Gerçek Olduğuna İnanamayacağınız 15 Hayvan Türü

11723

Dünyamız, çok uzun yıllar süren evrimleşmenin sonucunda çok farklı canlı formlarına ev sahipliği yapmakta. Bu süreç içerisinde farklı değişimler geçirmiş bazı hayvanlar ortaya çıkmakta. Nesli tükenmek üzere olan hayvanlar da bunlara dahil. İşte gerçekliğine inanamayacağınız 15 hayvan türü!

#1 Yeleli Kurt

1082122342

Yeleli kurt, köpekgiller familyasından Güney Amerika’nın en büyük yaban köpeği. Avrasya (kurt,kırmızı köpek) ve Afrika’nın (Afrika yaban köpeği) büyük yaban köpekleri gibi uzun bacaklı ve ince olmasına rağmen yaşam tarzlarıyla onlardan önemli ölçüde ayrılır.

#2 Fossa

1082122369

1082122391

Fossa, Madagaskar’a endemik bir memeli türü. Madagaskar’daki en büyük etçil memelidir. Fossa, balıktan kuşa kadar her türlü küçük ya da orta boy hayvanları yiyerek beslenir. Başlıca besinleri lemurlardır, ki bu yüzden yaşdıkları bölgede baş avcıdırlar. Ayrıca fossanın soy tükenmiş yakın bir akrabası ise dev fossadır (Cryptoprocta spelea). Bu hayvan 1.8 m boyundaydı, yani günümüz fossasından 20% dah uzundu ve 17 kg. ağırlığındaydı. Bu hayvanların, insanlar adaya yerleşene kadar şempanze boyundaki lemurlar tarafından avlandığına inanılıyordu.

#3 Zebra Duiker

1082122430

Zebra Duiker, ilk olarak Liberya’da bulunan ve bugün Fildişi Sahili ve çevresinde daha yaygın olarak yaşayan küçük bir antilop tipidir. Derisindeki çizgilerden ötürü Zebra Duiker ismini almıştır. Yağmur ormanlarında yaşarlar.

#4 Pembe Armadalillo

b9ff6d4e987a8d3ad142ca4825d3c321

Armadilloların küçük bir türü olan bu pembecik yaratık, çimlerden kumul alanlara kadar bir çok yaşam alanına uyum sağlayabilmektedir. Tehlike anında kendisini yuvarlakça kapatıp zırhı sayesinde tehlikeden korunabilir.

#5 Kral Sinekkapanı

1082122456

Kral Sinekkapanı, Amazon havzasının bir çok ormanlık alanına yayılmış veziyettedir. İsminden de anlaşılacağı üzere sinek ve küçük böceklerle beslenir.

#6 Gerenuk – Zürafa Boyunlu Ceylan

1082122468

Doğu Afrika’nın kumul alanlarında ve çalılarla kaplı alanlarda rahatça yaşamını sürdürebilen gerenuklar, aslında bir ceylan çeşididir. Somali dilinde “giraffe-necked” anlamına gelen gerenuk kelimesi onların en bilinen isimleri haline gelmiştir. Türkçe’de henüz bir isme sahip olmayan bu hayvan için, yine gerenuk’un anlamına ithafen zürafa boyunlu ceylan demeyi uygun gördük.

#7 Patagonya Tavşanı

1082122479

Patagonya Tavşanı, Arjantin’de bulunan ve türünün diğerlerine göre daha büyük bir yapıya sahip olan hayvandır. Kendisi aynı zamanda, Belçika tavşanının da soy babasıdır. İriliği nedeniyle melezlemelerde kullanılmıştır.

#8 Kızıl Munçak

1082122522 1082122533

Munçak, geyikgiller familyasında sınıflanan Muntiacus cinsindeki geyiklere verilen isimdir. Çıkardıkları ses nedeniyle havlayan geyik diye de tabir edilirler. Kızıl Munçak da Güney Asya’da kendine yaşam alanı kurabilmiş bir türüdür.

#9 Burma Boynuzlu Keçi

1082122546

Burma boynuzlu keçi ya da burgu boynuzlu keçi veya yılan yiyen keçi olarak bilinirler. Kuzeydoğu Afganistan, kuzey ve orta Pakistan, Hindistan’ın Cemmu ve Keşmir eyaletinin bazı kesimleri ile Türkmenistan, Tacikistan ve Özbekistan’ın güneyinde yaşayan en iri yaban keçisi türüdür. Tehlikedeki türler kategorisinde olan burma boynuzlu keçi nüfusu 2.500 bireyden daha azdır.

#10 Püsküllü Geyik

1082122600

Munçak geyiğinin yakın akrabası olan bir geyik türüdür.

Orta Çin, kuzeydoğu Hindistan ve Myanmar’da yaşar. Yaşama alanı 4.500 metre yükseklikteki ormanlık dağlar olduğu için incelenmesi zordur. Elli ile yetmiş cm.’lik boyu bir geyik için küçük olsa da dev munçak dışında diğer munçak türlerinden daha büyüktür. Boynuzları küçüktür ve erkek bireylerin köpekdişleri fildişi gibi uzamıştır. Çok iyi gizlenecek şekilde evrimleşmiştir ve en dikkat çekici özelliği alnındaki bir tutam kara kıldan oluşan püsküldür. Ak kuyruklu geyik gibi beyaz bir kuyruğu vardır ve benzer şekilde bu kuyruğu işaretleşmek için kullanır.

#11 Yıldız Burunlu Köstebek

1082122607

Bu garip görünümlü canlı Kuzey Amerika’da bulunur; genellikle doğu Kanada ve kuzeydoğu Birleşik Devletler’de rastlanır. Condylurini oymağının ve Condylura cinsinin tek hayatta kalabilmiş türüdür.

Nemli ve alçak arazilerde yaşar ve genellikle sucul böcekler, solucanlar ve yumuşakçalar gibi omurgasızlarla beslenir. Çok iyi bir yüzücüdür; bu sayede akıntıların ve nehirlerin dibinde de avlanabilir. Diğer köstebekler gibi toprakta dar yüzey tünelleri kazar ve bu tünellerin ucu genellikle suyun altına çıkar. Gece gündüz aktiftir ve kışın da aktif kalabilir. Hatta kar içerisinde tünellerden oluşan bir ağ kurduğu görülür. Her ne kadar henüz sosyal yaşantıları ile ilgili detaylı bir çalışma yürütülmediyse de koloniyel olarak yaşadığı düşünülmektedir.

Türü şüphesiz net bir şekilde ayırt eden özelliği, burnunda bulunan ve Eimer’in Organı olarak bilinen son derece duyarlı organdır. Hemen hemen her köstebek türü gibi bu tür de fonksiyonel olarak doğuştan kör olduğu için (yani körelmiş gözlere sahiptirler) farklı adaptasyonlar ile avlanmak ve yolunu bulmak zorundadır. İşte Eimer’in Organı bu şekilde evrimleşmiştir. Bu organ üzerinde 25.000’den fazla alıcı bulunmaktadır ve bu alıcılar sayesinde köstebek dokunarak yiyecekleri net bir şekilde tanımlayabilmektedir. Bu türün yiyecek tespitinde en özelleşmiş ve hızlı köstebek türü olduğu bilinmektedir. 120 milisaniyede birim yiyeceği tespit edip tüketebilir (kendi kategorisindeki ortalama 227 milisaniyedir). Beyni, sadece 8 milisaniyede bir yiyeceğin yemeye değer olup olmadığına karar verebilir. Bu, türün sahip olduğu nöronların ulaşabileceği son noktadır, eğer farklı bir adaptasyon geçirmedikleri varsayılırsa. (Kaynak)

#12 Taşemen

1082122616

1082122621

En belirgin özellikleri, huni gibi emebilen bir ağza sahip olmalarıdır. Çok farklı morfolojik ve fizyolojik özelliklerinden dolayı taşemenler, sıklıkla zoolojide gerçek bir balık olarak düşünülmezler. Diğer balıkların vücutlarında delikler açarak kanlarını emerek beslenen türler içerisinde sayılabilir.

#13 Çıplak Kör Fare

1082122623

 

Çıplak kör fare,  Doğu Afrika’nın kurak bölgelerinde yaşayan çıplak kör fareler, kemirgen takımından hayvanlardır. Uzun ömürleri ve kanserojen maddelerle aynı ortamda bulunsalar dahi kanser geliştirmemeleri ile bilim dünyasının ilgisini cezbetmektedirler. Karınca ve arı tipinde, aşırı hiyerarşik koloniler halinde yaşarlar. Kuzenleri Damaraland kör fareleri ile beraber, bu tip tamsosyal diye nitelenen yaşam biçiminin memeliler arasında tek temsilcileridir.

Çıplak kör farenin genomu 2011 yılında Koreli, ABDli ve Çinli araştırmacılardan oluşan bir ekip tarafından dizilenmiştir. Genom dizisi, çıplak kör farenin fare ve sıçandan 73 milyon yıl önce ayrıştığını göstermiştir.

 

#14 Uçan Sunda Lemuru

1082122594

211ceb67cb75a4966290a3971c1f9328

Endonezya, Tayland, Malezya ve Singapur’da bulunabilen bu hayvan aslında bir lemur türü değil ve uçamaz da. Ancak lemura benzeyen çevikliği ile ve ağaçlar arasında uzun mesafeleri atlayabilmesiyle bu adı almıştır.

#15 Goblin Köpekbalığı

JBLKj0k

600-grey-goblin

Derin denizlerde yaşayan, nadir bulunan bir köpekbalığı türü olan bu sevimli balığımız, aynı zamanda yaşayan fosil olarak da nitelendirilmektedir. Avlanmaları ile ilgili, üstteki resim çok şey anlatıyor zaten.

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir