Game of Thrones

2331

Game of Thrones

game of thrones
game of thrones

Eğer izlemediyseniz buyurun adı Westeros olan bambaşka bir dünyanın setine gidelim ve Game of Thrones senaristleri David Benioff‘la D.B. Weiss’e, ‘önden çay arkadan patlamış mısır getir’ deyip şöyle bir koltuğa kurulalım. Zira ‘fantastik mi? beni sıkar, ikramları yer içer, sonra kaçarım’ diye düşünüyorsanız ‘biz tam 6 sezon izledik, 60 sezon daha izleriz’ desek yalan olmayacak. Bundan önce ‘Lost’la başlayan fantastik dizi tutkumuza tavan yaptıran dizi Game of Thrones’dur diye de bir ekleme yapalım.

George R. Martin’in 9 ciltlik epik fantezi serisinin ilk kitabı ‘Buz ve Ateşin Şarkısı’ndan uyarlanan dizi Nisan 2011 yılında yayınlanmaya başladığında yapımcısı dünyanın her tarafında adının bu kadar fısıldanacağını tahmin bile edemezdi. Ki, biz Türk seyircisini genelde drama tarzı diziler vururken futbol fanatikleri gibi saflara ayrılıverdik. Dizinin başlarında nefret ettiğimiz karakterler, zaman geçtikçe sempatik hale bile geliverir oldular. ‘Kimmiş onlar?’ diye soracak izlemeyen kesime hiç spoiler vermeden, ‘hangisinden başlasak, çok kalabalıklar’ cevabından başka söylenecek sözümüz yok. Ama ‘ Game of Thronesu niye izleyeyim?’ derseniz, size zaman kaybı olmadığını kanıtlayacak sebeplerimiz var. İşte size topu topu 9 cilt kitabı olan Game of Thrones’u izlemeniz için 9 neden!

Hırs ne menem bir şeydir!

Game of Thrones, Türkçe adıyla taht oyunları… Esrarengiz yaratıkların, ejderlerin ve devlerin yaşadığı Westeros dünyasında hiçbir şey bildiğiniz gibi değil! Mevsim döngüleri yok, kışlarda, yazlarda geçmiyor mesela. Buzdan bir duvar, ‘bir çeşit zombi’ diyeceğiniz gariban insanımsılar var. Ama bu garip dünyanın ayrı ayrı köşelerinde yaşayan farklı haneler – ki biz şimdilik 5 güçlü haneden yola çıkalım- tek bir taht için savaşıyor. Güç uğruna yapılanlar sadece kan dökmekle sınırlı değil, daha kötülerini de göreceksiniz. ‘Sade vatandaşlık vallahi güzelmiş ‘ diye daha bir sahip çıkacaksınız rutin hayatınıza. E tabii hayatınızda bol aksiyon da olsa, diziyi izleyince biraz rutin bulacağınız kesin!

İyiyken kötü olmak, kötüyken iyi olmak

Sor bakalım niye kötü oldum ben’ dedirtecek çözümlemeler izleyeceksiniz. Nefret ettiğiniz bir karaktere acıyarak bakacağınız ‘yazık, çok çekti’ diye içleneceğiniz hikayeler var Game Of Thrones’da. Çetin bir dünyada hayatta kalmak için kötülüğün, kötüyken iyiye dönüşebilmek için çekilen çilenin haddi hesabı yok. Bir de baştan sona umutsuz vakalar var ki izleyince siz bulun.

Güzel kadınlar ve yakışıklı jönler

Her ne kadar Alman tarafı ağır bassa da bizden biri, Sibel Kekili Game of Thrones’da 4 sezon oynadı. Cücenin sevgilisi fahişe olarak entrikalarıyla hatırlanacak kareler bıraktı geriye yadigar. Gidişi kadın faktörüne ilgiyi azaltmadı. Erkekler her ne kadar güç sembolü olsa da, kadınlar erkekleri azmettiren kahramanlar ve erkeklerin karşısına dikilen rakipler olarak dikkatle izlenmekte… Çıplaklık, müstehcenlik gibi bizden vetolu durumlara senaryo fazlasıyla müsaade etmiş. Ailecek izleyecek olursanız elinizde kumandayla tetikte bekleyiniz bizden söylemesi… Ya da çocuklarınıza hiç izletmeyin en doğrusu bu!

Game of Thrones dizi
Game of Thrones dizi

Oyunculuk dediğin

İşte böyle bir şey olmalı! Game of Thrones’da tüm oyuncular sanki başrol sırf kendisiymiş gibi rolüne konsantre ve donanımlı. Herkesin mükemmel oynadığı ayrı bir hikayesi, her hikayenin de mükemmel örgütlenmiş bir kadrosu var. İnanılması zor bir dünyadan gelip geçmiş gibi hissettirdikleri kesin. Mimikler ve bakışlarla hepsi ayrı bir portre, kimse kimseye benzemiyor.

Game of Thrones
Game of Thrones

Pahalı bir prodüksiyon, masraftan kaçınmayan fazlasıyla cömert yapımcılar

İskoçya, İrlanda, Malta, Yunanistan, İzlanda, Fas ve daha birçok yer plato olarak kullanıldı. Kalabalık bir ekip oradan oraya gidip kimi zaman bir kale, kimi zaman bir köprü, kimi zaman bir düzlük aradı. Hadi ulaşımı bırakalım, milyon dolarlık dev bir bütçeyle kentler yaratıldı, dekorlar ve kıyafetler üretildi. Tabii bir de fantastik yaratıkların kurgularını üzerine ekleyelim, dizi nasıl yapılırmış ve niye bu kadar Game of Thrones bağımlısı var anlayalım. Westeros denilen yerde her şey çok pahalı!

Yaratıcılığı farklı bir senaryo

Westeros’un hayal ürünü de olsa akılda ciddiyet yaratacak haritasıyla bölünmüş bir dünya, buz duvarı, absürt tanrıları, üstün meziyetli savaşçıları, lordları, kralları, kraliçeleri ve daha niceleri… Game of Thrones’a hepsini sığdırmışlar, hepsini önemsemişler ve benimsetmişler. Her bölümde ‘eline sağlık senarist kardeş’ dedirtecek kadar meraklandırmışlar, daha ne yapsınlar…

Görsel Efekt neymiş ne değilmiş

İşte tam da Game of Thrones’da ki gibi diyebileceğiniz efekti en son nerede, hangi film veya dizide gördüğünüzü bilmiyorsunuz değil mi? Fantastik sahnelerin efektlerini hiç yadırgamadan, abartılı bulmadan Westeros’un doğalı gibi göreceksiniz. Belki uzay filmlerini başarılı buldunuz şimdiye kadar ama işte size hiç var olmamış bir dünyanın sanki varmış gibi görünen gerçekliği! Çok ustaca bulacaksınız.

Jenerik dediğin İETT otobüsünde çalar mı?

Game of Thrones’un jeneriğini telefona yüklerseniz ve yolda biri sizi ararsa çalar. Çok etkileyici ve akılda kalıcı bir jenerikle diziye geçildiğini hatırlatalım. Senaryo ilhamını başlatan etap ve içinize resmen heyecan dolduruyor.

Herkes Game of Thrones konuşurken Fransız kalmamalı

Tam 6 sezondur anılan ve en son Jon Snow öldü diye yas tutturan, ‘yok ölmedi, bak görürsün dirilecek’ diye konuşturan bir diziyi herkes çekiştirirken bari eksik kalmamak için izleyin sizde…

Seveceksiniz.

 

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir