Google’a Göre En Popüler 10 Köpek

4301

Çok eski tarihlerden beri insanların sadık dostu olarak görülen köpekler, bizlerle beraber yaşamlarını sürdürdü. Başlangıçta hepsi kurttu. Daha sonra farklı yerlerde farklı özelliklerle evrimleşerek yüzlerce köpek ırkı ortaya çıktı. Kimisi sevimliydi, kimisi korumacı, kimisi umursamaz, kimisi oyunbaz. Hepsini de farklı özelliklerinden dolayı sevdik. Peki insanlar Google’da en çok hangi köpekleri aratıyorlar?

#10 Boxerboxer-878-610x458

İlk olarak 19. yüzyıl’da Almanya’da üretilen boksör ırkı, buldog ve mastif kırmasıdır. 1950’lerin ortasında beğenilen ırklar arasına girmişse de günümüzde eskisi kadar yaygın değildir. Bütün buldoglar gibi, modern boksörün ataları, köpek ve boğa döğüşleri için yetiştirilirlerdi. 19. yüzyıl’da bu sporlar yasadışı sayılınca boksörler Almanya’da polis köpeği olarak yetiştirilmeye başlanmıştır.

#9 DakhundMiniDachshund1_wb-610x410

İlk kez Almanya’da porsuk avı için yetiştirildiğinden bu adı alır. Uygun vücut yapısı ve toprağı sürekli kazma güdüsüyle porsuk yuvalarını dağıtır. Sakin çocuklarla iyi anlaşır. Diğer köpeklerle arası iyidir; ama bazen kıskançlığı tutar ve ısırmaya çalışabilir. Havlamayı çok sever ve sesi kocaman bir köpeğinki kadar çok çıkar. Çok inatçı, zeki ve oyuncudur. Eğitimi sırasında, o da eğiticisini eğitmeye çalışır. Apartman yaşantısına kolay uyum gösterir.

#8 Yorkshire teriyeriYorkshire_Terrier_kurz-610x431

Görüntüsüne karşın, tüm teriyerler gibi oldukça gözü pektir. Çok cesur, enerjik ve zeki bir köpektir. Ailesine çok bağlıdır. Yabancılardan hoşlanmaz, mesafeli davranır. Küçük hayvanları ve diğer köpekleri sevmez, saldırgan davranabilir. Kendisini kızdırmayan çocuklarla iyi geçinir. Çok havlar ve iyi bir bekçi köpeğidir. Şaşırtılırsa, korkutulursa ya da kızdırılırsa ısırabilir. Apartmanda rahatlıkla yaşayabilir.

#7 Chihuahua

Chihuahua soğuktan nefret eder ve hemen titremeye başlayabilir. Serin havalarda bir kazak giydirilmesi faydalıdır. Apartman hayatı için uygundur.

Bu şirin küçük köpekleri kucakta taşımak çok kolay olsa da düzenli olarak yürütülürse çok daha sağlıklı ve zinde olacaklardır.

Düz ve kısa tüylü olanı haftalık bakımla temiz tutulabilir. Uzun kürklü olanlar yumuşak bir tarakla her gün fırçalanmalıdır. Her iki tipte kulak ve gözlerine su kaçırmamaya dikkat edilerek ayda bir yıkanabilir. Kulaklar düzenli olarak kontrol edilmeli ve tırnaklar kısa tutulmalıdır. Irk orta derecede tüy döker.

#6 PugSad-pug-610x420

Sürekli ilgi isteyen, genellikle agresif olmayan puglar, çocuklu aileler için uygundur. Cinsin geneli çocuklara bayılır ve onlarla oynayabilecek kadar güçlüdür. Sessiz ve uysal olabildikleri gibi sahiplerinin ruh haline göre canlı ve muzip de davranabilirler. İyi bir bekçi köpeği olabilirler. Her zaman tetiktedirler ve bazen çok havlarlar.

#5 Sibirya KurduSiberian3-610x550

Genelde buz mavisi gözleriyle korkutucu olsa da, sevgi dolu bir hayvandır.Her köpek gibi dillerinden terlerler. Özgürlüklerine düşkünlükleri ve inatçılığıyla tanınırlar. Bazılarının göz renkleri farklı olabilir. Çocuklara karşı çok hoşgörülüdür. Aslında herkesle iyi geçinir, ama kuş, fare gibi küçük hayvanları avlamak isterler. Yalnız kalırsa sıkılıp evdeki eşyaları kemirebilirler. Gereksiz yere havlamayan bir köpek ırkıdır, ancak uluyabilirler. Sibirya kurtları sıcağı hiç sevmezler ve sıcaklarda bunalırlar, eksi 60 derece soğukta yaşayabilirler.

#4 Alman Çoban Köpeği zeus-german-shepherds-1001428_640_407-610x407

Alman Çoban köpekleri çok çeşitli alanlarda değişik görevlerde bulunabilirler. Çoğunlukla polis köpeği olarak kullanılırlar. Çünkü, keskin burunları sayesinde patlayıcı, uyuşturucu ve ceset gibi unsurları kolayca birbirinden ayırabilir ve tespit edebilirler. Ayrıca askerler tarafından da benzer görevlerde kullanılırlar. Askerleri bir tuzak veya düşmana karşı uyarır. Ayrıca bu köpekler paraşütten veya uçaktan atlama konusunda eğitim alır. Alman Çoban Köpekleri, görevlerini yaparken ne olursa olsun dikkatleri dağılmaz ve büyük bir ciddiyetle işlerine odaklanırlar. Örneğin II.Dünya Savaşı’nda Stalingrad Savaşı sırasında kullanılmışlardır.

#3 LabradorYellowLabradorLooking_new-610x503

Çok sabırlı ve duygusal bir köpektir. Zekası, hareketliliği ve söz dinlemesi en belirgin özellikleridir. İnsanlarla birlikte yaşamaya bayılır. Çocuklar dahil herkese çok yakın, sevgi dolu ilişki kurmak ister. Hoşlanmadığı kişilere de çok mesafeli davranır. Suda oynamayı çok sever.

İlk olarak Labrador’da yetiştirilmiş, en soğuk sulara bile duraksamadan giren Labrador retriever, balıkçılar tarafından ağ çekmeye yardımcı olarak kullanılmıştır. Günümüzde güvenlik güçleri tarafından uyuşturucu aramakta, körlere kılavuz olarak, bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır.

#2 Pitbull pitbull

Pitbull; içgüdüleri yüzünden, karşılaştığı her köpeğe karşı agresif davranışlar ve üstünlük güdüsüyle hareket eder.Fakat çok az sayıda Pitbull, diğer hayvanlara karşı agresif davranışlar sergiler ve bu çok nadir sergilenen bir davranıştır. Yalnız bu, çok erken yaşlarda (köpek 6-7 aylıkken) karşılaşılabilecek bir durumdur. Bu yaşlardaki bir köpek, diğer hayvanları keşfetme merakıyla onlara yaklaşacak ve onlara üstünlüğünü kanıtlamaya çalışacaktır. Bu alası agresif davranışlara anında müdahale ederek,eğitimle bu davranışın devamlılığı engellenmelidir.

#1 Buldogdog-234221_640-610x310

Buldog, asırlar önce İngiltere’de boğa ve ayı dövüşleri için üretilmiş bir köpek ırkı. Buldog adı, İngilizce bull (boğa) ve dog (köpek) sözcüklerinin bir araya gelmesiyle türetilmiştir.

İngiltere’de 1835’te kan sporları yasaklanınca, buldoğun işlevinin sona erdiği düşünüldüyse de, buldog yetiştiricileri ırkı korumaya karar verdiler ve bu kavgacı köpeği sakin, sessiz bir ev köpeğine dönüştürdüler.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir