Google ve Ford’dan Dev “Otonom Araç” Anlaşması!

2085

Büyük bir şirket olmanın farklı yolları olabilir. Hatta belki de hiç performansınızı zorlamadan çok iyi yerlere gelebilirsiniz, sadece protokolleri uygulayarak. Ancak çok iyi yerlere geldikçe insanların o kadar dikkatini çekersiniz ki doğal olarak paçanızdan tutup sizi aşağı çekenler de bir anda türeyiverir. Bu nedenle aslında bazı yerlere gelmekten çok o zirvede kalabilmektir başarının büyük bir parçası. Google da bu yolda bazı adımlar atıyor haliyle. Bu haberimiz önümüzdeki ay CES 2016’da ilan edilmesi beklenen bir ortaklıkla ilgili.

Google ve Ford’un sürücüsüz arabalar konusunda bir ortaklık ilan edecekleri bekleniyor.

Google-Car

Bu ortaklık, Google’ın diğer firmalar ile anlaşarak Nexus telefonları ve tabletleri üretmesine benziyor. Google araçların desteksiz hareket etmeleri için gerekli olan yazılım deneyimini sunarken, Ford üretim alanındaki deneyimi sunacak. Amaç, Uber’e rakip olacak sürücüsü olmadan kendi kendine giden arabaları üretmek ve araç paylaşma ağı kurmak.

Ford, ilk “otonom” aracının testlerine bu ay başladı. Google ise şimdiden 1.3 milyon mili (2 milyon kilometre) otonom araçlarla kat etmiş durumda.

ön

Bir kez daha Nexus alanında olduğu gibi bu anlaşma da özel olmayacak. Yani Google, gelecek modellerde diğer firmalar ile ortaklık kurabilecek.

Burada dikkati çekmesi gereken yer şu ki, google’ın amacı kişisel arabalar satmak değil, Uber ve benzerleri ile rekabete girecek bir hizmet kurmak… Bunun Google’ın genel işletme modeli ile uygun olduğu söylenebilir. Google genel olarak Apple’ın aksine, kendi ürünlerini ağların ve ekosistemlerin ortasına koymayı tercih ediyor.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir