Hayvanların nesli neden tükeniyor

272

Arılar ile insanların ortak kaderi nedir ?

Hayvan neslinin tükenmesi doğal ortamlarında meydana gelen ani ve zamana yaygın değişiklikler ve çevresel kirlenme ile yakından ilgilidir. Son yüzyıl içinde tarımsal zirai mücadelenin kontrolsüz yapılması nedeni ile bazı böcek türleri ve arılar olumsuz etkilendiği için bu böcekler ile beslenen bazı hayvanlar yaşam döngülerinde belirgin bir gıda zinciri kaybına uğradılar. Bu böceklerin ve özellikle arı ırkının tükenmesi tehlikesi ile karşı karşıya kalan insanlık Einstein meşhur sözünü akla getirmelidir. ” Arı neslinin tükenmesinden sonra dört yıl içinde insan nesli de yeryüzünden silinecektir ” sözü önemli bir gerçekliğe işaret etmektedir. Arılar sadece bal yapmak yanında ekolojik sistemde önemli denge unsurlarındandır. Eksiklikleri halinde insanoğlu bal yiyemediği için değil ekolojik dengede tamir edilemez bozulmalar olacağından ve homeostaz denilen dengenin kaybından dolayı insan ırkını tehdit edecek gelişmelerin  de hemen akabinde ortaya çıkma ihtimaline işaret eden bir tespittir.
antalya escort

arilar_kaybolursa.jpg
Arı nesli tükendikten sonra insanlığın ancak 4 senesi kalmıştır. A. Einstein

Hayvan neslinin tükenmemesi için ne yapmalıyız ?

Zirai mücadele öncelikle tozlaşmayı sağlayan böcekleri ve arıları öncelikli olarak tehdit eder aynen bu böceklerle belenen kuşlar ve bazı sürüngenleri tehdit ettiği şekilde tozlaşmanın olmadığı bir dünyada ağaçların ve meyvelerin giderek azalacağı ve gıda kaynakları açısından belirgin bir dengede bulunan insan neslinin açlık ve akabinde gelebilecek savaşlarla türünün yok olması tehlikesi gündeme gelecektir. Çevresel kirlenme bir diğer önemli hayvan neslini tüketen olgudur. Nehirler, göller ve yer altı suları sınai atıkların bilinçsizce çevreye atılması ile denizlerde, göllerde ve nehirlerde balıklar, su altı canlıları ve bu sulardan içen irili ufaklı kara hayvanlarının ve kuşların neslini tehdit etmektedir. Denizlerde ve göllerde gözle görülmeyen ancak balıkların ve su altı canlılarının temel gıdasını oluşturan planktonlar ve bazı deniz yosunları sularda meydana gelen kirlenmeden ilk olarak etkilenirler. Bunların azalması ile balık nesli hızla tükenir balık neslinin akabinde bu balıklarla beslenen kara hayvanlarının gıda zincirinin olumsuz etkilenmesi ile zincir farklı bir noktada kopar. Aynı balıklarla beslenen göl kuşları veya göçmen kuşlar besin kaynaklarının kısıtlanması ile belirgin bir şekilde sayılar azalır. Yüz yılalrdır nesli tükenmiş hayvanlar genellikle uzun dönemli kuraklık, mevsimsel değişiklikler veya bilinçsiz avlanma ile şimdiye kadar doğal ortamlarında kaybolup gittiler. Ancak 20. yy ve akabinde yer edinen sanayileşmenin en üst seviyede doğal kaynakları tüketme evresinde birden görüldü ki bazı hayvanlar korunmaya alınamadan doğal çevresinde yitip gitmekte ve çözüm çok geniş çaplı çevre reformları, çevresel duyarlılık, bilinç eğitimi, farkındalık projeleri yanında alınacak kapsamlı ve maliyetli önlem projeleri ile ancak sağlanabilecektir. Sorunların on yıllar içinde birikerek bu düzeyde ağırlaşmış olmasının vebali dünyada para kazanma hırsı ile doğal kaynakları hoyratça kullanan sermaye yanında buna göz yuman siyasi otoriteler ve olan biteni duyarsız bir şekilde izlemeyi tercih eden halk kitlelerinin ortak sorumluluğudur.

7
Kimler Neler Demiş?

4 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Akın mustafa

Hayvanların nesli bence insanoğlunun aç gözlülüğünden ve duyarsızlığından dolayı tükeniyor.

Cansu

Eğer biz insanlar olarak hayvanlara güzel ve özenli bir şekilde davransak böyle bir sorun ortada kalmaz bence.

Mehmet Akyel

Bence hayvanlar insanlardan daha duyarlı ve daha insaflı.İnsanlarıda bu tarz davranışlara bekliyoruz.Unutmayın siz zarar vermedikçe hayvanlar size zarar vermez.

Şirin

Hep hayalimde var olan arıcılık yapmak istemişimdir.Ama şu aksilik var herhangi bir arı sokmasında bayılıyorum.