Dünyanın En Güzel Atı: Akhal Teke

77244

Akhal Teke

Ahal Teke

Dünyanın en güzel Türkmen atı

Ahal Teke atları, hemen herkesin ilk gördüğünde şaşkınlığını gizleyemediği güzellikte eşsiz atlardır. Türkmenistan’da yetiştirilen Ahal Teke atları bir çok kişi tarafından dünyanın en güzel atı olarak görülebilir. Bilim adamlarına göre yaklaşık 3000 yıl önce evcilleştirilmişlerdir. İlk kez görüldüğünde gerçek olamayacak kadar güzel oldukları ve diğer atlara pek de benzemedikleri için insanda “fotoşop” etkisi uyandırmaktadır. İngiliz atının da Arap atlarıyla beraber üç gen babasından biri olan Byerley Turk kırmaırkı at, Osmanlı ordusunda savaş sırasında esir düşmüş bir Akhal Teke atıdır. Byerley Turk ve soyundan gelen Ahal Tekeleri çok sayıda yarış kazanmışlar ve Avrupa’da sevilen, saygı duyulan at ırklarından birisi olmuşlardır. Yer yer Arap atları bile bu güzel atlar kadar sevilmediğini söyleyebiliriz.

Dünyanın en güzel Türk atı Ahal Teke fiyatı nedir ?

Akhal Teke kimler alabilir ?

Uyarı: Bu görsellere baktıktan sonra bir Akhal Teke atı edinmek için Türkmenistan’a gitmek üzere uçak bileti almaya kalkabilirsiniz. Bizden söylemesi 🙂 . Ancak belirtmek isteriz ki Ahal Teke fiyatları gayet yüksek olduğu için yanınızda bir çanta dolusu dolar götürmeniz gerekebilir. Bir tanesi 100 bin dolar civarında alınıp, satılan bu güzel safkan Türk atları ancak kendine ve servetine güvenen Arap şeyhleri, Rus mafya üyeleri ve oligarklar ile belli başlı ülkelerin diktatörlerinin sahip olduğunu da üzülerek ifade etmek isteriz.

#1  Güneş altında adeta ışık saçar gibi parlayan Akhal Teke atı

ahal teke

Türkmen akhal atlarının ince tüyleri onları güneş ışığın altında masallardan çıkma parlak atlara dönüştürür. Böylece göz alıcı bir güzelliğe de sahip olurlar.

#2 Eşsiz tüyleriyle büyüleyici bir güzellik oluşturan sarı altın renkli bir Ahal Teke

ahal teke

Tüylerinin ve duruşlarının kazandırdıkları güzellik büyüleyici bir haldedir.

#3 Avrupa’ya ilk götürüldüklerinde ahal teke atlarını görenler, tüylerinin renginin gerçek olduğuna inanmayarak boya sanmış ve akhal atlarını zımparalamaya çalışmışlar. Elbette bu güzellikte ve parlaklıkta bir renge inanmak gerçekten güç ancak akhal teke atları fiyatı bu büyüleyici güzellikleri nedeni ile astronomik seviyelere çıkabiliyor.

ahal teke

Evet. İlk duyduğunuzda inanmasanız da böyle bir gerçeklik var. Ahal Teke atları Avrupa’da ilk  görüldükleri günden bu yana ahal teke atları görenleri şaşkına çevirmeye devam ediyor ve acaba  akhal teke atları boyalı mı? hayretle düşündürüyor.

#4 Dik bir duruşa sahip mağrur Türk atı Akhal teke soyluların en soylusu

ahal teke

Ahal teke atlarının duruşları da kendilerine özgüdür. Diğer atlardan farklı olarak başı dik ve soylu bir duruş sergiler. Ancak yandan bakıldığında bacaklarının farklı bir eğimle yere uzandığı görülebilir.

#5 Akhal atı diğer atlara göre kulakları daha uzun ve dik duruşludur.

ahal teke

Aynı zamanda kulaklarından da bu atları tanıyabilirsiniz. Dik kulakları onlara özgün bir özellik kazandırır.

#6 Siyah renkli Ahal Teke tüyleri mermer gibi parlak bir görünüme sahiptir.

ahal teke

 

#7 Türk Milleti gibi Ahal Teke de özgür ruhludur

ahal teke

 

#8 Akhal Teke adı, Manas destanı ve Dede Korkut hikayelerinde de geçmektedir.

ahal teke atları

 

#9 Gösteriler ve yarışmalar sırasında, esnek vücutları sayesinde bir çok atın zorlandığı hareketleri kolayca yapabilirler.

ahal teke

 

#10 Bir Ahal Teke, uzun boylarıyla şaha kalktığında görkemli duruşları gözler önüne bütün ihtişamı ile serilir

akhal teke atı

 

#11 Akhal teke şov için harika bir evcil jayvandır ve gösterileriyle büyüler

türkmen teke atı

 

#12 Ahal teke atı doğayla tam uyum içinde yaşarlar.

akhal teke

 

#13 Bugünkü İngiliz atlarının 3 soy babasından biri olan ve kayıtlarda “Byerley Turk” olarak geçen at, 1678 – 1703 yıllarında yaşayan ve İstanbul’dan İngiltere’ye götürülen bir Akhal Teke atıdır.

en guzel atlar

 

#14 Jeremy James adlı İngiliz yazar ahal teke atının Avrupa içindeki tarihi gelişimini ve hikayesini detayları ile yazmıştır.

en guzel atlar

 

#15 Avrupa’da da halen ahal teke çok büyük profesyonel at çiftliklerinde özel önem verilerek yetiştirilirler.

en guzel atlar

 

#16 Ahal atı badem gözlüdür ancak asla kör ölür, badem gözlü olur tabirinde ki gibi bir örnek değildir. Gözleri, bakışı ve alımlı yüzü ile bakanlara Maşallah dedirten bir güzelliğe sahiptir.

en guzel atlar

 

#17 Açık renkli Ahal teke atının gözleri genellikle mavi, turkuaz veya çakır mavi renklidir.

en guzel atlar

 

#18 Türkmenistan’ın milli sembolü olan Akhal teke atı devlet armasında  yerini almıştır.

 

en güzel türkmen atları

#19 Aynı zamanda 27 Nisan günü, Türkmenistan’da Milli At Bayramı olarak kutlanır ve bu bayram süresince Türkmenistan içinde dört bir yandan toplanan en güzel ahal teke atları için kendilerini izleyici ve meraklılarına göstermek için fırsat olmaktadır.

en guzel atlar

 

#20 Adlarına yapılmış Akhal Teke anıtları da mevcuttur.

türkmen atı

 

#21 Ahal teke atları uzun boyları ve uzun bacakları ile manej sporlarında ve engel atlama konusunda özel bir yeteneğe sahiptirler ve bu fizik özellikleri sayesinde uzun ve yüksek atlayışları uygun bir eğitim sonrası kolaylıkla gerçekleştirebilirler.

Akhal teke atları

 

#22 Ahal atları tek biniciyi severler, alışırlar ve her direktifini akıllı hayvanlar olmaları ve aralarında gelişen iletişim bağı ile çok kolay bir şekilde yerine getirebilirler.

Ahal teke atı

 

#23 Ahal teke atları sahiplerinin yanında uysaldırlar.

en guzel atlar

 

#24 Başka binicilere karşı kolayca hırçınlaşabilirler.

Ahal teke atı

 

#25 İsimlerini Türkmenistan’ın Akhal yöresinde yaşayan Teke Aşiretinden alırlar.

Ahal teke atı

 

#26 Bir ahal teke atı bulunduğu yerde önlerinde durdukları yapıların güzelliğine dahi kolayca gölge düşürebilirler.

Akal teke atı

 

#27 Bir günde 200 km’ye kadar koşabilen ahal teke atları, Türklerin Orta Asya boyunca yaptıkları göç ve askeri seferlerinde tarihte başarılı olmalarının da sırrıdır.

akhal teke

 

#28 Akhal atı küçüklükten itibaren uzun bacaklarıyla dikkat çekerler.

akhal teke atı

 

#29 Ahal yöresinin bu meşhur Türkmen atlarının manevra kabiliyetleri de çok yüksektir.

Akhal teke atları

 

#30 Eğer çıplak gözle bir ahal teke atı görme bahtiyarlığına erişirseniz güneşte altın gibi parladıklarını göreceksiniz?

Akhal atı

Gerçek olamayacak kadar güzel Ahal teke atları sadece bu resimlerde ki örnekler ile sınırlı değildir. Çok daha farklı renk ve alımda akhal teke atları vardır.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir