Google’ın Google Arts & Culture Hizmeti Bugün Başladı

587

Google tarafından arama hizmetine eklenen yeni bir özellik sayesinde kültür ve sanat dünyasını daha geniş kapsamlı keşfetmek mümkün hale geliyor. Sanat ile ilgili konularda aylık yaklaşık 500 milyon arama yapılması üzerine Google harekete geçerek Google Arts & Culture hizmeti ile arama hizmetini entegre etti. Artık kültür ve sanat dünyası bilgisayar ekranlarına taşınarak en geniş kapsamlı haliyle keşfetmek mümkün olacak.

Google Arama ve Google Haritalar üzerinden sanat konularıyla ilgili olarak yapılacak olan aramalar Google Arts & Culture servisiyle kullanıcılar için büyük kolaylık sağlanacak. Google’ın eklediği bu yeni özellik sayesinde kullanıcılar sanat eserleri ile ilgili olarak sanatçı bilgileri, ait olduğu dönem ve kullanılan malzemeler ile bu eserlerin sergilendiği yerler dâhil olmak üzere tüm verilere kolaylıkla ulaşabilecek. Bugünden itibaren hizmete açılan bu özellik ile sanatla ilgili konularda gerçekleşen aramalarda daha güncel ve derin bilgiler elde edilirken, Street View sayesinde yapılan sanal müze ziyaretlerinde de sanat eserleri hakkında daha ayrıntılı bilgilere ulaşılabilecek.

Konu hakkında Google Resmi Blog sayfasında yayınlanan açıklama ise şu şekilde;

“Google’da sanatla ilgili merak edilen konularda arama yapmak artık çok daha isabetli ve kolay hale geliyor. Kimileri Van Gogh’un Yıldızlı Gece eserindeki güçlü fırça darbelerinden kimileriyse Klimt’in Öpücük adlı eserindeki görkemden etkilenseler de, kesin olan bir şey varsa o da insanların sanata tutkuyla bağlı oldukları. Sanatla ilgili konularda Google’da her ay yaklaşık 500 milyon arama yapılıyor. Bugünden itibaren sanatla ilgili konularda yapacağınız aramalar size daha güncel ve derinlikli bilgiler sunacak. Ayrıca sanal müze ziyaretlerinizde yer alan eserler hakkında daha detaylı bilgiler edinebileceğiniz Street View desteğini de yeni bir özellik olarak ekledik. Kültür ve sanat konularında yapacağınız aramaları adeta bir başyapıta çevirmek amacıyla Google Arts & Culture ekibi ile Google Search mühendisleri bir araya geldi. Bu kapsamlı çalışma sayesinde arama yaptığınız sanat eserleriyle ilgili sanatçı bilgileri, ait olduğu dönem, kullanılan malzemeler ile bu eserleri görebileceğiniz mekânlar dâhil tüm veriler arasındaki bağlantıları tanımak ve anlamlandırmak için sistemlerimizi geliştirdik. Örneğin Gustav Klimt diye arama yaptığınızda çok daha detaylı bilgilere erişebileceksiniz. Artık sanatçının tüm eserlerine kolaylıkla ulaşmakla kalmayıp, eserlerin bulunduğu müzeleri sanal olarak gezerek bu eserleri yerinde görüntüleyebileceğiniz interaktif bir bilgi paneline de sahip olacaksınız. Ayrıca bazı eserlerin, Google Arts & Culture’da bulunan mükemmel yüksek çözünürlüklü resimlerini de doğrudan görebileceksiniz. Nerede olursanız olun artık yüzlerce müzeyi bilgisayarınızdaki Google Maps ve Google Arts & Culture ile gezebilir, ayrıca masaüstü ve mobil cihazınızdaki Chrome tarayıcı ile Street View turlarınızda daha fazla bilgi alabilirsiniz. Google Maps’te bu müzelerin koridorlarında gezinirken her eserin yanında beliren bilgi notlarına tıklayarak gelen sayfalarda, dünyaca tanınmış yüzlerce müze tarafından sağlanan detaylı bilgiler sunuluyor. Dahası, bu eserin her bir ayrıntısını yüksek çözünürlükle daha yakından da görmek isterseniz üzerine tıklamanız yeterli. Görsel tanıma yazılımımızı bu özelliği yaratmak için kullandık. Tıpkı Google Photos’un galerinizde arama yapmanıza olanak sağladığı gibi bu yazılım da tüm dünyadaki müzelerin duvarlarını tarayarak 15 binden fazla eserin tanımlanmasına ve kategorize edilmesine olanak sağlamıştır.”

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir