Birçoğunuza, ilk işimizden kazandığımız maaş, masraflarımıza yetmiyor olabilir. Böyle durumlarda,  ikinci bir ek iş arayışına gireriz. Ek iş ararken ve yaparken; yaratıcılığınız, işe odaklanmanız  ve yetenekleriniz kadar, organize olmanız, zaman yönetimi de çok önemlidir. Biz de size, hayatınızı kolaylaştırmak amaçlı, mesai saatleriniz dışında ve hafta sonları yapabileceğiniz, 21 maddelik bir ek işler rehberi hazırladık.

İşte Size Hafta Sonu Yapabileceğiniz Part Time Ek İş Fikirleri

* En kolayı fazla mesaiye kalmak: İşyerinizde fazla mesai ücreti veriliyorsa, en kolayı bildiğiniz iş ortamında fazla mesaiye kalmaktır. Eğer gerçekten maddi açıdan sıkışık durumdaysanız, yöneticinizle görüşüp kendi işinizle ilgili veya ekstra para kazanabileceğiniz ve iş yükünü hafifletebileceğiniz diğer işlerle ilgilenmeye açık olduğunuzu belirtin veya neler yapabileceğinizi sorun.

* Ev veya Ofis Temizlik İşleri: Bireysel olarak veya evlere ve ofislere, plazalara, alışveriş merkezlerine  temizlik hizmeti veren şirketlerle görüşüp, hafta sonu veya geceleri part time olarak onların temizlik ekiplerine katılarak çalışabilir ve ek gelir elde edebilirsiniz.

* Özel güvenlik görevlisi veya Gece Bekçiliği: Özellikle erkeklere yönelik, akşam nöbetleri ve hafta sonları için yapılabilecek en uygun “ek iş fikirleri“nden biridir.

* Bebek ve Çocuk Bakıcılığı: Bazı akşamlar evde olmayan ya da hafta sonu iş seyahatine çıkmak zorunda olan kişilerin bebeklerine ve çocuklarına part-time bakıcılık yaparak para kazanabilirsiniz. Özellikle çalışan annelerin çok ihtiyaç duyduğu bir hizmettir. Bu hizmete ders çalıştırma, evcil bakımı, temizlik gibi hizmetler ekleniyorsa alacağınız ücret daha da yükselir.

* Özel Ders Öğretmenliği: Bilginizin iyi olduğu veya yetenekli olduğunuz bir konuda öğrencilere özel ders verebilirsiniz. Bu matematik dersi , yabancı dil dersi, piyano dersi, dikiş-nakış-örgü dersi, resim kursu,  web tasarım kursu ve hatta internet kullanma, blog yazma kursu bile olabilir, yaratıcılığınıza kalmış!

* Ev ve Pet Bakıcılığı: Ülkemizde yeni yeni ciddiyeti fark edilen işlerden biridir. Ev sahibi hafta sonu evde yokken çiçeklerine, varsa evcil hayvanlarına bakılır, sabah akşam mamaları verilir, tuvaletleri yaptırılır veya kumları temizlenir, evinin düzenli temizliği yapılır. Yapılan hizmete göre de ücret alınır.

* Köpek Gezdirme Hizmeti: Bu da, özellikle çalışan veya hafta sonları iş ya da özel sebeplerle şehir dışına çıkmak zorunda kalan insanların çok ihtiyaç duyduğu bir hizmettir. Köpeklerin sabah ve akşam ortalama 45 dakika gezdirilerek hava alması, sosyalleşmesi ve tuvaletlerinin yaptırılması çok önemlidir. Başlangıç olarak bulunduğunuz muhitteki köpek sahiplerini, böyle bir hizmet verdiğinizden haberdar ederek ilk müşterilerinizi kolayca bulabilme ihtimaliniz yüksektir.

* İkinci el eşya satışı: Bu biraz cepten yemek gibi görülebilir ama acil paraya ihtiyacınız varsa, kullanmadığınız ya da az kullandığınız eşyaları ikinci el eşya satan yerlere daha az fiyatlarla veya ilan, satış sitelerinde ve Facebook gruplarında ilanlar vererek satabilirsiniz.

* Özel günler için kurabiye, yemek, börek, pasta satışı: Mutfakta maharetliyseniz ve yaptıklarınızın lezzetine güveniyorsanız bu ek iş tam size göredir! Hafta sonu ve akşam aktiviteleri için sipariş alarak, kurabiye, pasta, börek, yemek yapıp satabilirsiniz. Bu konuda özellikle yerel Facebook grupları müşteri bulmak için birebirdir.

* El işi ürün satıcılığı: Özel yetenekleriniz varsa bunlar paraya çevirin! Örneğim; iyi örgü örüyorsanız, hazır kış da geliyorken renkli şallar, kaşkollar, yelek ve kazaklar örerek veya ahşap oymacılığını seviyorsanız güzel mücevher kutuları hazırlayıp ya da manzara resimleri yapıyorsanız bunları tabloya döküp Facebook ve Instagram’da satışını yapabilirsiniz.

* Nikah Şekeri Hazırlama: Nikah şekeri süslemesi ve paketlemesi hizmeti veren firmalar yerel ilanlar veya Facebook grupları aracılığıyla sürekli eleman arıyorlar. Bunlarla irtibata geçip nikah şekeri işi yaparak ek gelir kazanabilirsiniz.

* Emlak Danışmanlığı: Emlakçılar, kiralamak veya satmak için pazarladıkları evleri  ve işterlerini, genelde Cumartesi ve özellikle Pazar günleri dolaşarak bulurlar. Bir emlakçıyla anlaşıp part time çalışarak, ona müşteri veya ev bulabilir ve bulduğunuz emlak kiralandığında veya satıldığında yüzde pay usulü ile çalışabilirsiniz.

* Veri Girişi: Dönemsel çalışan arayan insan kaynakları firmalarının sık talep ettikleri ve kolayca yapılabilecek “ek işler“den biridir. Dönemsel işlerde bir gün bile çalışabilirsiniz ve sonrasında ücretinizi alırsınız. İnsan kaynakları firmalarına ise direk veya internetteki  iş ilanları-kariyer sitelerinden başvurabilirsiniz.

* Garsonluk-Servis Elemanlığı: Lokanta, Bar, Nişan- Düğün salonu veya otellerde akşamları veya hafta sonları garsonluk, işleri yoğun olan fast food firmaları ve kafelerde ise part time servis elemanı olarak çalışarak para kazanabilirsiniz. Böyle bir iş yapmaya niyetliyseniz, girişimci olun ve firmalara direk kendiniz gidip başvurun, daha hızlı sonuç alırsınız.

* Nişan Düğün Fotoğrafçılığı: Profesyonel bir fotoğraf makinesine(DSLR) sahipseniz ve güzel fotoğaflar çektiğinizi düşünüyorsanız, oteller ve düğün salonlarıyla anlaşabilirsiniz. Bunun dışında; müşteri portföyü ve çevresi geniş olan fotoğrafçılara başvurup asistan olarak veya yüzde usulü çalışıp ek gelir elde edebilirsiniz. Sonuçta; akıllı bir fotoğrafçı aynı gece iki üç yerde birden düğün çekimi yapamaz ama gelen fazladan işleri de kaçırmak istemez, iyi bir yardımcıya “Hayır” demeyeceklerdir.

* Blog Yazarlığı veya Gelirli Siteler Yapmak: Güncel ve talep gören konularda “blog yazarlığı” yapabilir veya “gelirli siteler” diye tabir edilen, ziyaretçi çeken siteler yaparak reklam geliri elde edebilirsiniz. Blog veya site kurmayı bilmiyorsanız, bu konuda bilişim forumlarından uygun fiyatla çalışan birilerini kolayca bulabilirsiniz. Okuyucuların ilgisini çekecek, iyi bir blog /alan adı (domain) seçmeyi de unutmayın!

* Fotomodellik, Figüranlık ve Oyunculuk: Fiziğinize veya oyunculuk yeteneğinize güveniyorsanız, kast ajanslarına başvurup fotoğraf çekimlerinde fotomodel olarak çalışabilir, reklam, dizi ve filmlerde figüranlık ve oyunculuk yaparak para kazanabilirsiniz.

* Şarkı söyleyin! Eğlenerek para kazanmaya kim “Hayır” diyebilir? Sesinize ve şarkı söyleme yeteneğinize güveniyorsanız, akşamları ve hafta sonları çeşitli mekanlarda sahneye çıkabilirsiniz. Bu tür bir iş ararken yapacağınız şey, internette arama motoruna şu kelimeleri yazmak: “Solist aranıyor”.  Bir sürü ilan arasından ilginizi çekenleri seçip görüşmeye başlayabilirsiniz.

* Animatörlük ve palyaçoluk: Animasyon firmalarına başvurup, mağazaların tanıtım etkinliklerinde ya da çocuk partilerinde eğlenceli görevler alabilirsiniz.

* Evinizi kiralayın: Evinizin müsait bir odasını bir öğrenciye kiraya verebilir veya haftasonu arkadaşınızda ya da ailenizde kalma imkanınız varsa, evinizi Airbanb gibi siteler aracılığıyla ya da ilan sitelerine ilan verdiğinizde dönüş yapan müşterilere kiralayarak ek gelir elde edebilirsiniz.

* Şoförlük: Akşamları ya da hafta sonları taksi şoförlüğü yapabilirsiniz veya kendi özel aracınız varsa “BlaBlaCar” , “Uber” gibi siteler aracılığıyla, müşterilere ücretli yolculuk hizmeti sunabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir