Farklı Ülkelerden Birbirinden İlginç 17 Düğün Geleneği

4444

Evlilik dediğimiz olgu yüzyıllardır mevcut ve bundan sonra da olmaya devam edecektir. Her kültür için evlilik önemli ve ciddi bir kurumdur. O noktaya gelmek yorucu ve stresli olsa da mutlu sona ulaşmışsınızdır bir kere. Evlenirken anlam veremediğiniz bir sürü geleneği yerine getirirsiniz. Siz istemeseniz de aile ister bunu çünkü kültürün devamlılığı önemlidir. Evlilikle ilgili geleneklerin sadece bizim ülkemizde olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Bakın başka ülkelerde nasıl garip adetler var…

#1 İsveç: Sinsi öpücükler

lucky-guy-few-kiss-marks-his-face-isolated-white-background-49452984

İsveç’te evleniyorsanız kesinlikle tuvalete gitmemeniz gerekiyor. Düğün devam ederken gelin tuvalete giderse, düğünde bulunan kadınlar damadı öpmek için; eğer damat tuvalete giderse de, erkekler gelini öpmek için sıraya giriyor. Yani altınıza da yapsanız yerinizden kalkmamanız lazım.

#2 Almanya: Tabak kırma

25-ulkenin-ilginc-yeni-yil-kutlamalari-1209999

Almanya’da da aslında bizdekine çok benzeyen bir gelenek var. Damat ve gelin evlenince yeni bir tabak takımı alırlar ve kötü ruhlardan korunmak için hepsini tek tek kırarlar. Anadolu’nun da bazı bölgelerinde bu adet hala devam etmektedir. Gelin yeni evine girdiğinde bardak ya da tabak kırdırılır. Kırılan şey ne kadar çok parçaya ayrılırsa gelinin de o kadar mutlu olacağına işarettir.

#3 Çin: Ağlama seremonisi

3xLDbTM

Çin’in bazı bölgelerinde, gelin düğünden bir ay önce her gün bir saat olmak üzere ağlamaya başlar. 10 gün sonra bu seremoniye annesi de katılır. Bir 10 gün sonra da büyükanne katılır. Düğünü de hıçkırarak ağlama seansıyla başlatırlar.

#4 İrlanda: Kötü periler

CRgoodandevilfairy-425814

İrlanda geleneklerine göre gelinle damat dans ederken, gelinin ayakları yerden kesilirse gece uyurken kötü periler onu götürürmüş.

#5 Fransa: Yüzükoyun.

he-xiangyu-sculpts-ai-weiwei-face-down-on-the-floor-designboom-08

Fransa’nın bazı kesimlerinde düğünden sonra gelinin aile üyeleri yere yüzükoyun uzanırlar ve yeni evliler onların üstünden atlar.

#6 Afrika kabileleri: Anne sevgisi

930553faf78bb785b28885bbfdc08322

Bazı Afrika köylerinde, düğünden sonra gelinin annesi yeni evli çifte eşlik ederek onların yatak odasına girer. Pek hoş bir şey olmasa gerek…

#7 Borneo: Tuvalet yasağı.

kabızlık-nasıl-gecer

Borneo’da yaşayan Tidong kabilesinin geleneklerine göre; çiftin, evlendikten sonra 3 gün boyunca tuvalete girmeleri, banyo yapmaları ve cinsel ilişkiye girmeleri yasak!

#8 Fiji: Balina dişi.

SpermWhaleTooth

Fiji’de bir kızla evlenmek isteyen erkek, kızın babasına bir balina dişi götürmek zorundadır.

#9 Güney Kore: Balıkla damat dövmek.

5310bf1e4e129

Güney Kore geleneklerine göre, düğün günü damat bizim falaka misali yatırılarak ayaklarına ya bir sopayla ya da bir balıkla evet evet bir balıkla vuruluyor.

#10 Hindistan: Ağaçla evlenmek.

treehug

Manglik olarak doğan Hintli bir kadın, evlenmek istiyorsa öncelikle bir ağaçla evlenmesi gerekiyor. İnanışlarına göre kadın lanetli doğuyor ve ağaçla evlendikten sonra ağacı keserek bu laneti yok ediyorlar. Sonrasında istediğiyle evlenmekte özgür.

#11 Çin: Geline ok atan damat.

Olympics+Day+3+Archery+4WrMG2u7K0Sl

Çin’de Yugur adlı küçük etnik bir grupta geleneklere göre; damat düğünden önce eşine 3 kez ok atışı yapıyor. Ama endişelenecek bir şey yok çünkü tamamen sembolik bir şey, okların başlıkları yok.

#12 Sudan: İki çocuk.

two_babies

Güney Sudan’da 2 çocuk olana kadar evlilik bir resmiyet kazanmıyor. Eğer hala 2 çocuk olmamışsa, damat gelini hiçbir sebep göstermeden boşayabiliyor.

#13 İskoçya: Kafadan aşağı dökülen iğrenç şeyler.

1-scot

İskoç düğünlerinde; aile ve arkadaşlar gelini bir yere bağlayıp kafasından iğrenç şeyler dökerler. Aklınıza ne gelirse artık. İnanışlarına göre eğer gelin buna dayanabilirse, evliliğin zorluklarına da dayanabilirmiş.

#14 Moritanya: Kilo alma.

c355fb75a30054bcad0b6cde5bfcbde6

Moritanya’da gelinlerin düğünden önce mümkün olduğunca fazla kilo alması önemli bir gelenektir. Başka kültürlerde gelinliğe sığmak için ölüm diyetine girenlere nazaran bu oldukça güzel bir adetmiş aslında.

#15 Çin: Civciv öldürme.

civciv-cinsiyeti-nasil-anlasilir

Çin’de etnik bir grup olan Daur’un oldukça canice bir düğün geleneği var. Gelin ve damat evlenmeden önce bir civciv alıyorlar. Bu civcivi öldürüp karaciğerine bakıyorlar. Eğer iyi bir karaciğerse düğün tarihi kararlaştırıyorlar. Değilse iyisini bulana kadar bu işleme devam ediyorlar. Olan gariban civcivlere oluyor…

#16 Kenya: Tükürme.

BILD zu OTS - die angeblich "friedlichen Demonstranten" attackieren am 1. Wiener Akademikerball in der Wiener Innenstadt eine Besucherin. Abdruck frei!

Kenya’da bir Massai düğününde, gelinin babası kızının yüzüne ve göğsüne doğru tükürür. Bu onlar için bir kutsama anlamına gelir.

#17 Kongo: Gülmek yasak!

no-fun

Kongo’da gelin ve damat bütün tören boyunca gülemez hatta gülümseyemez bile. İnsanların en mutlu günü böylece en mutsuz günü oluverir.

 

 

1
Kimler Neler Demiş?

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
konyalı

Çin çok garipmiş böyle olduğunu bilseydim asla gitmezdim çalışanlarımıda göndermezdim ya amaç ne yani 😀