Game Of Thrones Dizisinde Uzun Zamandır Görmediğimiz Önemli Karakterler

19075

Game Of Thrones’ta 5. sezonun sonuna doğru yaklaşırken dizi ile kitap artık birbirinden iyice kopmaya başladı. Kitap okuyucularının oldukça rahatsız olduğu bu durum kitapları okumayanlar için her ne kadar çok büyük problem yaratmasa da genel olarak 5. sezonun beklentileri pek karşılamadığını söylemek hiç de yanlış olmaz.

Bu sezonun aldığı tepkileri bir yana bırakacak olursak, dizide uzun zamandır bazı karakterlerden haber alamıyoruz ve bu karakterler kitapta önemli roller oynayan veya dizide aniden ortadan kaybolmuş kritik karakterler. Gelin bu karakterlere hep beraber göz atalım (dizinin neresinde olduğunuza göre spoiler içerebilir!):

#1 Greyjoy Ailesi

game of thrones greyjoys

 

Öncelikle Theon’u gördüğümüzün farkındayız ancak Theon artık Theon değil, Reek. O yüzden daha çok Demir Adalar ekseninde işleyeceğiz bu aileyi. Bilindiği üzere Greyjoy’ların kütüğünün bulunduğu memleket Demir Adalar. Theon’un kız kardeşi Yara, Demir Adalar lordu Balon Greyjoy gibi karakterlere ev sahipliği yapıyor bu bölge hatırlayacağımız üzere.

Demir Adalar’la ve Greyjoy’larla ilgili sahneleri en son 3. sezon finalinde Yara’nın kardeşini psikopatlıkta çığır açan Ramsay’nin elinden kurtaracağını söylerken görmüştük, sonrasında 4. sezonun ortalarında Yara Theon’a ulaşmış, ancak Theon’un kendinden bile haberi olmadığını görünce boynunu büküp geri dönmüş ve “Benim öyle bir kardeşim yok, öldü.” triplerine girmişti.

Ayrıca hatırlarsak 3. sezonda Kızıl Kadın Melisandre üç krala ölüm büyüsü yapmıştı: Robb Stark, Joffrey Baratheon ve Balon Greyjoy. İlk ikisine ne olduğunu biliyoruz, ancak Balon Greyjoy’un ne alemde olduğunu da henüz öğrenemedik. Büyü tuttu mu, tutmadı mı, tutmadıysa neden tutmadı? Bu soruların cevapları dizide henüz yok. Kitaplarda Demir Adalar çok önemli yere sahip olduğu için dizide böylesine uzun bir zaman dilimi boyunca gösterilmemiş olmaları biraz ilginç.

#2 Sancaksız Kardeşlik

game of thrones'ta uzun zamandır kayip olan karakterler (2)

3. sezonun en önemli anlarından birinin baş kahramanlarıydı Sancaksız Kardeşlik, özellikle de bu grubun başındaki Beric Dondarrion ve Thoros of Myr. Hatırlarsak Arya bu grubun eline düşmüştü.

Bu grubu en son gördüğümüzde Beric ile Sandor Clegane düello yapmış ve Beric ölmüş, sonrasında Thoros of Myr tarafından tekrardan hayata döndürülmüştü. Zaten Beric Arya’ya daha önce defalarca kez ölüp ölüp tekrar dirildiğini, ama her seferinde biraz daha zayıfladığını söylemişti. Thoros’un bu gücü ise Işık Tanrısı’ndan gelmekte, bildiğimiz üzere Melisandre de aynı tanrıya tapıyor.

Lannister düşmanı olan bu grup kitapta daha sonraları tekrar önemli bir bölümle okuyucunun karşısına çıkıyor olsa da dizide henüz kendilerinden hiçbir haber alamadık. Yine de bu karşımıza bir daha hiç çıkmayacakları anlamına gelmiyor.

#3 Gendry

game of thrones'ta uzun zamandır kayip olan karakterler (2)

En son 3. sezonda Ejderha Kayası’ndan Sör Davos Seaworth tarafından bir bota bindirilip kurtarılan ve Kralın Şehri’ne doğru gönderilen Gendry’den o zamandan beri bir haber alamadık. Gendry’yi Arya ile olan yakın arkadaşlığından hatırlıyoruz. Kitaptaki Edric Storm karakterinin de bölümlerini kendinde toplayan bu karakter Melisandre tarafından bir ritüel için kral çocuğu olması nedeniyle kullanılmıştı.

Arya ile karşılaşmaları artık pek mümkün değil, dünyanın farklı uçlarındalar lakin dizinin en çok geçtiği lokasyonlardan biri olan Kralın Şehri’nde –muhtelemen- olmasına rağmen hiç gösterilmiyor olması böylesine sevilen bir karakter için pek hoş gözükmüyor.

#4 Rickon ve Osha

game of thrones'ta uzun zamandır kayip olan karakterler (2)

Yine en son sezon 3’te gördüğümüz iki karakter. Rickon bildiğimiz üzere Stark hanedanının en genç üyesi. Osha ile beraber Bran ve Hodor ile birlikte seyahatlerine devam ederken Bran Osha’ya Rickon’u alıp Son Ocak’a götürmesini söylemişti. Bunu yaparken ki amacı da eğer kendisine bir şey olursa Stark hanedanından hala bir kişinin kalmasıydı.

Osha ve Rickon bir daha dizide görünmedi. Daha da ilginci, aslında kitaplarda da o zamandan beri yoklar. Ancak George R.R. Martin eğer daha sonra kullanmayacaksa en genç Stark’ı neden böyle bir yolculuğa gönderir, soru işareti. Hayran teorilerine bakılırsa Rickon daha sonraları ortaya çıkacak ve en önemli karakterlerden olacak, hatta bazıları bütün savaşlar bittikten sonra Rickon’un ortaya çıkıp Yedi Krallık tahtına oturacağını iddia ediyor. Bekleyip göreceğiz.

#5 Bran ve Hodor

game of thrones'ta uzun zamandır kayip olan karakterler (2)

Bu ikiliyi en son bir mağarada Üç Gözlü Karga ile bırakmıştık, bu sahnelerde Bran bir daha asla yürüyemeyeceğini, ancak uçacağını öğrenmişti.

Aslında senaristler tarafından sezon başlamadan önce Bran’ın 5. sezonda hiç gösterilmeyeceği açıklanmıştı, nedeni olarak da kitaptaki bölümlerine dizide ulaşıldığı gerçeği gösterilmişti. Ancak Sansa’nın da kitaptaki bölümlerine neredeyse ulaşmasına rağmen dizide hala yer alıyor olduğunu düşününce insan bir kaç sahneliğine de olsa Bran gösterilemez miydi diye düşünmeden edemiyor.

#6 Brynden Tully

game of thrones'ta uzun zamandır kayip olan karakterler (2)

Efsane Red Wedding bölümünden hatırladığımız Brynden Tully, Catelyn Stark’ın amcası. O bölümde bu karakter de Catelyn, Robb ve Talisa ile birlikteydi; ancak o efsanevi olaylar başlamadan hemen önce işemek amacıyla dışarı çıkmıştı. Sonradan olaylar patlak vermiş, Roose Bolton daha sonraları Brynden’ın muhtemelen kaçtığını söylemişti, çünkü cesedi ortalarda yoktu.

Bu karakter Nehirova’ya geri dönebildi mi, henüz bilemiyoruz. O sahnelerden beri kendisi hakkında hiçbir şey duyamadık. Stark ailesinin ve yeğeninin katledilişine tanık olup da hiçbir şey yapmıyor olması eğer yaşıyorsa beklenmeyen bir olay, ancak öldüyse de bu bilgi dizide henüz geçmedi. Hiçbir zaman çok önemli bir karakter olmasa da yine de dizide bir sahnede de olsa hakkında bir şeyler duymak gerekiyordu diye düşünmek çok da abes bir fikir değil.

#7 Frey Ailesi

game of thrones'ta uzun zamandır kayip olan karakterler (8)

Hazır Frey’lerden laf açılmışken belirtelim, bu aileden de henüz bir haber alamadık. Her ne kadar İkizler’deki Stark katliamlarından sonra “Almayalım da, yerin dibine girsinler. Boyları posları devrilsin.” modlarında olsak da hepimiz bir intikam sahnesi görmek istiyoruz.

Boltonlar kötü karakter kontenjanını tek başlarına dolduruyor gibi gözükse de Frey ailesinin de onlardan aşağı kalır yok. Walda Frey’i görüyoruz tabii ki, Roose Bolton ile evli, ancak o karakter de bir işimize yaramıyor. Tez zamanda Arya’nın intikamını konu alan bir sahnede Frey ailesi ile görüşmek dileğiyle şimdilik bu canilere vedamızı ediyoruz. #direnarya

#8 Varys

game of thrones'ta uzun zamandır kayip olan karakterler (9)

Varys aslında gözden kaybolalı çok olmadı, bir kaç bölüm. Ancak böylesine kritik bir karakter için bu süre bile biraz uzun. Kendisini hatırlayacağımız üzere en son Tyrion Jorah tarafından kaçırılmadan önce görmüştük. Sonrasında hiç haber alamadık. Geri mi döndü, yoluna devam mı ediyor, yoksa hala orada öylece oturup Tyrion’ın geri dönmesini mi bekliyor, bir bilgimiz yok. Sezonun bitmesine bu kadar az kalmışken kendisinden bir haber almayı diliyoruz. Gözümüz yollarda!

#9 Dağ

game of thrones'ta uzun zamandır kayip olan karakterler (2)

En son gönüllerin babası Oberyn Martell’in kafasını sünger sıkar gibi paramparça eden bu hayvani karakter Gregor Clegane’in akıbeti de bir süredir meçhul. Qyburn’ün üzerinde deneyler yürüttüğünden haberdarız, hatta bir sahnede çok kısa bir süreliğine yattığı yerde bir anlık hareket ettiğine tanık olmuştuk ama gerçekte orada neler dönüyor bilemeyiz. Qyburn yaptığı deneylerin onu biraz değiştireceğini söylemişti, ancak bu değişimlerin ne anlama geldiğini öğrenmemiz zaman alacak gibi gözüküyor.

#10 Benjen Stark

game of thrones'ta uzun zamandır kayip olan karakterler (2)

Bir çoğumuz böyle bir karakterin bile olduğunu unutmuştur muhtemelen. Jon Duvar’a gönderildiğinde burada takıldığı, tanıdığı ilk insan Benjen Stark’tı. Bu karakter Duvar’ı bir gün terketmiş, önce atı üzerinde Benjen olmadan geri dönmüş, daha sonra yanında giden iki gözcü ölü olarak bulunmuştu. Jeor Mormont her ne kadar Jon’a “Ona ne olduğunu bulacağız.” demiş olsa da asla bulamadılar.

Aslında kitaplarda Bran Üç Gözlü Karga’ya gidene kadar Soğuk El adında bir karakter eşlik ediyor, bu karakter oldukça miskin özelliklere sahip. Hayran teorilerine göre bu Soğuk El karakteri aslında Benjen Stark’ın ta kendisi. Ama bu teorinin doğru olmadığına dair iddialar da mevcut. Ne olursa olsun, önemli sayılabilecek bir karakter olduğu gerçek; ancak dizide bir daha yer alıp almayacağı henüz bilinmiyor.

Kaynak: whatculture

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir