Her zamanın modası en güzel gelinlik modelleri

6452

Gelinlik Modelleri

Hayatınızın en güzel ve en özel günü olacak o güne hazırlanıyorsunuz. Sevdiğiniz insanla bir ömür birlikteliğe ‘evet’ diyecek ve yeni bir hayatın kapısını açarak evleneceksiniz. Peki o gün için gelinlik modelleri bakarken nasıl bir gelinlik giymeyi hayal ediyorsunuz?

Binlerce denilebilecek hepsi birbirinden güzel gelinlik modelleri kafanızı karıştırıyor, karar vermenizi zorlaştırıyor olabilir. O güzel gün için seçeceğiniz gelinlik modelinde, vereceğiniz kararı kolaylaştırmak istedik ve gelinlik modellerini kategorilere ayırdık. Her sene farklı çizgiler eklenen gelinlik modasında en çok tercih edilen ve tarzınıza uygun gelinlik modellerini bu yazımızda bulacaksınız.

Dantelli Gelinlik Modelleri

Danteli seviyor ve gelinliğinizi dantelli düşlüyorsanız;

trend gelinlik modelleri
trend gelinlik modelleri

Emin olun, birçok gelin dantelli gelinlik tercih ediyor. Dantel, hem klasik çizgili, hem de modern gelinlik modellerinin vazgeçilmeyen dokusu… 17. Yüzyıl Ortaçağından günümüze kadar gelinlik modasındaki trend yerini hiç kaybetmedi. Dantel gelinlik denilince akla ilk gelen de Fransız dantelinden gelinlikler oldu. Fransız dantelini diğer dantellerden ayıran birkaç püf noktasına değinmek, alacağınız veya diktireceğiniz gelinlikte ayrımı yapmanız için yardımcı olacaktır diye düşünüyoruz. Fransız danteli, üretim aşamasında tül üzerine ince motiflerin işlenmesidir. İncedir ve kesildiğinde kenarları kirpikli bir görüntü verir. Tül üzerine dikilen dantel, Fransız danteli değildir.

 

Fransız danteli
Fransız danteli

dantelli_gelinlik

İspanyol gelinlik markası Pronovias 2017 yılı koleksiyonunda ağırlıklı olarak Fransız danteli kullandı. Özellikle kuyruklu gelinlik modellerinde dantel, ipek tül ve satenle muhteşem bir uyum yakalayan modellerden biri rüyanızdaki gelinlik olabilir.

Birçok ünlü gelinlik markasının koleksiyonlarından işte sizin için derlediğimiz klasik ve modern tarzda bol dantelli, bol işlemeli ve baştan çıkarıcı gelinlik modelleri;

Balık  gelinlik modelleri

İnce yapılı ve uzun boyluysanız, vücudunuz kum saati modeli orantılı ölçülere sahipse, balık gelinlik modelleri tercih edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta gelinliği giydiğinizde omuz ve basen genişliğindeki orantılı duruştur. Eğer omuzlar darsa bu durum baseni geniş gösterebilir. Orantı sağlamak için straplez yerine kol kesimi hacimli gelinlikler tercih edebilirsiniz. Ya da yarım balık kesimli gelinlik seçerek geniş basenleri orantı sağlamak açısından avantaja dönüştürebilirsiniz.

Akay Gelinlik'ten balık model bir gelinlik

Akay koleksiyonundan yarım balık kesimli bu gelinlik straplez göğüs kesimi ve dizden bollaşan eteğiyle hem klasik hem de modern tarzda esintiler taşıyor. Duvak ve etek kenarlarındaki dantel, sadelik çizgisinden çıkmadan gelinlik modasında gösterişli bir hava yaratıyor.

aysira

Aysira Gelinlik bu yarım balık model gelinlik ince işli zarif hatlarıyla dikkat çekiyor. Özellikle kol kısmında ve etekte sağlanan hareket tüm gözleri üzerinize çevirecek.

Balık kesimli  modeller bacak boyunuz uzunsa ve ölçüleriniz orantılıysa tam size göre bir seçim olacaktır. Bu gelinlik modellerinden birini seçerek deniz kızı kadar zarif bir gelin olacaksınız.

vakko-ipek-balik-gelinlikler

Balık gelinlik modellerinden straplez kesimli Vakko modelleri

Prenses kesim gelinlik modelleri tercih edenlere;

Evlilik töreniniz eğer kapalı bir mekanda yapılacaksa ve seçiminiz gösterişli modellerden yanaysa, balo tipi de denilen prenses modellerini inceleyebilirsiniz. Bu gelinlik modellerinde belden itibaren hacimlenen hatta bazen taşan kabarık etekler, baseni geniş ve kilolu gelinleri ince gösterecek kadar hünerlidir.

Prenses veya balo kesim gelinlik modelleri tercih edecekseniz, eteğin başlangıç noktasına dikkat etmelisiniz. Etek başlangıç noktası bacağınızın boyuna ve belinizin ölçülerine göre belirlenmelidir. Eteklerin belin üzerinden çok keskin bir şekilde kabartılması gelini olduğundan daha şişman gösterebilir. Aynı zamanda kısa boylu gelinler için de bu durum dezavantaja dönüşebilir.

Prenses kesim gelinlik modelleri
Prenses kesim gelinlik modelleri

Pierre Cardin markalı bu gelinlikte etek kesiminin başlangıcı bele ince bir görüntü vermiş. Etek kısmı sadece tülle desteklenmiş ve tüm işlemeler üst tarafa kaydırılarak omuz kısmı hareketlendirilmiş.

Prenses kesimli gelinlik modelleri
Prenses kesimli gelinlik modelleri

Eteğe hareketli ve dalgalı tüllerle kabarık bir hava verilmiş bu gelinlik üst kısmındaki sadelikle dengelenmiş ve şık bir hava yaratmış.

A prenses kesimli gelinlik modelleri
A prenses kesimli gelinlik modelleri

Çok ince omuzlar ve orantılı bir bele en uygun ve en zarif prenses gelinliklerden biri, Pronovias’tan…

Prenses gelinlik modeli
Prenses gelinlik modeli

Yine Pronovias A kesimli bu prenses gelinlik kolların üzerinden salınan tüllerle sadelikle görkemi birleştirmiş.

Prenses gelinlik modeli
Prenses gelinlik modeli

Bu prenses gelinlik modelinde etek kısmındaki dantel hareketleri ve kol üzerindeki helenistik hava çok şık bir görüntü yaratmış.

Tesettür gelinlik modelleri ile ilgileniyorsanız ;

Tüm gelinlik modellerinde duvak çok önemli bir detay olmasına rağmen tesettürlü bir gelinlikte duvak ve türban gelinlikle tam uyum teşkil etmelidir. Üst kesim ve kol detaylarında işlemede kullanılan inciler ve taşlar ön plandayken, eteklerde A tipi prenses kesimler tercih edilen gelinlik modelleridir. Dantel tüm gelinlerin olduğu gibi tesettürlü gelinlerin de olmazsa olmaz tercihlerdir.

tesettür gelinlik modeli
tesettür gelinlik modeli

Osmanlı kaftanlarının gelinliğe yansıması… Gümüş işlemeler Fransız dantelini çok şık bir şekilde çerçevelemiş. Omuzlara inen türbanlı duvakla gelin adeta sarayda yürüyen bir sultana dönüşüvermiş.

Tesettür gelinlik modeli
Tesettür gelinlik modeli

Bu gelinlik günümüzün modern dokunuşlarıyla işlenmiş. Gelinliğin üst kısmı vücudun inceliğini ortaya çıkararak, etek kısmının drapeleri dantelle hareketlendirilmiş. Duvağın uzun etekle dansı çok uyumlu.

Tesettür gelinlik modeli
Tesettür gelinlik modeli

Bu sade tesettür gelinliğin etek kısmındaki çiçek işlemeli tüller geline Helenistik bir hava da katmış desek yanlış olmaz. Kısa duvak kullanılarak gelinliğin detayları ön plana çıkarılmış.

Tesettür gelinlik modeli
Tesettür gelinlik modeli

Saten üzerine boncuk ve sim işlemeli bu prenses gelinlikte kırık beyaz renk tercih edilmiş. Sadece duvakta dantel dokunuşlar var.

Helenistik gelinlik modelleri tam bana göre diyorsanız ;

Ruhunuz romantik, tarzınız sadelik ve kır düğünüyle evlenecek bir gelin yunan tanrıçalarının yadigarı Helenistik gelinlik modellerini mutlaka denemelisiniz. Kır düğünü demişken, plaj düğünü de yapsanız balo ya da balık modelinde bir gelinlikle rahat edemeyecek, mekana ait bir hava yaratamayacaksınız. Helenistik model gelinlik çıplak ayakla dolaşsanız bile sizi günün prensesi olmaktan alıkoymayacak.

Helenistik gelinlik modeli
Helenistik gelinlik modeli

İnce işli, pırıl pırıl bir gelinlikle o günü ve pırıltınızı hiç unutturmayacaksınız.

 

Helenistik gelinlik modeli
Helenistik gelinlik modeli
Helenistik gelinlik modelleri
Helenistik gelinlik modelleri

Hem bugünü, hem de asırlar öncesini yansıtan sofistike tasarımların dantelle buluşması

Helenistik model gelinliklerde etek kısmı dar ve bütünüyle sadedir. Kullanılan kumaşlar uçuş uçuş şifonlardan ve ince saten üzerine ince dantellerden seçilir. Pelerin tarzı duvaklar ve sade kır çiçeklerinden taçlar tamamlayıcı detaylarıdır. Helenistik gelinlikler bohem, sofistike bir hava yaratmak ve yeşil çimenlerin ya da mavi denizin doğal fonunda ömür boyu evet demek için güzel bir seçim olacaktır.

Kısa gelinlik giymeye karar verenlere;

Evlenirken uzun gelinlik giymek istemeyen veya hareketli ve bol danslı bir düğün geçirmek isteyen gelinler hareketlerini kısıtlamayacak, etekleri ayaklarına takılmayacak kısa gelinlikleri tercih edebilirler. Günümüzde gelinler düğünlerinde birden fazla gelinlik de giyebiliyor, nikahta uzun, eğlence bölümünde de kısa gelinlik tercih edebiliyor. Veya etek kısmı istenildiğinde çıkarılabilen iki parça gelinlik de giyebiliyorlar.

Kısa gelinlik modelleri
Kısa gelinlik modelleri
Kısa gelinlik modelleri
Kısa gelinlik modelleri
Kısa gelinlik modelleri
Kısa gelinlik modelleri
Kısa gelinlik modelleri
Kısa gelinlik modelleri

Çılgın gelinlikmodelleri

Ben çılgın bir gelin olacağım kime ne diyorsanız;

Sıra dışı bir kadınım, sıra dışı evlenirim, evlenirken herkesin giydiğini giymem diyen bir gelinseniz sizler için tasarlanan özel gelinlik modellerinden birini tercih edeceksiniz muhtemelen. Gelinlikte masumiyetin ve tertemiz bir hayata başlamanın simgesi olan beyaz renge bağlı kalmadan özgür bir gelinlik istiyorsanız size ilham verecek birkaç öneri de bizden…

Çılgın gelinlik modelleri
Çılgın gelinlik modelleri
Çılgın gelinlik modelleri
Çılgın gelin modelleri
Çılgın gelinlik modelleri
Tarz gelin modelleri

1
Kimler Neler Demiş?

0 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir