Hayatınızı Kurtarmış Olabilecek 3 İnsan

1354

Bu gün hiç aklımıza gelmeyen, bazen görmezden geldiğimiz, yeterince takdir etmediğimiz birşey var: modern tıp. Tıp günümüzdeki haline gelene kadar çok fazla değişime uğradı. Koca karı ilaçlarından bilimsel bulgularla üretilen ilaçlara geçiş hiç de kolay olmadı. Bu süreçte bazı insanlar çok önemli adımlarla bu günlere gelebilmemize katkı sağladılar. İşte o insanların en önemli üçü:

Maurice Hilleman

Maurice Hilleman

Dünya tarihinin en çok hayat kurtaran adamlarından biri olarak bilinmektedir Maurice Hilleman. Kızamık aşısının üretim işlemini değiştirerek halka sunabilmeyi başarmıştır. Çocukluğumuzda yediğimiz aşıların üretim süreci ve içeriği Maurice Hilleman’a aittir. Kızamık hastalığının aşı öncesi ölüm oranı göz önüne alındığında 240 milyona yakın hayat kurtarmıştır. Ayrıca yaptığı hiç bir buluşa kendi adını vermemiştir. Böyle de kaliteli bir insandır.

Karl Landsteiner

Karl Landsteiner

Karl Landsteiner’den önce doktorlar hastalarına kan nakli yaparken, hastalar bazen iyileşiyor bazen daha da kötüye gidiyor hatta kimi zaman hayatını kaybediyordu. Karl abimiz bakmış bu iş böyle olacak gibi değil. Her insanın kanının birbiriyle uyumlu olmadığını gözlemleyip gereken deneyleri yapıp ve A, B, 0 gruplarını bulmuş. Buluşuyla 1 milyarın üzerinde hayat kurtardığı varsayılıyor. Daha önce kan nakline ihtiyaç duyduysanız bu adam hayatınızı kurtarmış demektir. Ayrıca Avusturya Euro’ya geçmeden önce kendisi 1000 Avusturya Şilini’nin arkasındaydı.

paranın arkasına koyulası adam
paranın arkasına resmi basılası adam

Lewisohn

Richard Lewisohn

Kendisi uzaktan bakıldığında pek de önemli olmayan bir buluşa imza atmış gibi görünebilir. Ama bu gün kan bankaları varsa, doktor kontrolünde kan kaybından ölme oranı azaldıysa, en önemli sebebi Richard Lewisohn’dur. Kendisinden önce donör ve alıcı her zaman aynı odada bulunmak zorundaydı çünkü kanın pıhtılaşma sorununu gideremiyordu doktorlar. Kanın pıhtılaşmasını engelleyip bu günkü kan verme ve alma sürecine gelmemizi sağlayan Richard Lewisohn’dur. Kanın saklandığı paketlerde sodyum sitrat ile pıhtılaşmayı engellemek 1 milyar üzerinde hayatın kurtarılmasını sağladığı düşünülüyor.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir