Findeks Notumu Nasıl Öğrenebilirim

592

Findeks Notumu Nasıl Öğrenebilirim

Findeks kredi notu bankalar üzerindeki yaptığınız bireysel harcamaların ve ödemelerin verileri analiz edilerek sizlerin bu ödemelerdeki performansınızın değerlendirilip puanlandırıldığı bir nottur. Yani özetlemek gerekirse eğer ödemelerinizi düzenli olarak yapıyor ve aksatmıyorsanız banka yaptığı değerlendirmede size yüksek not veriyor. İleride kredi çekmek istediğinizde KKB notunuza yani Kredi Kayıt Bürosunda bulunan findeks notunuza bakıyor ve size daha kolay kredi veriyor. Fakat findeks notunuz düşükse banka çekmek istediğiniz krediyi sizin daha önceki ödemelerinizi aksatarak yaptığınız için bu krediyi geri ödeyemeyeceğinizi varsayıyor ve notunuzda düşük olduğu için size kredi vermekten çekiniyor.

Findeks notu yani bilinen diğer adıyla KKB notunu yüksek tutmanın yolu ödemeleri düzenli yapmaktan geçiyor.  Kredi notunun 5 farklı puan aralığı vardır. Eğer kredi notunuz 1 ile 699 arasıyla en riskli gruptasınız demektir. Bu demek oluyor ki kredi çekme ihtimaliniz çok düşük. 700 ila 1099 arası grup orta riskli gruptur. Bu nottakileri ipotek ile kredi verilme ihtimali yüksektir. 1100 ile 1499 arası grup az riskli, 1500 ile 1699 arası grup kredi notu iyi olarak derecelendirilen gruptur. 1700 ve 1900 arası nota sahipseniz de çok iyi notuna sahipsiniz ve kredi alma ihtimaliniz çok yüksek anlamına gelmektedir.

Findeks notunuzu eğer kullandığınız banka hangi bankaysa o bankanın kurumsal sitesine girerek te öğrenebilirsiniz. Bazı bankalar ilk findeks notu öğrenme sorgulamasını ücretsiz verip diğer sorgulamalara ise ücret tahsil etmektedirler. Findeks kendi sitesinde bu işlemi 4,72 liraya yapmaktadır. Bahsettiğimiz özel bankalar ise 5 lira ile 10 TL arası ücreti sorgulama yapanlardan tahsil etmektedir. Ayrıca Findeks’in kurumsal internet sitesi üye olan kullanıcılarına belirli bir ücret karşılığı risk raporu ve en uygun kredi notu hizmetini de sunmaktadır. Daha fazla bilgi için findeks.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir