F.Scott Fitzgerald ve Onun Hakkında Bilmediğimiz 5 Şey

1476

Şüphesiz ki F.Scott Fitzgerald 20. yüzyıl Amerika’sının en büyük yazarlarından biri olarak kabul edilir. En bilinen eseri ise Muhteşem Gatsby’dir. Kitabını okumadıysanız bile başrolünde Leonardo Di Caprio , Carey Mulligan ve Tobey Maguire’in yer aldığı o etkileyici filmi izlemişsinizdir. Adı gibi muhteşem soundtrackları da bir süre dinleme listenizden eksik olmuyor. Fakat söz konusu bu eserin yazarı olduğunda ise ünü zamanında pekte muhteşem değilmiş. Nasıl mı? Buyrun ;

F.Scott Fitzgerald

1. Yazarımız 1920 ‘lerde ki altın çağında bile çok para kazanamamıştır. Belki de bunun nedenlerinden biri de yazarın eğlence hayatına düşkünlüğü diyebiliriz.O yaşarken Muhteşem Gatsby yalnızca otuz bin adet satmıştı ve onu izleyen diğer kitabı olan Müşvikti Gece ise ancak bu rakamın yarısını bulmuştu.

9786055715854

2.Bir kitaba isim vermek aslında onu yazmak kadar zor bir iş.Bunu da deneyimledi yazarımız Yükseklere Sıçrayan Aşk ve Kırmızı Beyaz ve Mavi’nin Altında bu kitabı için düşündüğü isimlerden birkaçıdır. Ama editörü sonunda onu ikna ederek Muhteşem Gatsby de karar kılmasını sağlamıştır.

Fitzgerald

3.Çağdaşı olduğu Ernest Hemingway ile bir türlü yıldızı barışmamış Hemingway tarafından sürekli rencide edilmiştir.

image001499

4.Fakat kendisi tam bir James Joyce hayranıdır. Hatta onu idol olarak görmüştür. Bir gün Pariste bir akşam yemeğinde ilk kez karşılaştıklarında mutluluğun sınırlarında gezindiği o anlarda Joyce’a olan hayranlılığını kanıtlamak için kendisini en yakın bir pencereden atmayı teklif etmiştir.

james_joyce.1

Gecenin sonunda ise Joyce ‘a kitabı olan Muhteşem Gatsby’i imzalayıp taktim etmiştir. Ve tabi ki imzasının yanına kendisini, kutsal ve yüce bellediği Joyce ‘un ayaklarına kapanmış , ona tapınır halde çizmiştir.

5.Fitzgerald’ın cenazesi ise insanın başına gelebilecek en hüzünlü manzaraydı. İşini baştan savma yapan levazımatçısı Fitzgerald’ın cenazesini, cenazesine katılanlardan birinin deyişi ile ”Reyon şefi ile mum mankeni karışımı bir şeye benziyordu” diye nitelenmiş. Sayılı yakın arkadaşlarından olan Nathaniel West ise Fitzgerald ‘ın cenazesine gelirken trafik kazası geçirip ölmüştür.

muhtesem-gatsby-10cm1

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir