Gerektiği Saygıyı Görmeyen Türk Einstein Oktay Sinanoğlu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

4375
Kimdir?

image0024

 

Oktay Sinanoğlu 2 Ağustos 1934’te doğmuş, Türk dünyasının yetişdirdiği, bütün otoriteler tarafından saygı duyulan ve başarıları bütün dünyaya yayılmış, başarılı bir kuantum kimyacısı, kuramsal kimyacı ve moleküler biyolog. Ünlü sanatçı Esin Afşar’ın ağabeyidir.

Başarıları

turkiyenin_einsteinindan_aci_haber_h50090

Başarıları sayesınde aldığı çeşitli burslar aracılığıyla 1956’da gittiği ABD Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Kimya Mühendisliğini birincilikle bitirdi.

Üniversite hayatında gösterdiği başarılar sonucu “Alfred Sloan” ödülünü aldı.

1959′da Kaliforniya Üniversitesi Berkeley’de kuramsal kimya doktorasını tamamlayıp 1960′ta Yale Üniversitesi’nde öğretim üyesi olup bilgilerini orada aktarmaya devam etti.

Dünyanın sayısız yerinde sayısız buluşları ve teoremleri ile ilgili çok sayıda konferanslar verdi.

1963’te 50 yıldır dönemin başarılı bilim adamları tarafından çözülemeyen matematik kuramını bilim dünyasına kazandırarak 28 yaşında “tam profesör” unvanını kazandı. 20. Yüzyılda Yale Üniversitesi’nde bu unvanı kazanan en genç kişi olmayı başardı.

Oktay Sinanoğlu Nobel Fizik Ödülü için aday gösteren kurumun ilk Türk profesörüdür. Nobel alacak kişileri seçmesinin dışında iki defa Nobel’e aday gösterilmiştir.

1973′te Almanya’nın en önemli ödüllerinden olan “Aleksander von Humboldt Bilim Ödülü”nü ilk kazanan kişi olarak da tarihe geçti.

Oktay Sinanoğlu 1975 yılında özel kanunla ilk ve tek Türkiye Cumhuriyeti Profesörü olarak anılmaya başladı.

Amerikan Bilim ve Sanat Akademisinde Türk vatandaşı olan ilk ve tek üyedir.

Moleküler biyoloji dalının öncü profesörlerinden birisidir Oktay Sinanoğlu. DNA sarmalının çözelti içinde o biçimde nasıl durduğuna açıklama getirerek meslektaşları tarafından saygınlığını daha da arttırmıştır.

Bilim dünyasına göre en önemli 5 kuramı

– Many Electron Theory of Atoms and Molecules (1961)– Atom ve moleküllerin çok elektronlu kuramı

– Solvophobic Theory (1964) – Çözgeniter kuramı

– Network Theory (1974) – Kimyasal tepkime mekanizmaları kuramı

– Microthermodynamics (1981) – Mikrotermodinamik

– Valency Interaction Formula Theory (1983) – Değerlik kabuğu etkileşim kuramı.

Maalesef Kaybettik (20.04.2015)

Oktay Sinanoğlu kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu’nun ölüm haberini Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu verdi.

fft16_mf5542365

Facebook’taki Oktay Sinanoğlu sayfasından yapılan açıklamada ise “Sayın hocamız, değerli bilim adamı, ülkemizin gururu onuru, Türkçe savaşçısı, ülkesine milletine aşık Oktay Sinanoğlu 20 Nisan 2015 saat 03:00 sularında vefat etmiştir” denildi.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir