Falcon 9 Roketi Yine Başarısız Oldu

1805

Falcon 9 roketi, Jason 3 isimli uyduyu yörüngeye oturttuktan sonra dünyaya dönüşünde inmesi gereken platforma inmeyi başaramadı. Yapılan açıklamada kalkış sırasında iniş takımında oluşan bir arızanın buna yol açtığı belirtildi. Yakın zamanda gerçekleşen bir denemede roket başarılı bir biçimde karaya indirilebilmişti.

SpaceX’in ısrarlı denemeleri şüphesiz yakında karşılığını bulacak ve biz Obi Wan Kenobi’nin deyimiyle “Another Happy Landing” cümlesini sık sık duymaya başlayacağız. Olayın görüntüsüne ve detaylara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

falcon9sonbisey

FALCON 9 Nedir?

Falcon 9, Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketinin, uzaya uydu göndermek ve uzun vadede insanlı uçuşlar için kullanmayı planladığı bir roket projesi. Bir süredir uydu yerleştirme görevini başarıyla gerçekleştiriyor. Fakat Falcon 9’u daha önemli yapan bir detay var: SpaceX şirketi, roketin tekrar tekrar kullanılabilmesini sağlamak amacıyla çalışmalar yürütüyor. Yani roket tıpkı kalkış anında olduğu gibi dik bir biçimde yere indirilmeye çalışılıyor. Bunun için yapılan çalışmalarda deniz üstündeki bir platform kullanılıyor. Önceki birkaç deneme başarısız olunca ilk denemelerin aksine dikey iniş için karada bir iniş alanı seçilmişti ve deneme başarılı olmuştu. Şirket bu sefer de Jason 3 adlı uyduyu yörüngeye oturtmak için roketi kullandı. Bu görev başarıyla sonuçlansa da deniz üzerindeki platforma iniş yine başarılı olmadı.

Peki Dikey İnişin Gerçekleştirilebilmesi Bize Ne Kazandıracak?

Bir roketin neredeyse 60 milyon dolara mal olduğu düşünülürse, dikey iniş durumunda bir roket, sadece bakım ve benzin maliyetiyle uçurulmuş olacak. Bu da 60 milyon doların önemli bir bölümünün cepte kalması anlamına geliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=7PZlDdKPCFE

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir