Fransa’da İngiliz Rezaleti

1359

“Mülteci Sorunu” kavramı dilimize 15 Mart 2011’de, yani Suriye İç Savaşı’nın başladığı gün girdi. Ve o zamandan bu zamana her gün; kardeşin kardeşi vurduğu topraklardan, her şeylerini bırakıp kaçan insanların sorunlarından değil de; onların bizim kafamızda “fazlalık” olma düşüncesindeki sorunlardan şikayet ettik. Öyle ki “iç savaş sorunu” demedik, “mülteci sorunu” dedik. “Kardeş katli vaciptir.” cümlesi üzerine destanlar yazıp ateş püsküren hiç kimse, kardeş kanının oluk oluk aktığı ırmağı görmüyor. Görmeyeceğiz!

Her milletin içinde nasıl hırsızlar, yüzsüzler varsa; Suriyeliler’in içinde de var. Bu çok şaşırtıcı olmamalı. Zira insanoğlunun fıtratında var kötülük. Mensubu olduğu millet bunun önüne geçebilir mi ki? Yalnızca iyi olmaya çalışırız, hepsi bu.

Biz millet olarak, mevcut çatışma ya da savaştan kaçmaya alışkın değiliz. Öyle ki, mücadeleyle mayalanmış gibiyiz. O yüzden anlamıyoruz bazen o mültecileri. “Neden kalıp savaşmıyorlar?” diyoruz. Ben de demiştim bir keresinde. Sonra Güven Park’ta güvercinlere doğru koşarken düşen Suriyeli bir çocuk gördüm. Dizlerinin acısından, ciğerleri patlarcasına ağlamaya başlamıştı. 5 yaşındaki bu çocuk, dünya devlerinin körüklediği hangi savaşla mücadele edebilir?

Üzgünüm, bu tarafsız bir yazı olamadı. Dediğim gibi, kaçmak ruhumuzda yok. O yüzden empati yeteneğimiz bu noktada sıfırlanıyor. Ama vicdanımızın da bizi merhametsizliğe terketmeyeceğinden eminim. Bu sebepten “Allah kimseyi vatansız bırakmasın” deyip, Fransa’daki utanç haberine geçiyorum.

4954_1

PSV taraftarının Atletico Madrid deplasmanında yaptığı skandala bu kez İngilizler imza attı.

EURO 2016 için Fransa’da bulunan İngiliz taraftarlar eğlenmek için kendilerine mülteci çocukları seçti. Çocuklara para atarak onları bir sağa bir sola koşturan İngiliz taraftarların bu insanlık dışı tutumu tıpkı Hollandalılar’ın davranışları gibi medyada geniş yankı buldu. (Zaten sadece geniş yankı buluyor.)

https://www.youtube.com/watch?v=bXx5vYoZu5E
Daha önce de Şampiyonlar Ligi’nde PSV Eindhoven’in, deplasmanda Atletico Madrid’le oynadığı rövanş maçı öncesinde Hollandalı taraftarlar, İspanya’nın başkenti Madrid’de bir kafede otururlarken, dilencilere para karşılığı şınav çektirerek aşağılamıştı.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir