Güney Sudan’da 100’den Fazla Ölü

1299

south-sudan-map_0_0

Henüz Sudan’dan bağımsızlığını 4 sene önce, 2011 yılında, ilan etmiş olan Güney Sudan’da yakıt taşıyan bir kamyonun patlamasıyla en az 100 kişi hayatını kaybetti. Bunun dışında en az 50 kişinin de yaralanmış olduğu belirtildi.

Birlesşmiş Milletler
Birlesşmiş Milletler

Bolca miktarda yakıt taşıyan bir kamyonun dışarıya yakıt sızdırması ve ardından yakılan bir sigara ile birlikte kamyonun patlamasıyla gerçekleşti. Olayın gerçekleştiği yer olan ” Western Equitoria’nın” geçici valisi olan Patrick Zamoya ülkede 3 günlük yas ilan edildiğini, Birleşmiş Milletler, Kızıl Haç ve Sudan hükümetini olabildiği kadar çabuk yardım göndermesi gerektiğini söyledi.

Kızıl Haç
Kızıl Haç

Aslında patlamanın gerçekleşmiş olduğu yerde çok fazla insan yaşamıyor, bir nevi bir banliyö orası. Hal böyle olunca nasıl bu kadar fazla kişinin hayatını kaybettiği sorusu ortaya çıkıyor.

Olay şöyle, bu bol bol yakıt taşıyan aracın sızdırdığını öğrenen halk bu sızan yakıtı toplamak için olay yerine gelmiş. Güney Sudan halkının içinde bulunduğu iç savaş nedeniyle ekonomik durumlarının pek de iyi olmadığını unutmamak lazım. Bu kişilerin sayısının 1000’e yakın olduğu söyleniyor. Bu 1000 kişiden biri sigarasını yakma girişiminde bulununca bu üzücü olay gerçekleşmiş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir