FED nedir? Neden hayatımızı etkiliyor !

1073

FED nedir?

Amerikan Merkez Bankası için kullanılan kısaltma olan FED, Federal Reserve 12 bölgesel eyalet merkez bankasının başkanlarının oluşturduğu bağımsız bir yapıdır.Ayrıca FED’in bağlı olduğu ve  Washington tarafından tespit edilip, 14 yıllığına başkan tarafından atanan ve  senato tarafından onaylanan 7 kişilik guvernörler masası tarafından yönetilir. FED siyaseten bağımsız olarak kabul edilen bu organizasyon olmasına rağmen siyasi etkinin dışında kalması çok mümkün değildir.

FED üyeleri arasında 12 büyük eyaletin merkez bankası başkanları ki aralarında New York, Philadelphia ve Michigan gibi güçlü finansal kaynağı olan eyaletler bulunmaktadır. Bu 12 kişilik merkez bankası başkan grubu yanında Federal Açık Pazar Komitesi adı altında ekonomik ve para piyasaları ile ilgili politika ve görüş veren alt bir çalışma komitesine New York Merkez bankası başkanın önderliğinde dönüşümlü olarak 4 eyaletin merkez bankası başkanı üyelik yapar ve bu üyelikleri esnasında bağımsız eyaletleri bağlamayan fakat ülke genelinde federatif merkezi hükümete politik, ekonomik perspektif veren rapor ve çalışmalar üretirler.

FED nedir?

FED neden hayatımızın bu kadar içinde ve bizi doğrudan etkiliyor?

Federal bütçenin 4,5 trilyon dolar olduğu Amerika Birleşik Devletleri dışında tüm dünya genelinde tedavülde ve dolaşımda trilyonlarca dolar olduğu göz önünde tutulduğunda FED aldığı kararlar ile sadece Birleşik Devletler toplumunu değil dünyanın her yerinde yaşayan dolar ile alışveriş yapmayan, maaş almayan milyarlarca insanın bir anda fakirleşmesi veya alım gücünün düşmesi sonucunu doğuracak kararlara imza atabilir. FED genel olarak Amerika içinde faiz politikasını değiştirerek hayatımızı olumsuz veya az olumlu etkileyebilmektedir. FED amerikan doları faizini arttırdığın da dünya genelinde başıboş dolaşan dolar anayurdu olan ve faizin beşiği sayılan NewYork’a hızlıca dönme eğiliminde olur ve bu eğilim bütün dünyada dolara talep oluşturarak öncelikli olarak riskli ve instabil ekonomilerde doların yükselerek o ekonomiden sıcak para kaçışına neden olur.  Böyle ekonomik durumlar zaten iç dengesi bozuk olan ilgili ülkeden hızlıca kaçan sıcak paranın kalıcı ve yapısal hasarlar bırakarak ekonomiye ani türbülanslar yaşatabilir. Bu sebeple bütün gelişmekte olan sıcak para müptelası ekonomiler FED fazi arttırır mı? Kaç puan arttırır tarzında olan soruları can kulağı ile takip etmek zorundadır.

Bu sebeple günümüzde ilgi olan olmayan herkesin FED toplanacak acaba hangi karar çıkacak tarzında ki sorularına cevap olması için FED nedir? neden hayatımızın bu kadar içinde ve ben FED karar alınca nasıl ve neden etkileniyorum sorularına kısaca cevap vermek için bu yazıyı yazma ihtiyacı oluştu.

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir