Göz Komutları İle Kullanılabilen Tekerlekli Sandalye Geliştirdiler

532

Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği bölümündeki 4 öğrenci, hareket edemeyen hasta ve engellilerin göz komutları sayesinde kullanabilecekleri ve güneş enerjisi ile şarj edilebilen tekerlekli sandalye geliştirdi.

Karabük Üniversitesi öğrencileri Mustafa Küçükakarsu, Halil İbrahim Şahin, Halil Kekeç ve Kenan Ünal sosyal sorumluluk projesi kapsamında engellilerin hayatlarını kolaylaştıracak bir proje çalışması başlattı. Yaklaşık 1 yıldır yürüttükleri çalışmalar neticesinde felçli hastalar ve engellilerin kullanması amacıyla göz bebekleri komutu ile hareket ettirilebilen ve aynı zamanda güneş enerjisiyle şarj edilebilen tekerlekli sandalye geliştirdi.

Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Reşit Kavsaoğlu da yaptığı açıklamada, öğrencilerinin çok güzel bir projeyi hayata geçirdiğini belirtti. Çift ana dalda öğrenim gören öğrencilerin proje yüklenebilecek bilgi ve tecrübeye sahip olduklarını ifade eden Kavsaoğlu, 1 yıl kadar önce sosyal sorumluluk projesi kapsamında kullanılır durumda olmayan tekerlekli bir sandalye temin ettiklerini, doğuştan ya da sonradan hareket yeteneğini kaybetmiş insanların hayatlarını devam ettirebilmeleri için bu çalışmayı yaptıklarını söyledi.

Öğrencilerden Halil İbrahim Şahin, yeni bitirdikleri projeye tekerlekli sandalye temin etmek ile başladıklarını söyledi. Tekerlekli sandalyede bulunan motorların sürülmesi için motor sürücü kartı aldıklarını belirten Şahin, sonrasında kendi yazdıkları kodlar sayesinde göz bebeğinin konumlarını “X” ve “Y” koordinat şeklinde belirleyerek, bunları DC motorunu sürmek için kullandıklarını anlattı. Kullandıkları göz algoritmalarında kişiden kişiye gözlerin boyutları ve şekilleri değişebileceği için çeşitli kalibrasyon ayarlarının da yer aldığını aktaran Şahin, aynı zamanda göz bebeğinin ortam ışığından etkilenmesini de göz önünde bulundurarak kontrast ve parlaklık ayarlarını da bu cihaza eklediklerini belirtti.

Acil durumlarda ise tekerlekli sandalyenin başka birinin yardımıyla durdurulabileceğini aktaran Şahin, cihazın daha da geliştirilerek ticari konuma getirilebileceğini söyledi. Şahin son olarak, proje neticesinde tekerlekli sandalyelerin göz haricinde başka bir ucunu hareket ettiremeyen hastalar için kontrol edebilir hale getirileceğini gördüklerini dile getirdi.

Projeye katkıda bulunan öğrencilerden Kenan Ünal ise, sosyal sorumluluk amaçlı bir proje yapmak istediklerini ve fikirler arasından bu projeyi uygun bulduklarını belirtti. Akülü tekerlekli sandalyelerin joystick kontrollü olduğunu aktaran Ünal, elini dahi hareket ettiremeyecek durumda olan hastaların bunu kullanmasının zor olduğunu dile getirdi. Bu nedenle kendilerinin sürücü kısmını kaldırarak motor sürücülerini yerleştirdiklerini anlatan Ünal, bilgisayardaki algoritmanın neticesinde elde edilen verilerin mikro denetleyicilerle işlendiğini, bu işleme sonucunda da sürücünün tekerlekli sandalyeyi hareket ettirmesinin sağlandığını söyledi.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir