Gidilmesi Cesaret İsteyen 25 Yer

4143

Dünyamız, tek yuvamız birbirinden mükemmel ve bir o kadar da korkunç doğal güzelliklere ev sahipliği yapıyor. Adrenalin tutkunları da bu doğa harikalarından faydalanmaktan aşağı kalmıyor. İşte gidilmesi cesaret isteyen ve yükseklik fobisi olanların sınırlarını zorlayacak 25 yer.

 

#25 Trift Bridge (Trift Köprüsü), İsviçre

gidilmesi cesaret isteyen yerler (24)

 

İsviçre Alpleri’ndeki bu köprü sadece çelik halatlar ve tahtadan oluşuyor, aşağıda ise yüzlerce metrelik bir yükseklik ve ölümcül buzul tabakası var.

#24 Half Dome (Yarım Kubbe), Yosemite Ulusal Parkı

gidilmesi cesaret isteyen yerler (25)

 

Yirminci yüzyılın başında bu zirve çok dik ve kaygan olduğu için dağcılar tarafından “aşılamaz” olarak nitelendiriliyordu. Ancak şimdi tepeye bağlı birkaç halat sayesinde tırmanılabiliyor.

#23 CN Tower Edgewalk ( CN Kulesi Uçurum Kenarı Yürüyüş Parkuru), Toronto

gidilmesi cesaret isteyen yerler (1)

 

CN kulesinin 116. katında binanın çevresinde dolaşan bir parkur var. Her sene Mayıs ve Ekim ayları arasında turistler kendilerini halatlarla bağlayıp, uçuruma doğru eğilerek hem Toronto manzarasının hem de adrenalin patlamasının keyfini yaşıyorlar.

#22 Devil’s Pool ( Şeytanın Havuzu), Viktorya Şelaleri

gidilmesi cesaret isteyen yerler (2)

 

Zambia’da bulunan Viktorya Şelalelerindeki bu doğal havuz adrenalin arayan turistler için popüler bir ziyaret noktası. Metrelerce yüksekten aşağı dilerseniz kollarınızı ve başınızı sarkıtarak ölüme meydan okuyabilirsiniz.

#21 Eiger dağı, İsviçre

gidilmesi cesaret isteyen yerler (3)

 

Bern Alplerindeki bu dağ dünyanın en dik zirvelerinden birine sahip. Geçtiğimiz 70 sene içerisinde sadece kuzey yamacı 60 dağcının hayatına mal oldu.

#20 Golden Rock (Altın Kaya), Myanmar

gidilmesi cesaret isteyen yerler (4)

 

Kyaikhtiyo dağının tepesinde bulunan bu kaya parçası yerçekimine meydan okuyor. Buddistler de bu popüler hac merkezine ulaşabilmek için tepeye tırmanıyor. Burada dua etmenin sağlık ve para getirdiğine inanılıyor.

#19 Trolltunga, Norveç

gidilmesi cesaret isteyen yerler (5)

Norveç’in Oddo kentinde bulunan Skjeggedal dağında bu mükemmel manzarayı yaşamak mümkün. Tükrçe’ye tam çevirisi “Troll dili” olan bu kaya nefes kesici bir manzarayı ayaklarınıza seriyor.

#18 Tyrol Platform (Tyrol Platformu), Avusturya

gidilmesi cesaret isteyen yerler (6)

 

Tyrol, Avusturya’da bulunan Stubai buzulunun 11,000 feet yani yaklaşık 3,5 km üzerinde bulunan bu seyir terası uzaktan bakıldığında atlama rampasını andırıyor. Buraya ulaşmanın tek yolu teleferik yolcuğu ve sonrasında da uzun ve dik bir merdiven. Havanın açık olduğu günlerde neredeyse İtalya’nın Venedik kentine dek bir görüş mesafesi sunuyor.

#17 Gozo Cliffs (Gozo Falezleri), Malta

gidilmesi cesaret isteyen yerler (7)

Akdenizin berrak sularına dik bir bakış açısı getiren bu falezler, uçurumdan dalış yapmak ya da en güvenlisi sadece gün batımını seyretmek için ideal.

#16 Llangolle Canal (Llangolle Kanalı), Galler

gidilmesi cesaret isteyen yerler (8)

 

Llangollen’in doğusunda dünyanın en büyük ve en yüksek kemerli su yolu var. Her sene binlerce tekne bu dar ve güvenlik ağı olmayan kanaldan geçiyor.

#15 Preikestolen, Norveç

gidilmesi cesaret isteyen yerler (9)

 

Vaiz kürsüsü (Preacher’s Pulpit) olarak da bilinen bu sarp kayalığın yerden yüksekliği 600 metre. Kış ve İlkbahar aylarında ziyaret edilmesi tavsiye edilmiyor, çünkü tepeye çıkan dik ve zorlu parkur buzla kaplanmış oluyor. Yazları ise manzara tek kelimeyle harikulade.

#14 Meteora Monasteries (Meteora Manastırları), Yunanistan

gidilmesi cesaret isteyen yerler (10)

 

Bu inanılmaz manastırlar bundan 100 sene önce rahipler tarafından inşa edildiğinde, yukarıya ulaşım sadece ip merdivenlerle sağlanabiliyordu. Şimdilerde ise teleferik ya da taştan oyulmuş dik ve yorucu bir merdiven tırmanışı yeterli.

#13 Crystal Pools Hiking Trail (Kristal Havuz Yürüyüş Parkuru), Güney Afrika

gidilmesi cesaret isteyen yerler (11)

 

Güney Afrika’nın başkenti Cape Town’a çok yakın bir mesafede bulunan bu parkur sakin bir koy ile çevrilmiş. Heyecan tutkunları için eşsiz bir dalış platformu olarak da kullanılıyor.

#12 Atlanterhavsveien, Norveç

gidilmesi cesaret isteyen yerler (12)

 

Atlanterhavsveien yani Türkçesi “Atlantik Okyanus Yolu” dünyanın en tehlikeli otobanı olarak da geçiyor. Sert rüzgarlarda sürücülerin ancak özellikle motorcuların çok dikkatli olması lazım, çünkü büyük bir dalgada çevreyi kuşatmış sert kayalıklara fırlayabilme olasılıkları var.

#11 Huntinhton Ravine Headwall (Huntington Dağ Geçidi Duvarı), New Hampshire

gidilmesi cesaret isteyen yerler (13)

 

Binlerce yıl yaşındaki buzulun tepesinde oluşmuş bu doğal duvar Washington Dağı’nın en uğrak mekanı ve sadece dönemeçli bir yamaçtan ulaşılabiliyor. Son yıllarda dağcılar çığdan, buz üzerinde kaymaya kadar bir çok sebepten hayatını burada kaybetti.

#10 Xuankong Temple (Xuankong Tapınağı), Çin

gidilmesi cesaret isteyen yerler (14)

 

Efsaneye göre Çin’in Shanxi bölgesindeki bu “asma tapınak” sadece tek bir kişi tarafından yapılmış. 1500 sene sonra hala 300 feetlik uçurumun kenarında asılı bir şekilde duruyor.

#9 Kjeragbolten, Norveç

gidilmesi cesaret isteyen yerler (15)

 

Bu dünyaca ünlü kaya Kjerag dağındaki iki tepe arasında sıkışmış kalmış. Her sene binlerce ziyaretçi bu kaya üzerinde fotoğraf çektirmek için buraya akın ediyor. Ama siz gene de sakın aşağı bakmayın!

 

#8 Mont Margeriaz (Margeriaz Dağı), Fransa

gidilmesi cesaret isteyen yerler (16)

 

Fransa’nın Savoie bölgesindeki bu dağ kesinlikle tırmanmaya değer. Her ne kadar manzara müthiş de olsa siz uçuruma çok da yaklaşmayın.

#7 Grand Canyon (Büyük Kanyon), Arizona

gidilmesi cesaret isteyen yerler (17)

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin ünlü doğal parkı olmadan bu liste tamamlanamazdı. Büyük Kanyon dünyanın en çok ziyaret edilen parklarından biri.

 

#6 Swallow’s Nest (Kırlangıç Yuvası), Ukrayna

gidilmesi cesaret isteyen yerler (18)

 

Dünya üzerindeki en güvenli yere inşa edilmiş binalar düşünüldüğünde aklınıza büyük ihtimalle ilk kaleler gelir. Ancak Ukrayna’daki bu kale Karadeniz’e bakan bir uçurumun tepesine inşa edilmiş.

#5 Anzhaite Long-span Suspension Bridge ( Anzhaite Uzun Asma Köprüsü), Çin

gidilmesi cesaret isteyen yerler (19)

 

 

Bin feet yükseklikte asılı bu körü dünyanın en yükseği. Araba ile üzerinden geçmek ne kadar güvenliyse, altında çalışan bakım işçileri ve mühendisler için o kadar tehlikeli.

#4 Mount Hua Plank Walk ( Mount Hua Tahta Yürüyüş Yolu), Çin

gidilmesi cesaret isteyen yerler (20)

 

Evet gördüğünüz sahne gerçek. Dağın yamacına çivilenmiş bir kaç parça tahta ve tutunmanız için gerilmiş bir zincirden başka hiçbir güvenlik önlemi olmayan bu parkur düşündükçe bile insanın avuçlarını terleten cinsten.

#3 Cliffs of Moher (Moher Falezleri), İrlanda

gidilmesi cesaret isteyen yerler (21)

 

County Clare’de bulunan bu falezler dünyanın dört bir yanından ölüme meydan okuyan bisikletçileri ve fotoğrafçıları ağırlıyor. Tek bir yanlış harekette olacakları düşünmek bile çok korkunç.

#2 Perrine Bridge (Perrine Köprüsü), Idaho

gidilmesi cesaret isteyen yerler (22)

 

Idaho’daki Snake nehrinin yaklaşık 480 feet üzerinde bulunan bu köprü ABD’deki tek insan tarafından yapılmış ve paraşütlü atlayışlara izin verilen yapı.

#1 Yungas Road (Yungas Yolu), Bolivya

gidilmesi cesaret isteyen yerler (23)

 

Ölüm yolu olarak da bilinen Yungas yolu Amazon yağmur ormanlarını La Paz şehrine bağlıyor. Tek bir güvenlik önlemi bile olmayan bu yolun en geniş aralığı 3 metre. Bu arada yolun “çift yönlü” olduğunu belirtmekte de fayda var.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir