Güzellik Uykusu Bilimsel Araştırma Konusu Oldu

526

Güzellik uykusu kavramının araştırmacılar tarafından bilimsel temelleri olduğu belirtiliyor. Bilim adamlarına göre uykusunu yeterli alamayanların çekici ve sağlıklı görünmedikleri, ayrıca sosyalleşemedikleri ifade ediliyor. Uyku düzeninin bireylere etkisini araştıran bilim insanları, burada güzellik uykusu kavramının bilimsel bir açıklaması olabileceğini aktarıyor. Araştırmacılar, daha az uyuyan kişilerin daha az çekici göründüğünü kaydediyor.

Bilimsel bir dergide yayınlanan araştırma raporunda, birkaç gece az uyuyan kişilerin daha yorgun ve kötü göründüğü, bunun da bireylerin çekiciliğini ve sağlığını etkilediği ifade edildi. Az uyku sebebiyle gözaltı çevresinde morluk oluşan ve göz kapakları şişen bireylerin sosyalleşmeden uzaklaştıkları belirtildi. Araştırma kapsamında yapılan deneylerde kadın ve erkek olmak üzere 25 üniversite öğrencisi görev aldı. Gönüllü üniversite öğrencilerine gece uyku düzenlerini ölçmeleri için bir kit verildi.

Gönüllülerden 2 gün üst üste uykularını almaları istendi. Bir hafta sonra ise uyku saatlerini azaltarak 2 gece üst üste sadece 4 saat uyumaları söylendi. Araştırmada gönüllülerin uykularını aldıktan sonra ve uykusuz kaldıktan sonraki makyajsız fotoğrafları çekildi. Ardından İsveç’in başkenti Stockholm’de bulunan 122 yabancıya bu fotoğraflar gösterilerek gönüllüleri sağlık, çekicilik, uyku mahmurluğu ve güvenilirlik açısından değerlendirmeleri istendi. Katılımcılara ayrıca fotoğraftaki kişiyle sosyalleşmek isteyip istemedikleri de soruldu.

Fotoğraflardakileri hiçbir şekilde tanımayan katılımcıların yorgun ve uyku mahmuru olan gönüllülere düşük puanlar verdikleri görüldü. Katılımcılar sağlıksız göründüklerini belirledikleri yorgun ve uykusuz gönüllülerle sosyalleşmeye de yanaşmayacaklarını belirtti. Araştırmacılar sağlıksız ve yorgun görünenlerin toplumda hasta olabileceği algısı yarattıklarını, enerjik, sağlıklı ve fit görünenlere oranla kendileriyle sosyalleşmek isteyenlerin az olduğunu tespit etti.

Araştırmacılara göre çekicilik değerlendirmesi çoğu zaman bilinçsiz yapılmasına rağmen herkesin bunu yaptığını, bir kişinin yorgun ya da sağlıksız olduğu kanısına varmak için çok küçük ayrıntılara takıntı yapılabileceği sonucuna varıldığı belirtildi. Bu araştırmanın uykunun ne kadar önemli olduğunu bizlere hatırlattığı kaydedildi.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir