Gelirinin %80’ini Ağaç Dikmeye Ayıran Yemyeşil Arama Motoru: Ecosia

1199

Google, Yandex, Bing… Günlük internet kullanımımızda bu üç arama motoru hayati bir öneme sahip. Peki internette basit bir arama yapmanın dahi dünyaya verdiği zararın farkında mıyız? 26 yaşındaki Alman Christian Kroll, teknolojinin dünyaya verdiği zararı görmüş ve bu zararın bir ölçüde karşılanmasını sağlamak için arama motoru Ecosia’yı kurmuş bir isim. Bu arama motoru en basit haliyle kazandığı gelirin 5’te 4’ünü Burkina Faso’da ağaç dikmek için kullanıyor. Gelin Ecosia’nın enteresan hikayesini hep birlikte inceleyelim.ecosia

Almanya’nın Berlin şehrinde kurulan Ecosia; Microsoft’un arama motoru olan Bing’in altyapısını kullanarak elde ettiği gelirlerin %80’ini Burkina Faso’da ağaç dikmeye, geri kalan %20’sini de şirket giderlerine ve personel maaşlarına ayıran bir kurum. Şirket yaptığı açıklamada bugüne kadar 2 milyonun üzerinde ağaç diktiklerini, asıl hedeflerinin ise 2020 yılına kadar tam 1 milyar ağaç dikmek olduğunu söyledi. Her internet sitesi gibi bünyesinde bulundurduğu reklamlardan para kazanan Ecosia her arama başı 0.5 cent kazanıyor. Bir ağaç dikiminin maliyeti ise 28 cent. Ecosia’da günde 720 bin arama yapıldığı bilgisini de eklersek küçük bir matematik hesabıyla Ecosia’nın ortalama 10 saniyede bir ağaç diktiğini söyleyebiliriz.

ecoisaAktif 2.5 milyon kullanıcısı bulunan Ecosia’nın internet sitesinde şöyle bir açıklama mevcut: “Modern dünyamızda düzeltilmesi gereken pek çok türden problem mevcut. Ecosia ile birlikte elimizden geldiği kadar bu problemlere yenilikçi çözümler getirmeye çalışıyoruz. Ormansızlaştırmayı yeryüzünden kaldırma vizyonumuzun bir parçası olarak, 2020 yılına kadar 1 milyar ağaç dikmek istiyoruz.”

Ecosia arama motoruna buradan erişebilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir