Flamingolar Tek Ayak Üstünde Neden Dururlar?

671

ABD’li bilim adamları yapılan bir araştırmada flamingoların tek ayakları üstünde durmasının sırrının çözüldüğünü açıkladı. Flamingolar ile özdeşleştirilen tek ayak üzerinde durmanın nedeni ise, daha az enerji harcamak olarak belirtildi. ABD‘li bir grup araştırmacı flamingoların tek ayak üzerinde durmaları sayesinde aktif şekilde kaslarını çalıştırılmalarına gerek duymadan enerjilerini kendilerine sakladıklarını ortaya çıkardı. Bu pasif durum, flamingoların gururlu bir görünüş sergilemelerini sağlarken, elbette ayakta yorulmadan uymalarını da sağlıyor.

ABD Georgia Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları tarafından yapılan çalışmada hem yaşayan ve hem de ölü kuşlar üzerinde deneyler yapılarak flamingo kadavralarının bile hiçbir destek almadan tek ayak üzerinde durabildikleri görüldü. Bunun adına “Pasif yerçekimsel duruş mekanizması” denildi.

Açıklamalarda bulunan araştırma ekibi çalışanlarından Prof. Young-Hui Chang, flamingoya önden bakıldığında tek ayakları üzerinde durduklarında diğer ayağının doğrudan bedenin altında, yatay ve içe dönük durduğunu gördüklerini belirtti. Bunun ayakta durma mekanizması için ihtiyaç duyulan bir duruş olduğunu ifade eden Chang, ancak ölü flamingoların aktif kas gücü gerektiren 2 ayak üzerindeki duruşu sağlayamadığını ve diğer ayak da dikey olduğu an dengenin bozulduğunu söyledi.

Diğer yandan flamingoların sabit kalması ve başka hareketler yapmamasının ise duruşun devamı için önemli olduğu aktarıldı. Örnek olarak flamingoların eğildiklerinde veya bağırdıklarında tek ayakta durmakta zorlandıkları ortaya çıktı. Diğer bazı araştırmacılar ise flamingoların vücut ısılarını dengelemek üzere tek ayak üzerinde durmayı tercih ettiklerini belirtti.

Atlanta Emory Üniversitesi‘nden Lena H. Ting de araştırmada ayrıca flamingoların ters diz eklemlerinin dikey pozisyon duruşunda vücut ağırlığını taşıyabilen pasif bir destek sağladığın anlaşıldığını söyledi. Bu iki ayak üzerinde denge noktası bulamayan aktif desteğin ise tek ayak üstündeyken işe yaradığını ve flamingoların bu pozisyonda hiçbir enerji harcamadan durabildikleri kaydedildi. Flamingolar ile özdeşleştirilen bu duruşun sebebi uzun bir süredir merak ediliyordu.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir