milletvekilleri İfade Vermeye Çağrılıyor

2889

Halkların Demokratik Partisi eş başkanı Selahattin Demirtaş’ın yaptığı açıklamaya göre iki milletvekili ifade verme amacıyla savcılığa çağrıldı. İfade vermeye çağrılan Ahmet Yıldırım ve Burcu Çelik şu anda Muş milletvekili olarak mecliste görev yapıyorlar.

Geçtiğimiz günlerde hakkında fezleke bulunan vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması yönündeki anayasa değişikliği yürürlüğe girmişti ve bu gelişmeden sonra birçok milletvekili için yargı süreci başlatılmıştı. Bunlar arasında terörle işbirliği yaptığı düşünülen bazı HDP milletvekilleri de bulunuyor. Şu anda mecliste bulunan HDP’li 59 vekilden 55 tanesinin dokunulmazlığı kaldırılmış durumda. Dokunulmazlığı kaldırılanlar arasında partinin eş başkanları Figen Yüksekdağ ile Selahattin Demirtaş da var.

Burcu Çelik ve Ahmet Yıldırım ifade vermeye çağrıldı.
Burcu Çelik ve Ahmet Yıldırım ifade vermeye çağrıldı.

Selahattin Demirtaş yaptığı açıklamaya ek olarak, savcılığa ifade vermeye çağrılan vekillerin soruları yanıtlamayacağını belirtti. HDP ise, parti olarak şu anda ifadeye çağrılan ve daha sonra ifade vermeye çağrılacak olan bütün vekiller için bir savunma metni hazırladı ve kamuoyuyla paylaştı. Bu metne göre, siyasi nedenlerden dolayı yapılacak bütün sorgulamaların sadece halk tarafından yapılabileceğine vurgu yapılıyor. Ayrıca, partinin ortak hazırladığı metinde, HDP’li milletvekillerinin savunma esnasında “Soracağınız hiç bir soruya cevap vermeyeceğim, yapacağınız hiç bir yargılama faaliyetinin adil olacağına inancım yoktur” diyecekleri de belirtilenler arasında.selahattin-demirtas

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, teröre destek veren vekillerin mutlaka yargılanması gerektiğini düşünenler arasında bulunuyor. Erdoğan geçtiğimiz günlerde, terörle işbirliği içinde olan vekiller için “Benim milletim bu ülkenin suçlu olan parlamenterlerini bu parlamentoda görmek istemiyor. Hele hele bölücü terör örgütü destekçilerini bu parlamentoda görmek istemiyor. Yargıya gönderin, bedeli neyse ödesinler” şeklinde bir açıklama yapmıştı. Ayrıca HDP’li vekiller hakkındaki toplam 30 fezlekenin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildiği ve vekiller hakkında gerekli yasal işlemlerin başlatılacağı açıklandı.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir