Güneş Tutulması Hangi Tarihte Gerçekleşecek?

661

Güneş tutulması yüzyıllardır insanlar tarafından bu doğa olayını izlemek üzere merakla araştırılıyor. Bilimsel araştırmalarda sürekli olarak incelenen konular arasında bulunan Güneş tutulması, Ay’ın Dünya ile Güneş arasına girmesi sonucu meydana geliyor. Bu doğa olayı çıplak gözle izlenemiyor. Ancak güneş gözlüğü veya röntgen filmi gibi bilinen yöntemlerle izlenebiliyor. Peki, Güneş tutulması ne zaman olacak?

Güneş Tutulması Hangi Tarihte Olacak?

2017 Güneş tutulması için heyecanlı bir bekleyiş başladı. Bu doğa olayını izlemek isteyen milyonlarca insan hangi tarihte Güneş tutulması olacağını araştırmaya başladı. Güneş tutulması dönemlere göre çeşitlilik gösterir ve birden fazla çeşide sahiptir. 2017 yılındaki ilk Güneş tutulması 26 Şubat 2017 tarihinde halkalı bir şekilde meydana geldi. 2017 Ağustos ayında tam şeklinde oluşacak 2 Güneş tutulması ABD ve Kuzey Afrika’dan izlenebilecek.

Güneş Tutulması Kaç Çeşittir?

Tam Güneş Tutulması:

Güneş’in Dünya’dan disk halinde görünen ışıkyuvarını Ay’ın tümüyle örtmesi ile oluşur. Güneşin oldukça parlak olan ışıkyuvarı Ay’ın karanlık gölgesiyle örtülür ve çok daha soluk olan Güneş tacı çıplak gözle dahi görülebilir hale gelir. Ancak çıplak gözle güvenli olarak tam tutulma zamanında bakılabilir. Bu esnada parlak yıldızlar ve gezegenler gözle görülebilecek kadar kararır.

Halkalı Güneş Tutulması:

Ay, Güneş’in önünden tam kavuşumda geçtiğinde Güneş’i tam olarak örtmediği zaman oluşur. Ay’ın çapı Güneş’in ışıkyuvarının çapının 400’de biri kadardır. Ay’ın Dünya’ya uzaklığı ise Güneş’e uzaklığı yine 400’de biridir. Bu nedenle Ay’ın Dünya’dan görünen büyüklüğü Güneş ile yaklaşık aynıdır. Fakat gerek Dünya’nın Güneş çevresinde ve gerekse Ay’ın Dünya çevresindeki yörüngesi tam daire şeklinde olmadığından dolayı Ay her tam kavuşumlu geçişinde Güneş’i tam olarak örtemez. Bu nedenle Güneş diskinin Ay tarafından ölçülemeyen kısmı ise Dünya’dan halka şeklinde görülür.

Hibrit Güneş Tutulması:

Bu çeşit tutulmada Dünya yüzeyinin bazı yerlerinde tam ve bazı bölgelerinde ise halkalı olarak gözlenir. Hibrit Güneş tutulmaları nadiren görülür.

Parçalı Güneş Tutulması:

Ay, Güneş’i kısmen örter. Her tam ve halkalı Güneş tutulması parçalı tutulma olarak başlar, tam kavuşumun ardından tekrar parçalı tutulma halinde devam ederek biter. Tam tutulma esnasında tutulmanın tam olarak gözlemlenebildiği Dünya yüzeyindeki dar koridorun haricindeki geniş bölgelerde tutulma parçalı tutulma şeklinde görülür.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir