Goji Berry Meyvesinin Sağlığa Olan 7 Faydası

3535

Goji Berry Çin tıbbında yüzyıllardır kullanılan günümüzde de kolaylıkla bulabileceğimiz kurutulmuş kırmızı bir meyvedir. İçeriğinde bulunan vitaminler, mineraller ve proteinin yanı sıra iyide bir antioksidan kaynağıdır. Tadını tarif etmek gerekirse yaban mersini ve kiraza benzer. Goji Berry adını günümüzde daha çok diyet sektörü ile duyursa da aslında insan sağlığına faydaları da oldukça fazladır. Bu yazımızda Goji Berry meyvesinin insan sağlığına faydalarını derledik.

Goji Berry

Goji Berry meyvesinin sağlığa faydaları;

1.Kansere karşı koruma sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir

dalında Goji Berry
Dalında Goji Berry meyvesi

Goji Berry içerisinde kanser önleyici bir madde olan Germanyum içerir. Bu yüzden Goji Berry meyvesinin sağlığa en önemli faydalarından birisi kansere karşı koruma sağlaması ve kanser tedavisine takviye olarak doktor bilgisinde tüketilebilmesidir diyebiliriz. Böylelikle organizmanın bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi vücudun toksinlerden arınmasında da oldukça etkilidir.

2.Sağlıklı bir görünüm kazanmanıza yardımcı olur

goji berry

Goji Berry’nin içerisinde bulunan B gurubu, E ve C vitaminleri sayesinde saçlarınız daha parlak ve sağlıklı görülür. Cildinizin daha canlı bir görünüm kazanmasına da yardımcı olur. Tüm bunların yanı sıra yaşlanmanın etkisiyle cildinizde oluşabilecek olan defarmasyona karşı da güçlü bir silah işlevi görür.

3.Strese bağlı olarak görülen uykusuzluğun tedavisinde yardımcıdır

uyku

Goji Berry meyvesi içerisinde Kloral denilen bir madde barındırır. Bu madde vücudunuzun stres altında salgıladığı hormonun olumsuz etkisini düşürmeye yardımcı olur.Goji Berry’deki Kloral bu şekilde sakinleşmenizi ve rahat bir gece uykusu çekmenizi sağlar.

4.Kasları güçlendirmede yardımcıdır

kas

Goji Berry meyvesi içerisinde 18 çeşit aminoasit,vitamin ve mineral bulundurur. Bu sebeple Goji Berry meyvesinin düzenli tüketilmesiyle daha güçlü kemik ve kaslara sahip olmanız mümkündür.

5.Kalbinize dosttur

tansiyon kalp

Goji Berry meyvesi barındırdığı lif ve zengin antioksidan içeriği ile kötü kolestrolü düşürür, kan dolaşımını düzenlenmesine yardımcı olur. Bu şekilde kalp krizi riskini düşürür. Kalbinizi korur.

6.Karaciğeri korur

goji-berry

Yapılan çalışmalar Goji Berry meyvesinin karaciğer yağlanmasına sebep olan yağ birikimlerinin oluşmasına engel olduğunu göstermektedir. Ayrıca Goji Berry meyvesi Hepatit B ‘nin tedavisinde faydalı olduğu bilinen Physalin denilen bileşeni de içerisinde barındırır. Böylelikle karaciğeri korur ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

7.Belleğinizi güçlendirir, odaklanmaya yardımcı olur

odaklanma

Goji Berry meyvesi içerisinde barındırdığı tüm bu önemli besin maddeleri ile belleğinizin güçlenmesini sağlar, odaklanmaya yardımcı olur. Kolaylıkla edinebileceğiniz için günün belli saatlerinde atıştırmalık olarak tükettiğinizde derslerinize ya da işinize odaklanmanız da gözle görülür artış olacaktır.

goji atıştırmalık
atıştırmalık olarak tüketebileceğiniz kurutulmuş Goji Berry

Goji Berry Meyvesi Kullanım Önerileri ve Olası Yan Etkileri

Diyabet ve tansiyon ilaçları, kan incelticiler kullanıyorsanız, Goji Berry meyvesini kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca polen alerjisi olan kişilerde bu meyveyi tüketmeden önce hekimlerine danışmalıdır.

Düşüğe neden olabilecek madde içerdiğinden dolayı hamile kadınların tüketmemesi önerilir.

Yukarıdaki durumlardan birine sahip değilseniz doktorunuz da bu meyveyi tüketmenize onay verdiyse aşırı bir şekilde yemediğiniz sürece bir yan etkisi yoktur. Ancak fazla miktarda alındığı takdirde baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma gibi yan etkiler görülebilir.

 

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir