Güneş Yanığı Nasıl Tedavi Edilir Ve Ne İyi Gelir?

1498

Güneş yanığına ne iyi gelir ?

Güneş yanığı kaçıncı derece yanıktır ?

Güneş yanığı kendi kendine iyileşir mi ?

Yaz tatili ile birlikte deniz sezonunu açan milyonlarca kişi sahillere akın etti. Hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle yaygınlaşan güneş yanığı ile ilgili olarak uzmanların tavsiyelerine kulak vermek gerekir. Hava sıcaklıklarının yükselmesiyle birlikte tatil nedeniyle insanlar denizin ve güneşin keyfini çıkarmak için sahillere akın etti. Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde olması güneş yanığı geçirenler tedavi yöntemlerini aramaya başladı.

Güneş yanığı nasıl geçer ? sorusu öncesinde güneş yanığının yüzeyel ikinci derece bir yanık olduğunu söylememiz gerekiyor. Bu yüzden güneş yanığı her ne kadar biraz ağrılı olsa dahi kendi kendine iyileşecek bir yanık seviyesindedir. Bu yüzden iyileşmesi için evde yapılabilecek basit çözümler ile bu iyileşme süreci hızlandırılamasa dahi gürültü, patırtısı daha az bir sürece evrilmesi amacı ile bu basit yöntemleri bir araya getirdik.

Salatalık:

Salatalığı kabuklarıyla birlikte rendeledikten sonra suyunu sıkarak güneş yanığı bulunan bölgeye sürünüz. Böylelikle cildiniz tazelenecek ve güneş yanığından dolayı oluşan yanma ve ağrılara da kesin çözüm olacaktır.

Zeytinyağı:

Yanıkların tedavisi için zeytinyağı oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Özellikle güneş yanığı tedavisinde zeytinyağı tek başına bir mucizedir. Yanık oluşan bölgedeki yanma ve ağrıya iyi gelmesinin yanında ciltte yanma nedeniyle oluşan gerginlikleri gidererek yumuşaklık ve canlılık hissi verir.

Yoğurt:

Yanıkların tedavisi için en bilinen yöntemlerden biri de yoğurt kullanmaktır. Ancak yanık oluşan bölgelere dolapta soğutulmuş buz gibi yoğurdu sürdükten sonra bir süre bekleyin. Bu uygulama günlük 3-4 defa yapılmalıdır. Böylelikle acı ve ağrı azalacaktır.

Aloe Vera:

Güneş yanıkları için son derece mükemmel bir etkisi olduğu kanıtlanan aloe vera bitkisi, iyi bir iyileştirici ve oldukça da iyi bir nemlendirici olarak kullanılabilir. Aloe vera suyunu veya jelini yanık bölgeye sürerek ağrı ve acı hissi ortadan kaldırılır, cildi nemlendirerek rahatlaması sağlanır.

Lavanta Yağı:

Güneş yanıklarının tedavisinde iyi sonuçlar elde edilen ve faydası olan lavanta yağı hem acı ve ağrı giderici hem de cildi nemlendirici özelliği ile rahatlık vermesi nedeniyle yanık oluşan bölgeye sürülmesi tavsiye edilir.

Elma Sirkesi:

Elma sirkesinin güneşten kaynaklanan yanıkların üzerine sürülmesi ağrı ve acıyı dindirir, yanan bölgeye nemlendirerek rahatlamaya yardımcı olur.

Siyah Çay:

Güneş yanıklarından kaynaklanan acı ve ağrıyı dindirmeye siyah çayın da olumlu etkisi olduğu bilinmektedir. Yanık oluşan bölgeye küçük poşetler halinde yerleştirerek uygulanmasının yanında açık olarak konulan siyah çay acı ve yanma hissini dindirerek oldukça rahatlatıcı bir etki sağlayacaktır.

Güneş yanığı tedavisi için faydalı olan yöntemlerin yanı sıra cildin nem oranını korumak üzere bol miktarda su tüketilmesinde de fayda vardır. Böylelikle cildi nemlendiren su yanma nedeniyle oluşan acı hissini yok eder ve vücuttaki hücrelerin susuz kalmasını da engeller.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir