Hayata ve Kendinize Bakış Açınızı Geliştirecek Birbirinden Mükemmel 5 TED Konuşması

2075

“TED Talks” adıyla bilinen, alanlarında uzman insanların davet edilip katılımcılara birbirinden farklı konularda yaptıkları ufuk açan konuşmaları en az bir kere duyduğunuzu düşünüyoruz. Duymadıysanız çok şey kaçırıyorsunuz, ancak merak etmeyin; başlamanıza yardımcı olacak ve size TED Talks dünyasının kapılarını aralayacak birbirinden harika konuşmalar seçtik.

Listedeki konuşmaların odaklandığı ana konu ise duygusal zeka. Duygusal zeka kavramı özellikle son zamanlarda git gide popülarite kazanan ve yükselişe geçen bir konu. Kavramın temelleri ise insanın kendinin ve diğer insanların hislerini ve bu hislerin ne anlama geldiğini anlayabilmesi ile bu hislere göre düşünce ve davranış sistemini olumlu yönde geliştirmesi üzerine kurulu. Bunlar gerçekleştirildiğinde ise hayat kaliteniz ve kurduğunuz ilişkilerin kalitesi de paralel olarak yükseliyor.

Duygusal zeka hakkında daha çok şey öğrenmek ve kendinizi geliştirmek için lafı çok uzatmadan hemen bu 5 mükemmel konuşmaya göz atıyoruz:

1. “Stres”le Arkadaş Olmak – Kelly McGonigal

Stres… Kalbinizin hızlıca çarpmasına, nefesinizin hızlanmasına ve alnınızın terlemesine neden olur. Bu nedenlerle stresin sağlığınız açısından uzun bir zamandır kötü olduğu düşünülüyor, ancak yeni araştırmalar gösteriyor ki; durum sandığımızdan çok daha farklı olabilir. Psikolog McConigal bu konuşmasında stresi nasıl avantaja çevirebileceğimizi, stresin aslında o kadar kötü bir şey olmadığını ve diğer insanlarla iletişim kurmanın stres üzerinde ne kadar önemli etkileri olabileceğini gösteriyor.

2. Nasıl Başarılı Olunur: Daha Fazla Uyuyarak – Arianna Huffington

Bu kısa konuşmada Arianna Huffington çok daha büyük fikirleri tetikleyebilecek küçük bir fikri paylaşıyor: güzel bir gece uykusunun gücünü. Uyku bozuklukları ile övünmek yerine, gözlerimizi kapatıp büyük resmi görmemizi istiyor: Uyku ile verimliliğimizi ve mutluluğumuzu artırıp, daha akıllıca kararlar verebiliriz.

3. Teşekkür Etmenin Gücü – Lura Trice

Bu aldatıcı derecede basit 3 dakikalık konuşmada, Dr. Laura Trice sihirli kelimeler olan ‘teşekkür ederim’in bir arkadaşlığı derinleştirmek, bir ilişki onarmak, bir başkasının onun sizin için ne anlama geldiğini bildiğinden emin olmak üzerindeki gücüne dair derin düşüncelere giriyor. Deneyin.

4. Neden Daha Şefkatli Olmuyoruz? – Daniel Goleman

Duygusal Zeka’nın yazarı olan psikolog Daniel Goleman bu konuşmasında, çoğu zaman niçin daha fazla şefkatli olmadığımızı, psikolojik deneyler ile kendi gözlemlerini ve notlarını harmanlayarak anlatıyor ve kendi yarattığımız toplumun mekaniklerine daha geniş bir perspektiften bakmamızı sağlıyor.”

5. Aşık Olmak İşin Kolay Kısmı – Mandy Len Catron

Zor olansa, aşık kalmak. Mandy Len Catron bu konuşmasında aşık olmanın ne kadar basit olduğuna dikkat çekiyor ve deneylerle kanıtladığı bir bilgiyi, yani sadece 36 soru sorarak herkese aşık olabileceğinizi anlatıyor. Bu bilgi üzerine sorulabilecek “Ancak bu şekilde başlayan bir aşk gerçek midir?”, “Devamlılığı var mıdır?”, “Aşık olmak ile aşık kalmak arasındaki fark nedir?” gibi soruların cevaplandığı bu nefis konuşmayı izlemenizi öneririz.

Kaynak: inc

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir