Facebook Profil Fotoğrafı Kimlik Hırsızlarından Korunacak

592

Facebook profil fotoğrafı ile ilgili koruma önlemleri almak üzere firma yeni bir özelliği test etmeye başladı. Bu yeni özellik ile birlikte kullanıcıların Facebook’taki profil fotoğrafının kaydedilmesi, paylaşılması ya da iletilmesi imkânsız olacak.

Facebook yıllar içerisinde güvenlik ayarlarında önemli değişiklikler gerçekleştirerek kullanıcıların güvende olmalarını sağlamak üzere çalışmalarına devam ediyor. Fakat herkesin görebileceği açık bilgilerinize ve profil fotoğrafınıza ulaşan kötü niyetli kişiler bunları kopyalayarak kötüye kullanabilir. Örnek olarak isminizle aynı isimde bir hesap açarak arkadaş listesinde bulunan kişilere mesaj göndermek suretiyle dolandırıcılık yapabilirler. Facebook bu konuda önlem almak üzere harekete geçti ve profil fotoğraflarını koruyan yeni bir özelliği test etmeye başladı. Bu yeni özellikle Facebook’tan profil fotoğrafının indirilmesi, paylaşılması ya da gönderilmesi mümkün olmayacak.

Bu özellik sayesinde arkadaş listenizde bulunmayan kişilerin profil fotoğrafınızdaki kişileri etkilemesi önlenecek ve insanların profil fotoğrafınızın ekran görüntüsü alması engellenecek. Fakat bu özellik su an için sadece Android yüklü cihazlarda çalışıyor. Future Crimes isimli kitaba göre günde 600 bin Facebook hesabı hacklenerek başka kişilerin eline geçiyor. Bu yöntemlerden birisi de Facebook hesabı klonlamak; yani hesabın başka bir kopyasını oluşturarak insanları kandırmak.

Bu özellik şimdilik Hindistan’da yayınlanıyor. Facebook tarafından yapılan açıklamada, “Bunu yakında diğer ülkelere de yaymayı umuyoruz” denildi.

Ancak yine de Facebook hesabınızın kötü niyetli kişilerin eline geçmemesi için şu önlemleri alabilirsiniz:

– Paylaşımlarınızı, fotoğraflarınızı ve profilinizdeki bilgileri yalnızca arkadaşlarınızın veya kendinizin görebileceği şekilde belirleyin.

– Tanımadığınız kişilerin arkadaşlık isteklerini kabul etmeyin.

– Şifrenizi ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın.

– Facebook hesabınızın güvenlik ayarlarında çift aşamalı güvenlik seçeneğini etkinleştirin.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir